Kocham Śródmieście – napis, który bada jakość powietrza

302
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Piotr Salach
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 999 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Świetlny napis „I (serce) Śródmieście”, w którym zamontowany zostanie czujnik zanieczyszczeń. Serce poprzez zmianę koloru będzie pokazywało mieszkańcom jakość powietrza oraz będzie wykorzystywane przy okazji istotnych wydarzeń do prezentowania animacji, np.: Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Niepodległości, Dnia Konstytucji 3-maja, itd. Serce będzie „biło” przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2022 09:44

Trwają uzgodnienia z Architekturą  w zakresie miejsca lokalizacji i formy napisu. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Świetlny napis „I (serce) Śródmieście”, w którym zamontowany zostanie czujnik zanieczyszczeń. Serce poprzez zmianę koloru będzie pokazywało mieszkańcom jakość powietrza oraz będzie wykorzystywane przy okazji istotnych wydarzeń do prezentowania animacji, np.: Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Niepodległości, Dnia Konstytucji 3-maja, itd. Serce będzie „biło” przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.
Opis projektu
Wszyscy chcemy mieszkać w bezpiecznej dzielnicy z czystym powietrzem i często poszukujemy informacji o stanie powietrza. Napis „I (serce) Śródmieście” będzie składać się z nowoczesnego urządzenia badającego jakość powietrza. Będziemy mogli „zobaczyć” informację o stanie powietrza bez żmudnego szukania informacji w Internecie lub telewizji czy prasie. Dodatkowo będzie to informacja wiarygodna, gdyż powietrze będzie badane w tym samym miejscu, w którym podany zostanie wynik pomiaru.
Zanieczyszczenie powietrza to występujące w nim szkodliwe związki chemiczne, które negatywnie wpływają na ludzki organizm i zdrowie, dlatego to bardzo ważne, by zająć się tą kwestią. Aby rozpoznawać zagrożenia i móc im przeciwdziałać potrzebujemy narzędzia takiego jak napis z sercem, które będzie na bieżąco pokazywało stan powietrza. Dzięki cyklicznym pomiarom będziemy mogli przeciwdziałać przedostawaniu się do naszego organizmu szkodliwych substancji poprzez zakładanie maseczek antysmogowych lub ograniczenie wychodzenia z domu w momentach, gdy zanieczyszczenie będzie większe.
Napis, który codziennie pokazuje jakość powietrza ma na celu troskę o naszych najbliższych i o nas, poprzez dostarczanie informacji o zanieczyszczeniu, co ma prowadzić do edukacji o ochronie środowiska i zapoczątkować następne zmiany, które będą prowadzić do poprawy jakości powietrza.
Bardzo ważnym elementem ma być serce, na którym będzie można prezentować różne grafiki i animacje. Jedną z istotniejszych funkcji będzie możliwość wyświetlania informacji o jakości powietrza, dzięki zamontowanemu czujnikowi zanieczyszczeń, np. serce będzie w kolorze zielonym, kiedy jakość powietrza będzie bardzo dobra, żółtym – umiarkowana, ciemnoczerwonym – bardzo zła.
Oprócz waloru edukacyjnego i informacyjnego napis będzie miał za zadanie zostać wizualną wizytówką Śródmieścia. W subtelny sposób ma on podkreślać wyjątkowy charakter naszej dzielnicy.
Najważniejsze w całym projekcie jest bezpieczeństwo, więc będzie to stabilna metalowa konstrukcja z lampkami typu LED, które będą zasilane prądem z budynku Urzędu. Całość będzie odporna na czynniki atmosferyczne. Celem projektu jest również minimalizacja ingerencji w teren przed Urzędem, co spowoduje, że możliwe będzie ewentualne przeniesienie całej instalacji w inne miejsce Śródmieścia, aby mogła cieszyć kolejne osoby i ubarwiać różne tereny Śródmieścia.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pomysł ma na celu pokazanie wspólnoty wszystkich mieszkańców Śródmieścia, a także wzbudzenie zainteresowania ekologią i ciekawe wykorzystanie nowych technologii. Napis dzięki swojej innowacyjności ma za zadanie pokazać, że Śródmieście jest rozwijającą się Dzielnicą, w której kluczową kwestią jest ochrona środowiska oraz zmiana naszej najbliższej okolicy, a w przyszłości miast, w przyjazne i zdrowe tereny. Ponadto celem jest kształtowanie wśród społeczności pozytywnych nawyków ekologicznych, które zaprocentują poprawą jakości powietrza.
Śródmieście jest centralną dzielnicą Warszawy i jednocześnie wizytówką dla turystów, ale również mieszkańców innych miast. Napis ma za zadanie ubarwić teren przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, ale również stać się istotnym miejscem dla mieszkańców i turystów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
szacunkowy koszt ok. 100 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt pozwoli mieszkańcom Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy na identyfikację z miejscem, gdzie żyją oraz będzie promował Dzielnicę Śródmieście. Umożliwi także określenie stopnia zanieczyszczenia atmosfery przez substancje szkodliwe w centrum miasta.

Modyfikacje

29.01.2021 14:45
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
20.04.2021 14:23
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Naprawdę bardzo świetny i ciekawy pomysł, zastosowanie napisu również do badania powietrza i z możliwością zmiany lokalizacji. Imponujące! Jestem całkowicie za!
    Mieszkanka25124  15.01.2021 13:17
  • Bardzo dobra inicjatywa. Mocny, rozpoznawalny znak identyfikujący z dzielnicą a za razem źródło informacji o zanieczyszczeniach. Popieram. Oby więcej takich projektów
    Mieszkaniec26957  15.06.2021 16:23
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany