Tężnia solankowa przy Przychodni Rejonowo - Specjalistycznej ul. Sosnkowskiego 18

182
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Dorota Beczko
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
449 160 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Instalacja infrastruktury technicznej minitężni solankowej wzorowanej na tężni
z Pl. Hallera (Praga Północ) wraz z żywopłotem ogrodzeniowym, restrukturyzacją (utwardzeniem) nawierzchni, oświetleniem - latarnie (2) i małą architekturą - ławki drewniane (4), tablice informacyjne (2), kosz na śmieci - na terenach zielonych przy placówce SZPZLO W-wa Ochota, ul. Sosnkowskiego 18.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Sosnkowskiego 18
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka 146512_8.1113.29, https://goo.gl/maps/y4aZv4qbfwk8RZyi9
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Instalacja infrastruktury technicznej minitężni solankowej wzorowanej na tężni
z Pl. Hallera (Praga Północ) wraz z żywopłotem ogrodzeniowym, restrukturyzacją (utwardzeniem) nawierzchni, oświetleniem - latarnie (2) i małą architekturą - ławki drewniane (4), tablice informacyjne (2), kosz na śmieci - na terenach zielonych przy placówce SZPZLO W-wa Ochota, ul. Sosnkowskiego 18.
Opis projektu
Tężnia to budowla z drewna iglastego i gałęzi tarniny lub brzozy, po których dzięki pompom spływa do specjalnego zbiornika solanka, wydzielając aerozol bogaty w sól. Pierwotnie tężnie były używane do uzyskiwania kryształów soli, obecnie budowle prostszej konstrukcji służą jako inhalatoria miejskie lub uzdrowiskowe. Tężnie funkcjonują jak ogromne filtry powietrza i budują swoisty leczniczy mikroklimat, podobny do nadmorskiego (30 min. zabiegu może się równać jednej dobie nad morzem), przy czym przejawiają właściwości zarówno zdrowotne (w tym bakteriobójcze), jak i relaksujące.
Inhalacje w tężni mają charakter lekkich zabiegów, nie wymagających nadzoru lekarza. Osoby korzystające z zabiegów powinny jednak stosować się do instrukcji obiektu, zgodnie z którą istnieją również wyłączenia z korzystania. Co najważniejsze jednak przyjmowane w tężni inhalacje dają efekty m.in. w terapii astmy, zapalenia zatok czy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych poprzez regenerację błon śluzowych, pomagają uzupełnić mikroelementy (jod, brom, wapń, magnez, sód), regulują działanie tarczycy, a także mają szerokie działanie profilaktyczne i wspomagania odporności.
Dostęp do inhalacji w planowanej minitężni będzie całorocznie otwarty (bezpłatny) dla wszystkich zainteresowanych, zarówno korzystających z usług medycznych SZPZLO, jak i okolicznych mieszkańców w każdym wieku: dzieci, dorosłych, seniorów, a także osób niepełnosprawnych.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 449 160,00 zł

• dokumentacja projektowo-kosztorysowa 25 000,00 zł
• zakup i montaż instalacji tężni, z oprzyrządowaniem 250 000,00 zł
• przyłącza: elektryczne, wodne, kanalizacyjne 84 160,00 zł
• utwardzenie nawierzchni 45 000,00 zł
• ogrodzenie z żywopłotu 10 000,00 zł
• mała architektura 20 000,00 zł
• zagospodarowanie zieleni 10 000,00 zł
• przenośna toaleta z utrzymaniem 5 000,00 zł

W skład kosztów eksploatacji tężni wejdą:
• konserwacja pompy wodnej,
• uzupełnienie solanki,
• opłaty za wodę, ścieki, śmieci i energię elektryczną,
• dbanie o teren
- maksymalnie 100 000,00 zł rocznie.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Przed pandemią Covid-19 modelowa tężnia na Pradze miała wielu stałych gości, też z innych dzielnic. Teren przy przychodni jest często i powszechnie uczęszczany, przez co zakładamy, że instalacja minitężni przeobrazi go w ważny i popularny punkt na mapie dzielnicy - ze skutkami w sferze społecznej (integracja), zdrowotnej, a nawet rozrywkowej (odpoczynek, poprawa samopoczucia). Realizacja projektu pozwoli zbudować wrażenie wyjątkowego mikro uzdrowiska w środku pędzącego i zanieczyszczonego miasta, co może przyczynić się do szybszej regeneracji pacjentów przychodni i wszystkich osób, które będą potrzebować wytchnienia i dawki energii, zwłaszcza po trudnym czasie pandemii.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
449 160,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Teren na którym wskazano lokalizację należy do m.st. Warszawy jednakże władającym jest Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego. Wykonanie projektu nie jest możliwe w ciągu jednego roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Tężnia tak. Ale nie przy tym skostniałym ZOZ-ie. Zaraz się okaże że żeby skorzystać trzeba mieć szczepienie na covid i kartę zdrowia pacjenta ;-)
  Mieszkanka26115  12.02.2021 20:52
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkanka26115  12.02.2021 20:54
 • Tężnia solna tak. Skapywarka solanki nie.
  Mieszkaniec3114  15.02.2021 23:45
 • Ta nowa moda na tężnie jest dość kosztowna. To jest prawie czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych (450,000 PLN), czyli tyle, ile jest warte moje mieszkanie. Lepiej się kilka razy zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy następnego takiego obiektu w dzielnicy Ursus. Może lepiej zrobić tam ogród deszczowy, który zostałby urządzony za o wiele mniejszą kwotę i który nie generowałby później wielkich kosztów związanych z eksploatacją, tak jak będzie to robić owa "tężnia".

  PS: Zastanówcie się Państwo, że ktoś robi niezły biznes na tych tężniach z Budżetu Obywatelskiego. Mamy osiemnaście dzielnic w Warszawie i jakby chociaż udało się wybudować takie obiekty w połowie ilości tych dzielnic, czyli dziewięciu dzielnicach, to daje to dość olbrzymie przychody, warto dodać, że przychody za publiczne pieniądze.
  Mieszkaniec26464  02.05.2021 12:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany