Tężnia na Bielanach

186
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Piotr Walas
Współautorzy Norbert Zieliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ,,Tężnia na Bielanach'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej, 6 latarni, 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Olszyna, Park Herberta, Skwer Jarnuszkiewicza, plac zabaw Plastusiowo przy ul. Kochanowskiego, polana przy Urzędzie Dzielnicy, Stawy Brustmana, polana na Młocinach przy ul. Papirusów, teren nad kanałkiem bielańskim przy ul. Gwiaździstej, teren AWF lub Park Chomicza.

W celu pozytywnej weryfikacji wyrażamy zgodę na zmianę lokalizacji tężni w obrębie dzielnicy Bielany.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ,,Tężnia na Bielanach'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej, 6 latarni, 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara
Opis projektu
Projekt ,,Tężnia solankowa na Bielanach'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej na terenie dzielnicy Bielany. Proponujemy w kolejności następujące lokalizacje: Park Olszyna, Park Herberta, Skwer Jarnuszkiewicza, plac zabaw Plastusiowo przy ul. Kochanowskiego, polana przy Urzędzie Dzielnicy, Stawy Brustmana, polana na Młocinach przy ul. Papirusów, teren nad kanałkiem bielańskim przy ul. Gwiaździstej, teren AWF lub Park Chomicza.
Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Cały sekret ich dobroczynnego działania na organizm kryje się właśnie w konstrukcji – wytwarza się w nich aerozol bogaty w mikroelementy, takie jak wapń, magnez, jod, potas, brom, żelazo, sód. Inhalacje pomagają skutecznie walczyć z wieloma chorobami (m.in. pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, alergii, nadciśnień, nerwicy).
Oprócz niewątpliwych walorów zdrowotnych tężnia oferuje także przyjemny chłód w upalne dni. Z tężni korzystać będą mogły całe rodziny. Dostęp do tężni będzie bezpłatny o dowolnej porze dnia.
Konstrukcja nośna tężni wykonana zostanie z drewna. Tężnia będzie urządzeniem rekreacyjnym o wysokości zabudowy 4,50 - 5,0 m.
Projekt zakłada także zakup i montaż: 6 latarni (w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci mogą być latarnie solarne), 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara (żeliwny, czarny słup o wysokości 3,5 m z zegarem posiadającym białą tarczę i czarne wskazówki).

W celu pozytywnej weryfikacji wyrażamy zgodę na zmianę lokalizacji tężni w obrębie dzielnicy Bielany.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy potrzebują miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu, które będzie pozytywnie wpływało na ich organizm. Z tężni bezpłatnie będą mogli korzystać osoby w różnym wieku, a ustawione ławki będą sprzyjały zawiązywaniu się sąsiedzkich relacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Zgodnie z punktami: 1, 4, 8, 12, 13, 14 i dodatkowymi informacjami.

Modyfikacje

10.01.2021 15:26
Piotr Walas
12.01.2021 14:51
Piotr Walas
13.04.2021 10:40
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mam pomysł do dodania do projektu, jak mogę się skontaktować z autorem?
  Mieszkaniec25203  18.01.2021 13:10
  • Zapraszam poprzez fb lub mailem: inzynierpiotrwalas@gmail.com
   Piotr Walas  20.01.2021 19:58 Autor projektu
 • Aerozol solny wytwarzany podczas pracy tężni nie posłuży parkowej roślinności. Szkodliwość zasolenia jest bardzo widoczna w przypadku drzew przy ulicach solonych po opadach śniegu. W parkach drzewa są na ogół większe, starsze i cenniejsze, a w parkach bielańskich dopiero co wydano niemałe pieniądze na fachowe badania i pielęgnację.

  Więcej o wpływie soli na drzewa https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C410101%2Cdendrolog-sol-na-drogach-szkodzi-drzewom-nalezaloby-ja-ograniczyc.html
  Agnieszka Gołębiowska  23.01.2021 21:22
  • A może warto zapoznać się z działaniem tężni solnej nie solankowej. Park Sowińskiego na Woli jest zabytkiem. Żadne drzewo ani krzaczek nie ucierpiał. Świat idzie do przodu technologie też. Warto kierować się wiedzą
   Mieszkaniec3114  15.02.2021 23:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany