Zielono nam! Strefa aktywnego wypoczynku

618
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
78 500 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje stworzenie otwartej, ogólnodostępnej strefy aktywnego wypoczynku w otoczeniu zieleni na Bielanach. Inwestycja przewiduje stworzenie drabinek do kalisteniki oraz huśtawek z wykorzystaniem dotychczasowej infrastruktury podwórka. "Zielono nam" będzie nie tylko przestrzenią do zabawy, ruchu i rekreacji, ale i międzypokoleniowej integracji.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko pomiędzy Kasprowicza 19, Podczaszyńskiego 8 oraz domami przy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, działka ew. nr 3/3 w obrębie 7-05-10
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje stworzenie otwartej, ogólnodostępnej strefy aktywnego wypoczynku w otoczeniu zieleni na Bielanach. Inwestycja przewiduje stworzenie drabinek do kalisteniki oraz huśtawek z wykorzystaniem dotychczasowej infrastruktury podwórka. "Zielono nam" będzie nie tylko przestrzenią do zabawy, ruchu i rekreacji, ale i międzypokoleniowej integracji.
Opis projektu
Projekt „Zielono nam” zakłada stworzenie kameralnej strefy aktywnego wypoczynku w otoczeniu zieleni, z której będą mogły korzystać starsze dzieci (6+), młodzież oraz dorośli. Chcemy zagospodarować teren otwartego podwórka niedaleko Metra Słodowiec i tzw. Serka Bielańskiego.

W cieniu pięknych, starych drzew chętnie zatrzymują się wszyscy przechodnie bez względu na wiek, dlatego proponujemy postawienie tutaj niedużego placu do kalisteniki. Miejsce do street workoutu umożliwi dorosłym dbanie o kondycję, a dla młodszych będzie także świetną formą zabawy. Jako uzupełnienie konstrukcji z drabinek i drążków proponujemy klasyczne, uwielbiane przez wszystkich huśtawki.

W aranżowaniu tego miejsca można wykorzystać już istniejącą infrastrukturę (alejki, ławki, śmietniki, oświetlenie) będącą efektem rewitalizacji terenu w 2018 roku, co znacząco obniży koszty inwestycji. Nie planujemy budowy ogrodzenia. Pragniemy zachować otwartą przestrzeń, przyjazną wszystkim mieszkańcom oraz wykorzystać potencjał bezpiecznego miejsca (podwórko ze wszystkich stron jest otoczone blokami, brak bezpośredniego sąsiedztwa ulicy z ruchem samochodowym) w pięknym otoczeniu starodrzewu.

Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i przechodnie, nieodpłatnie i bez ograniczeń czasowych.

W ramach projektu planujemy:
- podwójną huśtawkę łańcuchową,
- huśtawkę "bocianie gniazdo",
- niedużą konstrukcja z drążków, drabinek i linek,
- ekologiczną, bezpieczną nawierzchnia pod sprzętami – np. piasek lub korę,
- przesadzenie i pielęgnację krzewów,
- tablicę informacyjna z regulaminem i oznaczeniami budżetu partycypacyjnego.

Zależy nam na estetyce sprzętów, aby harmonijnie wpisywały się w miejscową architekturę.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Podwórko zlokalizowane na granicy Starych Bielan i Słodowca jest dużym, otwartym terenem z pięknymi drzewami. W 2018 roku przeszło modernizację - posadzono trawę i krzewy ozdobne, wytyczono nowe alejki z ławkami i śmietnikami, położono chodniki. W cieniu bujnej zieleni chętnie korzystają z uroków Bielan nie tylko mieszkańcy okolicznych bloków, ale też liczni spacerowicze i przechodnie korzystający z pobliskiej stacji Metra Słodowiec. Proponowana inwestycja znacznie podniesie jego atrakcyjność.

Każdego dnia spędza tu swój wolny czas duża grupa dzieci. Są w wieku, który umożliwia samodzielny pobyt na podwórku, ale nie bezpieczne przekraczanie ulic o dużym natężeniu ruchu samochodowego (np. Kasprowicza i Żeromskiego). Z powodu braku jakichkolwiek atrakcji, dzieci spędzają czas głównie na trzepakach przy altanach śmietnikowych. Gabaryty i obecny plan zagospodarowania podwórka pozwalają na stworzenie miejsca, które uszczęśliwi zarówno dzieci z okolicznych bloków, jak i zatrzyma na dłużej spacerowiczów z pociechami.

W związku z tym, że najbliższy nam plac zabaw (na podwórku między ulicami Makuszyńskiego i Sacharowa) stanowi atrakcję dla najmłodszych (piaskownica, konstrukcja - pociąg etc.), sądzimy, że zasadne jest zorganizowanie przyjaznej przestrzeni dla starszych dzieci, z ponadczasowymi sprzętami typu huśtawki i drabinki. Będą z niego korzystać nie tylko dzieci z sąsiadujących bloków, ale i okolicznych podwórek.

Po wielu miesiącach izolacji warto dać wszystkim dzieciom i dorosłym przyjazną przestrzeń do przebywania na świeżym powietrzu, ruchu i wspólnej zabawy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- podwójną huśtawkę łańcuchową – 5 000,00 zł
- huśtawkę "bocianie gniazdo" – 10 000,00 zł
- niedużą konstrukcja z drążków, drabinek i linek – 20 000,00 zł
- ekologiczną, bezpieczną nawierzchnia pod sprzętami – np. piasek lub korę – 35 000,00 zł
- przesadzenie i pielęgnację krzewów – 8 000,00 zł
- tablicę informacyjna z regulaminem i oznaczeniami budżetu partycypacyjnego – 500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
78 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Rekreacyjna przestrzeń na świeżym powietrzu z przeznaczeniem dla najmłodszych mieszkańców Bielan. Poprawa atrakcyjności przestrzeni miejskiej. aktywne spędzanie wolnego czasu na łonie natury.

Modyfikacje

27.01.2021 10:13
Koordynator w Dzielnicy Bielany
16.04.2021 15:17
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
26.04.2021 14:55
Koordynator w Dzielnicy Bielany
26.04.2021 16:20
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany