Zielona Aleja - Instalatorów

1442
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Michał Hausman
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
234 130 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 776 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Między ulicą Instalatorów a torami kolejowymi na odcinku od ul. Rakowskiej do przystanku autobusowego ‘Instalatorów-Kam 02’, znajduje się pas zieleni, którego zagospodarowanie pozwoli na efektywne korzystanie z niego przez mieszkańców. Na chodniku na odcinku od al. Krakowskiej do ul. Rakowskiej zostanie także ustawionych 5 koszy na śmieci.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.07.2022 11:53

W sierpniu zostanie rozstrzgnięty przetarg na nasadzenia, które zostaną zrealizowane jesienią.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pas zieleni wzdłuż Ulicy Instalatorów na odcinku od ul. Rakowskiej do przystanku autobusowego ‘Instalatorów-Kam 02’ oraz chodnik na odcinku od al. Krakowskiej do ul. Rakowskiej

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Między ulicą Instalatorów a torami kolejowymi na odcinku od ul. Rakowskiej do przystanku autobusowego ‘Instalatorów-Kam 02’, znajduje się pas zieleni, którego zagospodarowanie pozwoli na efektywne korzystanie z niego przez mieszkańców. Na chodniku na odcinku od al. Krakowskiej do ul. Rakowskiej zostanie także ustawionych 5 koszy na śmieci.
Opis projektu
Projekt polega na utworzeniu ogólnodostępnego zorganizowanego terenu zieleni miejskiej oraz zabezpieczenie alejki spacerowej żywopłotem, co zwiększy bezpieczeństwo nieletnich i zwierząt.

Wzdłuż ulicy Instalatorów na odcinku od ul. Rakowskiej do przystanku autobusowego ‘Instalatorów-Kam 02’ zostanie posadzony żywopłot modułowy z graba pospolitego na wysokość 120 cm. Przed żywopłotem od strony zieleni powstaną rabaty na długość od 0,5 m do 1,5m (jedna mniejsza, druga większa, będą w odstępach od siebie), w których zostaną posadzone krzewy, róże okrywowe, byliny czy trawy. Zostaną także posadzone drzewa, np. lilaki, złotokapy, śliwę wiśniową. Ostateczny dobór gatunkowy roślin zostanie wybrany przez pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Zostaną tam także ustawione 2 ławki.
Dodatkowo na chodniku na odcinku od al. Krakowskiej do ul. Rakowskiej zostanie ustawionych 5 koszy na śmieci.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Rejon Rakowa charakteryzuje się brakiem ogólnodostępnej zorganizowanej przestrzeni obfitującej w zieleń, która może służyć spacerującym mieszkańcom. Pas zieleni wzdłuż torów kolejowych nadaje się zarówno do rodzinnych spacerów jak i z czworonogami

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Zakup i posadzenie 270 modułów żywopłotu z graba pospolitego (wys. 120/dł. 100/ szer. 40 cm) – 194 000,00 zł
• Zakup i posadzenie 100 m2 krzewów/bylin -> 16 500,00 zł
• Zakup i posadzenie 5 szt. drzew 16/18 -> 7 500,00 zł
• Zakup i ustawienie 2 ławek -> 6 200,00 zł
• Zakup, ustawienie, eksploatacja i oznakowanie 5 sztuk koszy betonowych o pojemności 55l -> 9 830,00 zł
• Zakup i ustawienie tablicy informacyjne 2 szt.-> 100,00 zł
RAZEM 234 130,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
234 130,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Podniesienie estetyki terenu przestrzeni publicznej.
Poprawa jakości powietrza.

Modyfikacje

27.04.2021 15:14
Rejon Ogrodniczy 5 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Żywopłoty powinny być tak zaprojektowane, aby dawały szanse samochodom na wyhamowanie, jeśli pieszy (dziecko, pies) nagle, szybko wtargnie na przejście dla pieszych - wymaga to czujników ruchu na przejściach i obniżającego się stopniowo żywopłotu!
  Poza tym w przypadku przebudowy należy koniecznie dodać po przeciwnej stronie słupki, które uniemożliwią samochodom omijanie progów z pełną prędkością po chodniku i - niejednokrotnie - z narażeniem pieszych lub ich garderoby, gdy pada... Ew. wyniesienie chodnika...
  Poza tym super pomysł i bardzo popieram :)
  Tomasz Berdowski  31.01.2021 19:13
  • Przy przejściach dla pieszych i przystankach autobusowych, według założenia powinna pozostać wolna przestrzeń, nieobsadzona żywopłotem. Wymiana\remont chodnika będzie zrealizowany jeszcze w tym roku dzięki zwycięskiemu projektowi ubiegłorocznej edycji BO
   https://bo.um.warszawa.pl/projekt/19802

   Pozdrawiam
   Michał Hausman  31.01.2021 19:45 Autor projektu
 • Pomysł fajny. Aczkolwiek myślę że powinniśmy kłaść nacisk na odświeżenie terenu od Rakowskiej w stronę Jerozolimskich. Pomiędzy Rakowską a Aleja Krakowską, duży teren należy do dewelopera Marvipol, który już posiada pozwolenie na budowę mieszkań. Wobec tego miasto mogłoby wymóc na tym deweloperze obowiązek odświeżenia okolicznego terenu.
  Mieszkaniec26577  31.05.2021 08:26
 • A nie lepszym pomysłem byłoby zrobienie ścieżki oraz oświetlenia po prawej stronie (pomiędzy ulicą Instalatorów a torami) od przystanku autobusowego przy Al. Krakowskiej wzdłuż ul. Instalatorów z możliwością dojścia w okolicy Instalatorów 5, a następnie ul. Rakowskiej? Obecnie chodzenie pomiędzy konarami drzew jest takie sobie - zależy oczywiście od pory roku... Obecny projekt progów zwalniający powoduje, że praktycznie co-drugi samochód jedzie środkiem ile fabryka dała lub co gorsze - progi są omijane poprzez wjeżdżanie na chodnik z uwagi na niski krawężnik... Kolejny temat - brak ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Instalatorów - rowerzyści często jeżdżą po tym kompletnie zaniedbanym obecnym chodniku...
  Mieszkaniec27578  22.06.2021 10:51
 • Nasadzenie żywopłotu na tym odcinku o wysokości 1,2m zmniejszy bezpieczeństwo ludzi tam chodzących, ponieważ piesi staną się mniej widoczni, a pownni być widoczni. Chodząc tym odcinkiem drogi widziałam parę razy osoby, które musiałam minąć obchodząc szerokim łukiem i cieszyłam się, że mam możliwość wykonania takiego manewru. dla własnego bezpieczeństwa. Jak zasłoni się to miejsce żywopłotem strach tam będzie chodzić. Bardziej sensowne i pasujące do terenu byłoby wysianie tam pasa łąki kwietnej i wprowadzenia zakazu jazdy rowerami, aby można spokojnie przejść samemu, z psem czy z dzieciakiem.
  Mieszkanka28053  29.06.2021 00:52
 • Mamy kwiecień 2022, na jakim etapie jest wdrożenie pomysłu? Kiedy można się spodziewać realizacji? Czy są jakieś przeszkody?
  Mieszkanka30173  02.04.2022 01:08
  • Z informacji, które uzyskałem - niedługo będzie przetarg, realizacja projektu na jesieni
   Michał Hausman  02.04.2022 15:09 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany