Bezpieczne przejście dla pieszych na ulicy Sosnkowskiego

191
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Karol Bąkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
34 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wybudowanie bezpiecznego przejścia dla pieszych z wywyższeniem drogi w okolicy osiedla.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Między sklepem Rossman, mieszczącym się na ulicy Sosnkowskiego 2B i biura DLH Global S.A.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Osiedle powstało w miejscu niewidocznym na mapie Google'a. Tuż za dawnym sklepem Tesco, obok biura DLH Global S.A.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybudowanie bezpiecznego przejścia dla pieszych z wywyższeniem drogi w okolicy osiedla.
Opis projektu
Projekt ma na celu wybudowanie na ulicy Sosnkowskiego przejścia dla pieszych, połączonego z progiem zwalniającym. Projekt mierzy sześć metrów szerokości i znajdowałby się pomiędzy boiskiem, a nowopowstałym Osiedlem. Mieszkańcy tegoż osiedla jak i okolicznych domów mogliby dzięki takiemu przejściu bezpiecznie skorzystać z chodnika powstałego po drugiej stronie oraz bezkolizyjnie przekroczyć ulicę. Aktualnie najbliższe przejście jest ponad 200 metrów dalej i nie prowadzi do niego żaden utwardzony chodnik.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wspólnota okolicznych domów i mieszkańcy wspomnianego wyżej osiedla dość często uczęszczają do sklepów, znajdujących się po drugiej stronie ulicy. Od niedawna dużą popularnością cieszy się także świeżo wybudowany wybieg dla psów, znajdujący się nieopodal. Niestety brak przejścia zmusza mieszkańców do przechodzenia tej trasy "na dziko" i jest niebezpieczne. W trosce o bezpieczeństwo pieszych należałoby zamontować nowoczesne przejście, połączone z płytowym progiem zwalniającym. Takie rozwiązanie ograniczałoby ryzyko niebezpiecznego wypadku oraz prawdopodobnie zmniejszyłoby również ruch samochodowy. Infrastruktura w tym miejscu została dostosowana pod samochody ciężarowe, zaopatrujące sklep Tesco. W wyniku zamknięcia Brytyjskiej firmy teren ten może zostać przebudowany na potrzebę mieszkańców osiedla (węższy wjazd na teren zamkniętego supermarketu). Inną możliwością jest również poświęcenie jednego miejsca parkingowego na rzecz szerszego przejścia. Punkt ten nie znajduje się na trasie żadnej linii autobusowej, dlatego ustawianie progu zwalniającego jest w tym miejscu jak najbardziej dozwolone.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
34 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wyznaczając nowe przejście dla pieszych, należy przewidzieć doświetlenie planowanego przejścia dla zapewnienia dostatecznej widoczności dla kierujących i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. W 2020 r. Zarząd Dróg Miejskich wykonał modernizację oświetlenia w ul. Sosnkowskiego. Wykonanie dodatkowego przejścia dla pieszych z doświetleniem wymaga przebudowy istniejącego oświetlenia ulicznego, które objęte jest gwarancją do 2025 r. Regulamin budżetu obywatelskiego nie dopuszcza realizacji projektów wymagających naruszenia udzielonej na rzecz m.st. Warszawy gwarancji.

Modyfikacje

13.01.2021 20:42
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (10)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Przejście dla pieszych jak najbardziej, na wywyższenie pewnie nie zgodzi się Zarząd Dróg. Tak było w przypadku projektu poprawy przejścia dla pieszych bezpośrednio przy basenie. Niestety argumentacja o bezpieczeństwie dzieci nie przekonała osób decyzyjnych.
  Mieszkanka24884  27.01.2021 19:00
  • Bardzo dziękuję za szczerą opinię. W razie konieczności uczynię, co mogę, aby poprawić projekt. Jeśli mogę spytać z jakiej przyczyny na wywyższenie nie zgodzi się odpowiedni organ?
   Karol Bąkowski  27.01.2021 23:06 Autor projektu
 • Przejście, oświetlone i podświetlone tak. Ale nie dla garbów na własciwie głównej od Alej, wjazdowej ulicy do centrum Ursusa i tunelu.
  Mieszkanka26115  09.02.2021 10:20
  • Znów bardzo dziękuję za komentarz. Garb, nie garby. Chodzi o bezpieczeństwo przechodniów w tym konkretnym miejscu. Nikt normalny nie zwalniałby całej ulicy. Wyniesienie wyniesieniu nie równe. Zależy mi na łagodnym garbie, nieinwazyjnym. Poza tym takie wyjście jest o wiele lepsze od niepotrzebnych świateł. W tym miejscu niższa prędkość jest i tak praktykowana ze względu na obecność sklepu.
   Karol Bąkowski  09.02.2021 11:02 Autor projektu
  • Jakoś - tylko sobie mogę odpowiedzieć :-) Jakie światła jeszcze ?! Ludzie przechodzą przy Lidlu, jest przejście przy Osirze , potem przy Kolorowej. I tak cały 1 km od Alej do Kompani Kordian nie da się i nie można jechać szybko. Podświetlane przejście w zupełności wystarczy.
   Mieszkanka26115  12.02.2021 20:51
 • Jeśli chodzi o ten pomysł, to to bardzo mi się podoba. Idąc do ówczesnego Tesco (przy Al. Jerozolimskich (szczególnie podczas lub po deszczu / śniegu) brakowało mi przejścia dla pieszych pom. ul. Kolorową i Al. Jerozolimskimi bez potrzeby wchodzenia na ścieżkę wzdłuż terenu sportowego przy OSiR. Jeśli chodzi o sposób zaznaczenia tego proponowanego przejścia, myślę że powinno wystarczyć żółte obramowanie wokół znaku informacyjnego "Przejście dla pieszych" razem z wcześniejszymi znakami informującymi o przejściu dla pieszych i ewentualnie progu zwalniającym.
  Mieszkaniec22406  15.02.2021 16:30
  • Bardzo dziękuje za komentarz! Cieszę się, że mieszkańcy Warszawy również odczuwają potrzebę odnowienia tej okolicy. Pozdrawiam serdecznie!
   Karol Bąkowski  15.02.2021 16:56 Autor projektu
 • Projekt jak najbardziej potrzebny dla mieszkańców nowego osiedla (które będzie rozbudowywane) oraz mieszkańców sąsiadującego osiedla domków jednorodzinnych w obrębie ulic Aleja Bzów - Regulska korzystających obecnie z dzikiego i niebezpiecznego przejścia.

  Próg zwalniający nie jest jednakże dobrym pomysłem ponieważ ul. Sosnkowskiego nie jest ulicą osiedlową a zabudowywanie całego Ursusa progami nie jest rozwiązaniem. Wystarczy dobrze doświetlić planowane przejście tak jak ma to miejsce w ciągu ulicy Spisaka i pieszych przejść zlokalizowanych w ostatnich latach (m.in. na wysokości ul.Melcera oraz Słupskiej).

  Popieram projekt z pewnymi korektami,
  Pozdrawiam,
  Mieszkaniec okolic
  Mieszkaniec26407  06.04.2021 18:13
 • Nie rozumiem argumentacji odnośnie gwarancji. Przecież doświetlenie mogłaby wykonać ta sama Firma i nie utracona by była gwarancja. Dlaczego nie można poprosić o wycenę tejże Firmy? Do mnie argument ten nie przemawia.
  Mieszkaniec22892  20.11.2021 21:54
  • Ale spokój mają. Mniejsza konkurencja. Potem trudno się dziwić, iż wygrywają głównie projekty radnych, a nie mieszkańców. Czuję się szczęściarzem, ponieważ jeden z moich projektów przeszedł, ale sprawy tego przejścia nie odpuszczę i będę działał od innej strony.
   Karol Bąkowski  20.11.2021 23:09 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany