Wygodne dojście do Parku Zachodniego - cicha, zielona i uspokojona ulica Szujskiego

1731
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Michał Kobyliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wyrównanie, spowolnienie i zazielenienie uliczki Szujskiego prowadzącej do Parku Zachodniego i Dworca Zachodniego od strony Starej Ochoty (skrzyżowanie Szczęśliwicka/Rokosowska). Uliczka stanie się strefą zamieszkania - zostanie oddana pieszym oraz osobom jadącym na hulajnogach czy deskorolkach, a jednocześnie zyskają oni równą nawierzchnię. Zostaną dodane dwa miejsca na postój samochodów do 10 minut.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Szujskiego od ul. Szczęśliwickiej do Parku Zachodniego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wyrównanie, spowolnienie i zazielenienie uliczki Szujskiego prowadzącej do Parku Zachodniego i Dworca Zachodniego od strony Starej Ochoty (skrzyżowanie Szczęśliwicka/Rokosowska). Uliczka stanie się strefą zamieszkania - zostanie oddana pieszym oraz osobom jadącym na hulajnogach czy deskorolkach, a jednocześnie zyskają oni równą nawierzchnię. Zostaną dodane dwa miejsca na postój samochodów do 10 minut.
Opis projektu
Projekt zakłada:
1. Ustanowienie całej uliczki strefą zamieszkania przez postawienie odpowiednich znaków (tzn. pierwszeństwo dla pieszych, ograniczenie prędkości do 20 km/h, zakaz parkowania poza miejscami wyznaczonymi).
2. Zmianę nawierzchni na całej ulicy na cichą (najlepiej kostkę brukową bez rowków lub ew. asfalt), tak żeby walizki, hulajnogi czy deskorolki nie powodowały hałasu i żeby wygodniej się na nich jechało w stronę Parku Zachodniego i skateparku.
3. Położenie dwóch progów zwalniających - jeden za wjazdem na parking społeczny, drugi w okolicy furtki na osiedle Szczęśliwicka 54.
4. Likwidację oddzielnego chodnika wzdłuż większości ulicy (od wjazdu na parking społeczny do wejścia do Parku Zachodniego) - ruch pieszych będzie miał pierwszeństwo na ulicy.
5. Wyznaczenie na początku uliczki dwóch miejsc równoległych na postój samochodów do 10 minut (zielone miejsca parkingowe), np. na zakupy w Żabce, odwiezienie kogoś do parku, szkoły lub budynków mieszkalnych (po prawej stronie uliczki, tuż za wjazdem na parking społeczny, w miejscu obecnego chodnika, ze znakiem zakaz postoju powyżej 10 minut).
6. Posadzenie trawy z krzewami ozdobnymi w miejscu obecnego chodnika wzdłuż parkingu społecznego (pomiędzy planowanymi dwoma miejscami parkingowymi a wejściem do Parku Zachodniego) w celu zazielenienia uliczki i częściowego zasłonięcia parkingu.
7. Postawienie tablicy informującej o nazwie ul. Szujskiego.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Uliczka Szujskiego służy mieszkańcom Starej Ochoty jako dojście do Parku Zachodniego i Dworca Zachodniego. Od czasu ustanowienia Centrum Kształcenia Ustawicznego na końcu uliczki Szujskiego w miejscu dotychczasowego Liceum im. E. Dembowskiego, zwiększył się ruch samochodowy, gdyż słuchacze w większości przyjeżdżają samochodami. Samochody mieszkańców Ochoty z kolei nie mają gdzie się zatrzymać na kilka minut (np. na zakupy w Żabce czy odbiór posiłku z lokali gastronomicznych), gdyż na całej uliczce jest zakaz zatrzymywania się, a większość okolicznych miejsc parkingowych jest stale zajęta.

Od czasu otwarcia Parku Zachodniego ruch pieszy na tej uliczce jest też coraz większy. Bardzo dużą część użytkowników uliczki stanowią osoby z walizkami oraz osoby na hulajnogach, rolkach i deskorolkach. Dźwięk terkotania ich po kostce brukowej i chodniku jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców praktycznie całą dobę, szczególnie w nocy w ciepłych porach roku. Jednocześnie wygodniej jeździło by się na hulajnogach itp. po równej, szerokiej nawierzchni. Z kolei niezbyt atrakcyjny widok parkingu społecznie strzeżonego można zasłonić nowymi nasadzeniami.

Dzięki zaproponowanym zmianom dojście do Parku Zachodniego i Dworca Zachodniego stanie się dużo przyjemniejsze dla wszystkich pieszych użytkowników.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys: 1. Wykonanie dokumentacji projektowej 20.000 zł
2. Wykonanie prac w terenie – 98.000 zł
3. Wykonanie oznakowania dot. realizacji projektów w ramach BO 2.000 zł
Suma kosztów na projekt 120.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Uporządkowanie przestrzeni publicznej. Zwiększenie bezpieczeństwa uczestników drogi.

Modyfikacje

25.01.2021 21:38
Autor projektu
25.01.2021 21:43
Autor projektu
28.04.2021 14:08
Koordynator w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Zgłaszam pisemnie istotne uwagi do projektu. projekt wymaga gruntownej modyfikacji !!!!
    Mieszkanka28294  30.06.2021 11:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany