Wybudowanie chodnika na ulicy Sosnkowskiego

192
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Karol Bąkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
229 400 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1082 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Wybudowanie chodnika na ulicy Sosnkowskiego przy użyciu antysmogowych płyt betonowych.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2022 13:39

Trwają prace projektowe. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Sosnkowskiego. Chodnik zaczynałby się od wjazdu na teren basenu OSiR (Sosnkowskiego 4), a kończyłby się przy nowopowstałym biurze DLH Global S.A. na ulicy Sosnkowskiego 1D.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nowopowstałe osiedle jest niewidoczne z perspektywy map Google'a. Mieści się ono za terenem dawnego supermarketu Tesco.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybudowanie chodnika na ulicy Sosnkowskiego przy użyciu antysmogowych płyt betonowych.
Opis projektu
Wybudowanie chodnika o długości 220 metrów i szerokości 2 metry, przeznaczonego wyłącznie do użytkowania dla pieszych. Projekt ten połączyłby infrastrukturę przy basenie publicznym OSiR z nowopowstałym osiedlem. Zamiana wydeptanej ścieżki w środku trawnika na równy chodnik.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy nowopowstałego osiedla są zmuszeni chodzić wydeptaną, niekiedy błotnistą ścieżką do stacji Veturilo, basenu OSiR, obiektów sportowych, szkoły publicznej i innych miejsc o ważnym znaczeniu dla mieszkańców. Przedstawiony projekt walczy z wykluczeniem ze względu na infrastrukturę oraz łączy niejako peryferium z resztą dzielnicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowa chodnika z antysmogowych płyt betonowych: 220 m x 2 m x 400 zł/m2 = 176 000 zł
Przebudowa zjazdu przy OSiR Ursus w celu przeprowadzenia chodnika: 60 m2 x 400 zł/m2 = 24 000 zł
Odtworzenie zieleni: 220 m x 2 m x 10 zł/m2 = 4 400 zł
Dokumentacja projektowa: 20 000 zł
Czasowa organizacja ruchu: 5 000 zł
Łącznie: 229 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
229 400,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wykonanie brakującego odcinka chodnika w ul. Sosnkowskiego.

Modyfikacje

07.01.2021 18:13
Autor projektu
13.04.2021 08:57
Wydział Zrównoważonej Mobilności w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • jeśli już to trakt dla pieszych i rowerzystów, chodnik po drugiej stronie ulicy jest wąski i niebezpieczny. i koniecznie kosze na śmieci, dużo osób wyprowadza tam psy. byle nie kostka bauma! po kostce jeździ się tragicznie ( wózkiem, rowerem, na rolkach) a jak spadnie śnieg to robi się lodowisko.
  Mieszkanka24884  27.01.2021 19:08
  • To ma być ciąg pieszy, nie ścieżka rowerowa. Poza tym kostka jest zdecydowanie mniej śliska od asfaltu. Troszkę biegam więc wiem co piszę. Dla taty z wózkiem lepszym rozwiązaniem jest kostka niż asfalt.
   Mieszkaniec9397  05.05.2021 12:43
  • Najlepszy jest chodnik z kostki, ale nie Bauma, tylko z kwadratowych płyt betonowych, takich jakie są chociażby przed Szkołą Podstawową nr 4 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Walerego Sławka 9 i takich jakie były stosowane za tzw. komuny.

   Osoby poruszające się na rolkach, albo na deskorolkach, bądź też na hulajnogach są przez polskie prawo traktowane jako piesi. Wyjątek stanowią tylko rowerzyści dla których zarezerwowana jest droga rowerowa, pas rowerowy, czy też ścieżka rowerowa. Te pojęcia niby oznaczają to samo, ale w prawie to są osobne rzeczy. Dla dróg rowerowych zarezerwowany jest asfalt, ponieważ wygodniej się na nim jeździ rowerem. Ponadto raczej nie stosuje się w Polsce chodników asfaltowych (jeśli już jakieś są, to są to relikty nieuregulowania tej kwestii przez polskie prawo, które czekają na generalny remont, tak jak drogi rowerowe z kostki Bauma).

   Najprawdopodobniej ten chodnik, o ile zwycięży w głosowaniu, powstanie z takich płyt betonowych, ponieważ taka jest dostosowana nowa norma w Warszawie i ogólnie w Polsce. Ewentualnie powstanie z kostki Bauma jeśli kwota nie pozwoli wykonać tego chodnika z płyt, ale tak rzadko się już zdarza. Zresztą w opisie pomysłu jest napisane, że chodnik ma powstać z takich płyt betonowych, o jakich wcześniej wspomniałem.
   Mieszkaniec26464  05.05.2021 13:26
  • Najważniejsze żeby powstał chodnik. Z czego to już drugorzędna kwestia.
   Mieszkaniec9397  05.05.2021 20:18
 • Chodnik tak, koniecznie po tej stronie i od OsiR do Alej przy płocie. Dużo przyjemniej i bezpieczniej. Natomiast rowerem bardzo dobrze jeździ się ulicą i akurat tu ścieżka jest ZBĘDNA.
  Ścieżka jest konieczna od S2 , od Spisaka do Ryżowej, wzdłuż Alej.
  Mieszkanka26115  09.02.2021 10:23
  • Bardzo dziekuję za komentarz. Będzie pomysł na następny projekt :D
   Karol Bąkowski  09.02.2021 10:54 Autor projektu
  • Póki co, to nie ma szans na tę drogę rowerową wzdłuż Alej, (chociaż też bym ją chciał), bo potrzebne działki do jej budowy nie należą do miasta. To też moja rada, że lepiej nie składać tego projektu do BO w przyszłym roku, ponieważ to najprawdopodobniej nie przejdzie do etapu głosowania, chyba że zmieni się właściciel tych działek. Zresztą, część Alej Jerozolimskich jest poza terenem Dzielnicy Ursus, jak i samej Warszawy. Natomiast sam projekt z chodnikiem na ul. Gen. Sosnkowskiego jest bardzo dobry :)
   Mieszkaniec26464  04.05.2021 17:45
 • Moim zdaniem pomysł budowy chodnika (lub ciągu pieszo - rowerowego) w tym miejscu jest dobry. Pamiętam ten często błotnisty (zwłaszcza po większym deszczu) odcinek z czasów kiedy na ul. Sosnowskiego było jeszcze Tesco. Myślę że przy okazji dobrym pomysłem byłoby dodanie jeszcze dwóch (być może wyraźniej oznaczonych np. żółtym obramowaniem, na progu zwalniającym przynajmniej jedno z nich np. na poziomie drogerii Rossmann i z punktowym ograniczeniem prędkości w ich rejonie do 30- 40 km/h) przejść dla pieszych (na poziomie drogerii Rossmann i sklepu Lidl (to drugie bliżej ul. Bodycha) tak aby możliwe było bezpieczne przekroczenie ulicy w dozwolonym miejscu.
  Mieszkaniec22406  09.03.2021 21:34
  • Był taki projekt, budowy przejścia ale został odrzucony.
   Mieszkaniec9397  05.05.2021 12:44
  • Był taki pomysł i tak jak pisze przedmówca, został negatywnie zaopiniowany, czyli odrzucony. Wklejam tutaj uzasadnienie tej negatywnej oceny, które bez problemu można znaleźć w załączniku do tamtego projektu:

   "Wyznaczając nowe przejście dla pieszych, należy przewidzieć doświetlenie planowanego przejścia dla zapewnienia dostatecznej widoczności dla kierujących i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. W 2020 r. Zarząd Dróg Miejskich wykonał modernizację oświetlenia w ul. Sosnkowskiego. Wykonanie dodatkowego przejścia dla pieszych z doświetleniem wymaga przebudowy istniejącego oświetlenia ulicznego, które objęte jest gwarancją do 2025 r. Regulamin budżetu obywatelskiego nie dopuszcza realizacji projektów wymagających naruszenia udzielonej na rzecz m.st. Warszawy gwarancji".

   Jak widać, wyznaczenie przejścia dla pieszych w tamtym miejscu, będzie niestety możliwe dopiero za 4 lata... Trochę to rozczarowujące, ale takie jest uzasadnienie negatywnej oceny. Tutaj link do pomysłu dotyczącego postulowanego przejścia dla pieszych, żeby można było samemu to sobie zobaczyć: https://bo.um.warszawa.pl/projekt/23561?user=
   Mieszkaniec26464  05.05.2021 13:37
  • Chciałem tylko wspomnieć, iż projekt ten również został stworzony przeze mnie. Jak nie od strony budżetu obywatelskiego, tak od innej strony zdziałam coś w tej sprawie. Również bardzo żałuję, iż nie przeszedł, bo przejście najbliższe ponad 750 metrów dalej. Dziękuję również serdecznie wszystkim za komentarze.
   Karol Bąkowski  05.05.2021 17:02 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany