Zielona Oś Ursynowa - Nowy Park i fontanna w otoczeniu pięknych kwiatów i ziół - obok Ratusza

167
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mikołaj Pieńkos
Współautorzy Jadwiga Czubak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
890 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1864 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zaniedbany teren na tyłach urzędu dzielnicy i domu kultury na Imielinie zmieni się w nowy teren zielony, z fontanną chłodzącą powietrze, drzewami, krzewami, ławkami i innymi atrakcjami. To połączenie projektu "Zielona Oś Ursynowa" zapoczątkowanego w 2017 r. oraz projektu współautora "Fontanna z miejscem odpoczynku i integracji"

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.02.2022 10:08

Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej fontanny obok UCK „Alternatywy” w ramach realizacji projektu z BO na rok 2022 i sprawowanie nadzoru autorskiego podczas realizacji robót budowlanych, nr postepowania KZP-XII-WZP.271.3.2022  - ogłoszenie postępowania. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren położony pomiędzy kościołem przy Dereniowej, domem kultury i urzędem dzielnicy a osiedlem przy ul. Warchałowskiego - dokładna mapa w załączniku
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 3/3 z obrębu 1-10-22
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zaniedbany teren na tyłach urzędu dzielnicy i domu kultury na Imielinie zmieni się w nowy teren zielony, z fontanną chłodzącą powietrze, drzewami, krzewami, ławkami i innymi atrakcjami. To połączenie projektu "Zielona Oś Ursynowa" zapoczątkowanego w 2017 r. oraz projektu współautora "Fontanna z miejscem odpoczynku i integracji"
Opis projektu
Zaniedbany teren na tyłach domu kultury na Imielinie zmieni się w nowy skwer, z fontanną chłodzącą powietrze, drzewami, ławkami i innymi atrakcjami. Jest to kontynuacja projektu "Zielona Oś Ursynowa" realizowanego od 2017 r. Dzięki niemu na nieużytkach na obok kościoła przy Dereniowej, bazarku Na Skraju i skrzyżowania Pileckiego z Gandhi powstały zielone skwery, zaś alejka łącząca metro z Dereniową przeszła remont. Projekt został połączony z projektem "Fontanna z miejscem odpoczynku i integracji", który cieszył się dużym poparciem w poprzednich edycjach.

Projekt zakłada utworzenie nowego skweru i budowę fontanny na niezagospodarowanym trawniku położonym pomiędzy kościołem przy Dereniowej, domem kultury i urzędem dzielnicy a osiedlem przy ul. Warchałowskiego. Dokładny obszar został zaznaczony na mapie w załączniku. Urząd nie ma pieniędzy na urządzenie tego terenu – po zakończeniu budowy domu kultury teren zostanie uprzątnięty i nadal będzie zaniedbanym nieużytkiem, bez utwardzonych alejek, ławek, koszy na śmieci, drzew i krzewów.
Proponujemy utworzenie w tym miejscu nowego skweru dla mieszkańców, podobnie jak to się udało w ubiegłych latach. Teren powinien być urządzony w podobnym stylu co istniejące skwery powstałe w ramach „Zielonej Osi” przy bazarku na Skraju i przy kościele na Dereniowej. Dlatego prace należy zacząć od opracowania koncepcji architektonicznej terenu.
Centralnym punktem nowego miniparku będzie fontanna z miejscem do odpoczynku i integracji. Fontanna będzie otoczona zielenią, pergolami kwiatowymi, roślinami leczniczymi i oczyszczającymi powietrze, ławkami do odpoczynku, wyposażona w biblioteczkę plenerową i stolik do gier.
Projekt obejmuje:
• budowę fontanny wraz z otoczeniem (alejki, ławki, zieleń, biblioteczka plenerowa, stolik do gier);
• budowę alejek pieszych, łączących dom kultury, urząd dzielnicy, plac zabaw, kościół, zdrój oligoceński i osiedle przy ul. Warchałowskiego (łącznie ok. 250 m alejek);
• posadzenie ok. 30 drzew (w tym w przybliżeniu połowa zimozielonych) i zaaranżowanie zieleni na pozostałym obszarze (krzewy, rabaty, łąki kwietne, trawniki) – łącznie ok. 5 tys. m kw.;
• montaż ławek i koszy na śmieci (15 szt.);
• montaż oświetlenia (10 latarń);
• inne elementy rekreacyjne, zgodnie z koncepcją.
W załącznikach znajduje się mapa nowego parku oraz szkic fontanny.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Teren na tyłach urzędu dzielnicy i domu kultury to ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych, głównie nieużytków. Po otwarciu domu kultury ten teren będzie jeszcze bardziej raził w oczy niż dziś. Pozostawienie go w obecnym, zaniedbanym stanie nie wchodzi w grę! Trzeba zagospodarować ten teren, aby w pełni służył mieszkańcom do spaceru i spędzania czasu. Zieleń i woda sprawią że to miejsce stanie się przyjazne mieszkańcom.
Projekt "Zielona Oś Ursynowa" cieszył się olbrzymim poparciem mieszkańców: zyskał blisko 3000 głosów i wygrał głosowanie w 2016 r. Jego realizacja również podoba się wielu osobom - zaniedbane nieużytki zostały przekształcone w mini park z alejkami, ławkami i zielenią. W 2019 r. kolejny etap znów wygrał w głosowaniu, zbierając 1500 głosów. Dlatego trzeba iść za ciosem i odmienić kolejne fragmenty tego linearnego parku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Projekt usytuowania obiektów, technologii fontanny, projekt przyłączy, mapa do celów projektowych, nadzór autorski: 40 000,00 zł
• Nadzór inwestorski: 9 100,00 zł
• Fontanna: 125 000,00 zł
• Przyłączenie fontanny do infrastruktury technicznej: 92 000,00 zł
• Oświetlenie terenu: 85 000,00 zł
• Ławki z pergolami szt. 5: 25 000,00 zł
• Ławki pojedyncze szt. 10: 27 000,00 zł
• Kosze na śmieci szt. 15: 43 500,00 zł
• Stolik do gier i biblioteczka plenerowa: 10 000,00 zł
• Zagospodarowanie zielenią w tym 30 drzew: 241 400,00 zł
• Nawierzchnie, chodniki ok. 250 mb.: 190 000,00 zł
• Tablica informacyjna/oznakowanie: 2 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 890 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
890 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wzbogacenie atrakcyjności terenu zielonego w centrum dzielnicy.

Modyfikacje

11.01.2021 18:24
Autor projektu
27.04.2021 15:40
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Super, tylko zróbcie to tak żeby to nie było skupisko żuli , pijaków i miejsce na libacje gdzie stoliki do szachów zamienią się w stoliki na gorzką żołądkowa. Na Ursynowie brakuje ławeczek, ale też powinny być takie miejsca gdzie można usiąść na trawie. Nie wiem czy fontna jest potrzebna. Przy dereniowej 2 zrobili fontannę i nie działa już parę lat, może i dobrze bo była głośna a latem i tak siedzą tam i piją piwko do nocy.
    Mieszkaniec27379  19.06.2021 08:53
    • Popieram. Fontanny i tężnie to zmora budżetu partycypacyjnego.
      Mieszkaniec19227  23.06.2021 21:58
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany