Śmietniki na elektrośmieci na Mokotowie i Ursynowie

138
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Kacper Dembe
Współautorzy Marek Bujanowicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
500 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na postawieniu większej ilości śmietników na elektrośmieci na Mokotowie i Ursynowie .

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Al. Wilanowska (część ulicy znajdująca się na Mokotowie)
Ul. Rzymowskiego
Ul. Rolna
Al. Harcerzy Rzeczypospolitej
Park Romana Kozłowskiego
Al. Komisji Edukacji Narodowej
Al. Jana Rodowicza "Anody"
Ul. Wołoska
Ul. Puławska (część ulicy leżąca na Mokotowie)
Ul. Jana III Sobieskiego
Ul. Stefana Batorego
Ul. Racławicka
Ul. Filipiny Płaskowickiej
Pole mokotowskie (park im. Józefa Piłsudskiego )
Park przy Bażantarni
Park Morskie oko
Park Arkadia

Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na postawieniu większej ilości śmietników na elektrośmieci na Mokotowie i Ursynowie .
Opis projektu
Śmietniki na elektrośmieci mają na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do pozbywania się elektro-śmieci np. telefonów komórkowych, baterii i innych urządzeń AGD. Projekt będzie zawierał ok.200
takich śmietników.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W WARSZAWIE brakuje śmietników na elektrośmieci

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
500 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Biuro Gospodarki Odpadami m.st. Warszawy tworzy i zarządza systemem gospodarki odpadami komunalnymi na terenie m.st. Warszawy. Elektroodpady stanowią grupę odpadów, wymagającą odrębnego podejścia do ich zbierania i zagospodarowania, z uwagi na zawartość substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowie i środowiska. Odpady te są przyjmowane w PSZOK oraz są odbierane bezpośrednio od mieszkańców przez specjalistyczne firmy. Zbiórka odpadów ZSEiE takich jak odpady drobnego AGD, telefony wymagałaby ustawienia w miejscach publicznych w tj. chodnikach i parkach dużych kontenerów (o pojemności około 1100 l ). W opinii Biura Gospodarki Odpadami warunki techniczne pojemników oraz rodzaj zbieranych odpadów, nie pozwalają na ustawienie ich w ciągach pieszych. Również Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w swojej opinii wskazuje, że nieuzasadnione jest wprowadzanie do przestrzeni publicznej, w tym zwłaszcza na tereny reprezentacyjne w skali miasta i w skali dzielnicy (przestrzenie placów, tereny przed urzędami dzielnic) wtórnych elementów zagospodarowania, zwłaszcza, w przypadkach gdy nie są to urządzenia niezbędne do funkcjonowania takich terenów. Każde z nowych wtórnych naniesień wprowadzanych do przestrzeni publicznej ma wpływ na jej jakość wizualną i w większości przypadków przyczynia się do powstawania zjawiska chaosu przestrzennego.
Jednocześnie obsługa kontenerów, ich ustawienie i późniejsze opróżnianie, wymaga zastosowania specjalistycznego samochodu z systemem HDS. W związku z powyższym warunkiem koniecznym jest zapewnienia swobodnego dostępu i dojazdu do miejsc ustawienia pojemników, umożliwiając opróżnienie pojemników bez narażania na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów. Ustawienie pojemników na chodnikach, w ciągach komunikacyjnych nie spełnia powyższych warunków.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych zabrania się dokonywania w pasach drogowych czynności, które mogą powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Konieczność tymczasowego zatrzymania się pojazdu w celu ustawienie i opróżniania kontenera (manewrowania pojemnikiem na wysięgniku HDS) stwarza potencjalne niebezpieczeństwo dla osób, mienia i ruchu drogowego.

Modyfikacje

20.12.2020 11:02
Autor projektu
24.12.2020 13:53
Autor projektu
13.01.2021 09:17
Autor projektu
13.01.2021 11:39
Autor projektu
20.01.2021 10:45
Autor projektu
25.01.2021 10:14
Autor projektu
29.01.2021 20:14
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fajny pomysł, natomiast na mapie wyszczególnione śmietniki są zlokalizowane bardzo blisko siebie. Wydaje mi się, że lepiej byłoby je bardziej rozrzucić po obu dzielnicach (na dolny Mokotów czy gdzieś bliżej Śródmieścia), o ile to są docelowe lokalizacje.
  Zachary Łazowski  12.01.2021 22:06
  • Dziękuję za uwagę. Postaram się poszerzyć lokalizacje projektu.
   Pozdrawiam
   Kacper Dembe  13.01.2021 09:13 Autor projektu
 • Pomysł niewątpliwie bardzo dobry i bardzo mi się podoba. Brakuje tego typu miejsc składowania elektrośmieci w dowolnym dniu i o dowolnej godzinie również w innych dzielnicach lub ciężko je znaleźć (czasem są one w niektórych sklepach typu IKEA nie zawsze bliskich miejscu zamieszkania i nie zawsze widnieje informacja o ich możliwym bezproblemowym pozbyciu się)
  Mieszkaniec22406  24.02.2021 20:47
  • Dzień dobry
   Dziękuje za pozytywną opinię
   Za rok może rozszerzę ten projekt na wszystkie dzielnice
   Pozdrawiam i życzę miłego dnia
   Kacper Dembe  25.02.2021 08:01 Autor projektu
  • Nie ma za co. Popieram także możliwe stopniowe rozszerzanie tego pomysłu w innych dzielnicach, jeśli rozszerzanie tego pomysłu na pozostałe dzielnice Warszawy okaże się niemożliwe w następnym roku.
   Mieszkaniec22406  25.02.2021 10:23
 • Może zacznijmy wspierać inne formy zmniejszania naszej presji na środowisko? Może raczej edukacją nt. ograniczania produkcji odpadów, o zmniejszaniu konsumpcji, naprawianiu elektroniki Tak, wiem, to nie jest proste w sytuacji, kiedy produkuje się je tak, żeby się psuły, ale od czegoś trzeba zacząć. Można organizować więcej cyklicznych zbiórek elektroodpadów, co nie wiąże się z wprowadzaniem nowych gadżetów na ulice. Można wspierać istniejące punkty naprawy, organizować warsztaty, kawiarenki naprawcze, webinaria, etc.

  Elektrośmieci to poważny problem, sama się z nim boksuję. Ale wszelkie urządzenia do segregacji to już dziś półśrodek, bo nie zniechęcają do produkcji odpadów, a wręcz przeciwnie. Sortowanie jest bardzo ważne, ale musimy już przede wszystkim ograniczać wytwarzanie.

  Śmieciomaty zaśmiecają krajobraz. Już mamy potworną paczkomatozę, będzie tylko gorzej. Do wyprodukowania urządzeń zużywa się zasoby (energia, woda, materiały, które też kiedyś trzeba będzie zutylizować, zużywając kolejne zasoby). Już jest ich sporo. Psują się. Nie mieszczą się za bardzo w zasadach zrównoważonego rozwoju, a tym samym mogą być uznane za niezgodne z polityką Miasta.

  A co do innych odpadów: wspieranie systemu kaucyjnego (opakowania zwrotne, rezygnacja z plastiku, etc.), dobrze utrzymywane otwarte kompostowniki, etc.

  Osobiście czuję, że musimy mocniej działać na tym poziomie.
  Pozdrawiam.
  Agnieszka Gołębiowska  30.03.2021 10:15
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany