Remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Ursus

678
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Mikołaj Leszczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
390 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • Remonty i konserwacje
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1183 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zmodernizowanie budynku oraz wykonanie niezbędnych napraw pozwalających na bieżące użytkowanie obiektu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.06.2022 13:05

Projekt remontu jest już odebrany. Przetarg na remont w przygotowaniu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursus

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Rynkowa 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy części budynku położonego przy ul. Rynkowej 8 w Warszawie, użytkowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną Ursus.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zmodernizowanie budynku oraz wykonanie niezbędnych napraw pozwalających na bieżące użytkowanie obiektu.
Opis projektu
Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ursusie korzystają z budynku będącego własnością m. st. Warszawy. Budynek podzielony jest na dwie części: jedna z nich (od strony ul. Cierlickiej) pozostaje w użytkowaniu przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr. 16 natomiast druga (od strony ul. Zakątek) użytkowana jest przez druhów z OSP.
Planowany remont części strażnicy użytkowanej przez ochotników umożliwi im efektywniejsze oraz bezpieczniejsze korzystanie z obiektu. Remont obejmować będzie roboty budowlane, montaż instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych, roboty elektryczne, a także wyposażenie pomieszczeń socjalnych i łazienek w odpowiednie meble i sprzęt.

W ramach prowadzonych prac planuje się:
-obniżenie oraz wykonanie nowej posadzki w części garażowej
-modernizacja oświetlenia w części garażowej
-naprawa ścian i filarów w części garażowej (w tym m. in.: tynkowanie, malowanie, ułożenie płytek)
-wymiana drzwi wejściowych do budynku
-przystosowanie jednego z pomieszczeń do prowadzenia szkoleń (w tym m. in.: malowanie, naprawa podłogi, zakup mebli, zakup sprzętu komputerowego)
-remont 4 łazienek (w tym m. in.: montaż sanitariatów, ułożenie płytek)
-remont klatki schodowej (w tym m. in.: malowanie ścian, naprawa schodów)
-wymiana 4 bram garażowych
-zakup mebli garażowych
-modernizację instalacji elektrycznej w części garażowej, łazienkach oraz pomieszczeniach socjalnych wraz z wymianą źródeł światła na energooszczędne
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Budynek użytkowany przez Ochotniczą Straż Pożarną został wzniesiony kilkadziesiąt lat temu. Do chwili obecnej nie przeszedł gruntownego remontu a zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego odbywa się przez wykonywanie corocznych przeglądów oraz realizację bieżących napraw czy remontów, których w znacznej większości inicjatorami jak i wykonawcami są członkowie OSP.
Z każdym dniem użytkowania budynek wymaga coraz większych inwestycji, które powoli zaczynają przerastać możliwości finansowe stowarzyszenia. Członkowie wielokrotnie wykonują drobne naprawy czy modernizacje własnymi siłami ze względu na ograniczone nakłady jednak nierzadko potrzebna jest pomoc specjalisty w danej dziedzinie.
W większości przypadków pomoc zapewnia lokalny samorząd. Niestety Urząd Dzielnicy Ursus, pomimo swojego zaangażowania w pomoc druhom OSP Ursus również nie jest w stanie przeprowadzić samodzielnie tak kosztownego remontu.
Co więcej niektóre aspekty (awarie czy stan infrastruktury) poza zmniejszeniem budżetu OSP mogą również sprowadzać na użytkowników niebezpieczeństwo. Niebezpieczną może okazać się również kolejna awaria instalacji elektrycznej lub poślizgnięcie na wyeksploatowanych schodach.
Na dzień dzisiejszy budynek wymaga przedstawionej w projekcie inwestycji tak by korzystanie z niego było w 100% bezpieczne oraz efektywne. Z pewnością poprawią się warunki, w których ochotnicy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców dzielnicy, jak i zwiększą się możliwości szkoleniowe i profilaktyczne.

Druhowie OSP Ursus prowadzą nieodpłatne szkolenia z pierwszej pomocy oraz popularyzacji ochrony przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży. W OSP Ursus funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która tworzy przyszłą kadrę dla OSP i PSP. Jesteśmy jedną z nielicznych jednostek prowadzących oficjalnie takie zajęcia na terenie Warszawy. W trakcie różnych wizyt ze strony szkół oraz przedszkoli a także ćwiczeń gdy jednostka jest otwarta, o naukę i pokaz pierwszej pomocy zwracają się również osoby starsze i w średnim wieku, które chcą zaktualizować swoją wiedzę. Otrzymywane jest wiele zapytań ze strony mieszkańców dzielnicy z zapytaniem czy mogą złożyć nam wizytę.
Niestety jednostka pomimo starań w coraz mniejszym stopniu nadaje się do prezentacji oraz odwiedzin. Tak jak zostało już to napisane budynek jest wiekowy i wymaga poprawy.
Opisany zakres prac pozwoli przywrócić blask temu miejscu. Zwiększy bezpieczeństwo oraz efektywność użytkowania a także rozwinie możliwości szkoleniowe na terenie obiektu, jak również pozwoli na prowadzenie w przyszłości szkoleń/spotkań w formie zdalnej.

Ze zmodernizowanej strażnicy korzystać będą mogli (tak jak dotychczas) zarówno członkowie OSP Ursus jak również inni mieszkańcy dzielnicy czy miasta Warszawy.
Wszystkie działania związane z popularyzacją ochrony p. poż. jak również szkolenia, zbiórki, spotkania z członkami OSP, zajęcia dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej prowadzone na terenie zmodernizowanego budynku, będą realizowane nieodpłatnie przez min. 25 godzin tygodniowo, pomiędzy 6.00-22.00, z uwzględnieniem soboty lub niedzieli.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
390 tys
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
390 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Budynki z lat 60-tych ( ??) nie są dostosowane do gabarytów dzisiejszych wozów strażackich . Konieczne jest zwiększenie tzw "światła" wjazdu do hali garażowej OSP co umożliwi wozom bezpieczne i pewne parkowanie a także w przyszłości pozwoli na ewentualną zmianę floty. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy.

Modyfikacje

29.04.2021 12:50
Koordynator w Dzielnicy Ursus
15.06.2021 14:13
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Jeżeli w jakiś sposób można pomóc Ochotniczej Straży Pożarnej, to myślę, że trzeba to zrobić, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy wybuchnie zagrożenie dla naszego życia w naszym sąsiedztwie. Warto dodać, że czasami są takie akcje, iż Państwowa Straż Pożarna sobie nie radzi i wtedy potrzebują dodatkowych ludzi, czyli ochotników. Krótko mówiąc, jestem na tak dla tego pomysłu.
    Mieszkaniec26464  01.05.2021 19:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany