Kosze na plastikowe nakrętki w Wilanowie

145
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Magdalena Grudzińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada ustawienie 3 koszy na plastikowe nakrętki, które następnie będą przekazywane na cele charytatywne. Jest to również projekt wspomagający recykling oraz umożliwiający mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek, równocześnie pomagając potrzebującym.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dokładna lokalizacja będzie wskazana po konsultacji z Władzami Dzielnicy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada ustawienie 3 koszy na plastikowe nakrętki, które następnie będą przekazywane na cele charytatywne. Jest to również projekt wspomagający recykling oraz umożliwiający mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek, równocześnie pomagając potrzebującym.
Opis projektu
Projekt zakłada ustawienie 3 koszy na plastikowe nakrętki, które następnie będą przekazywane na cele charytatywne. Jest to również projekt wspomagający recykling oraz umożliwiający mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek, równocześnie pomagając potrzebującym. Plastikowe nakrętki to jeden z najchętniej kupowanych przez skupy surowców, łatwy do obróbki i wykorzystania. Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko.
Kosze opatrzone będą nazwą oraz logo dzielnicy. Na koszach planowane jest umieszczenie mapy dzielnicy z zaznaczeniem miejsc, w których stoją inne kosze.
W wyborze dokładnej lokalizacji autor pozostawia dowolność władzom dzielnicy, z uwzględnieniem żeby miejsca były ogólnodostępne i często odwiedzane przez mieszkańców. Sugeruje również ustawienie kilku koszy w okolicach szkół.
Warto uczyć dzieci dbania o środowisko, nie śmiecenia i robienia użytku z odpadów.
W estetycznym pojemniku nakrętki będą leżeć na widoku, by codziennie przypominać, że możemy pomagać, a do tego plastikowe nakrętki będzie mógł tu wrzucić każdy, nie tylko uczniowie szkoły.
Same zaś nakrętki, zamiast trafić do śmieci, mogą dostać drugie życie.
Dlaczego w charytatywnych zbiórkach zbierane są akurat nakrętki, a nie jakiś inny rodzaj odpadu? Bo są one stosunkowo ciężkie, a jednocześnie zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Podobne pojemniki z powodzeniem funkcjonują już w wielu innych miejscach w całym kraju. Dzięki nim mieszkańcy mogą przyczynić się do pomocy potrzebującym, jednocześnie troszcząc się również o ekologię.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma za zadanie wspierać ekologie, recykling, świadomą segregację oraz popularyzować działania o charakterze charytatywnym.
Potrzeby tego typu zbiórek są ogromne a ilość osób korzystających z tego typu zbiórek ciągle rośnie. Beneficjentami zbiórek są w większości osoby chore lub niepełnosprawne. Akcje te cieszą się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy często gromadzą nakrętki, nie wiedząc gdzie mogą je oddać. Ogólnodostępne kosze na nakrętki pozwolą w prosty sposób na pozbycie się zebranych nakrętek, jednocześnie pomagając środowisku i potrzebującym.


Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt po weryfikacji 28 000,00 zł:
- zakup, oznakowanie oraz ustawienie 8000 zł x 3= 24 000,00 zł
- utrzymanie 1 rok – 4 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu wpłynie korzystnie na sposób selektywnego gromadzenia odpadów oraz umożliwi wsparcie charytatywne organizacji / osób potrzebujących.

Modyfikacje

29.04.2021 11:08
Koordynator w Dzielnicy Wilanów
09.06.2021 16:10
m.stefanska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł. Popieram. Obecnie nakrętki zbierane są głównie w przedszkolach/szkołach. Wolnostojące kosze to wygodna opcja dla osób, które nie mają już dzieci w wieku przedszkolnym/szkolnym.
  Joanna Szubińska-Piszczek  30.12.2020 16:03
 • Uważam, że to nie trafiony pomysł, mimo że idea wydaje się szlachetna.
  1. Pojemniki na nakrętki są nieestetyczne i zaśmiecają przestrzeń publiczną
  2. Nakrętki mają bardzo małą wartość. Aby zebrać 1 kg trzeba 400 - 450 nakrętek. Ma on wartość od 40 groszy do 1 zł - źródło: https://wyborcza.pl/7,87648,23941883,dlaczego-zbieramy-akurat-plastikowe-zakretki-a-nie-np-puszki.html
  Skoro 1 pojemnik kosztuje 3 tys. zł, to aby się zwrócił trzeba zebrać od 3 do 7,5 tony nakrętek... Pojemniki mają objętość 0,5 m3, tj. ok 55 kg, czyli aby się zwróciły trzeba by każdy napełnić co najmniej 55 razy..., a przecież to są bardzo duże pojemniki...
  Jeżeli nie kupię jednej butelki wody i jej równowartość (2,5 zł) przeznaczę na cel charytatywny, to tak jakbym zebrał od 1000 do 2800 nakrętek...
  Mieszkaniec2799  05.05.2021 13:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany