"Zanurz się w kąpieli leśnej w Warszawie"- ścieżki do indywidualnego i rodzinnego shinrin-yoku wraz z aplikacją mobilną

1085
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
400 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna) to metoda wspomagania swojego samopoczucia i zdrowia, o naukowo udowodnionej skuteczności, zwłaszcza u osób wyczerpanych i zestresowanych. Polega na bardzo powolnym "zanurzaniu się" wszystkimi zmysłami w lesie. Projekt ma na celu stworzenie infrastruktury ścieżek w lasach miejskich, aby mieszkańcy mogli samodzielnie korzystać z kąpieli leśnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Las Bielański - rezerwat: wzdłuż udostępnionych szlaków
Las Lindego
Las Młociński
Las Nowa Warszawa
Lasek na Kole
Las Kabacki - rezerwat: wzdłuż udostępnionych szlaków

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna) to metoda wspomagania swojego samopoczucia i zdrowia, o naukowo udowodnionej skuteczności, zwłaszcza u osób wyczerpanych i zestresowanych. Polega na bardzo powolnym "zanurzaniu się" wszystkimi zmysłami w lesie. Projekt ma na celu stworzenie infrastruktury ścieżek w lasach miejskich, aby mieszkańcy mogli samodzielnie korzystać z kąpieli leśnych.
Opis projektu
Wprowadzenie
Coraz powszechniejsze stają się przyrodnicze interwencje na rzecz samopoczucia i zdrowia, w tym psychicznego. Mówimy tu o interwencjach opartych na dowodach naukowych.
Shinrin-yoku powstało w Japonii w latach 80. w odpowiedzi na narodowy kryzys zdrowotny i wzrost liczby chorób związanych ze stresem, który wiązano z pracą z technologiami i w przemyśle. Dziesięciolecia badań pokazują, że terapia oparta na naturze jest korzystna dla człowieka poprzez obniżenie aktywności układu współczulnego, odpowiedzialnego za mobilizację organizmu - a więc jest idealna dla osób zmęczonych pracą, zestresowanych, wyczerpanych. Korzystne są również dla zdrowia fizycznego (np. niższa częstość występowania nadciśnienia i alergii), zdrowia psychicznego (np. niższy poziom stresu, niższa częstość występowania depresji i lęku) oraz dobrostanu społecznego. W wielu krajach, w tym w Szwecji, Japonii, Korei Południowej, Danii, Nowej Zelandii, interwencje oparte na kontakcie z przyrodą są dobrze ugruntowaną metodą profilaktyki, leczenia i rehabilitacji. Uwaga! Nie jest to szamanizm, wiara w "magię i energię drzew", a czysta nauka:)
Shinrin-yoku (kąpiel leśna) polega na niespiesznym, powolnym chodzeniu w środowisku leśnym, uważnym byciu w lesie całym sobą, wszystkim zmysłami. Kąpiel leśna to wykorzystanie naturalnych zasobów środowiska leśnego (bioaerozol, czynniki aerobiologiczne, fitoncydy, olejki eteryczne, jonizacja powietrza) ale i doświadczeń zmysłowych: barw, dźwięków, zapachów, zmysłu dotyku i odczuć z ciała. Kompleks tych wszystkich czynników prowadzi do rozluźnienia i regeneracji, zmniejsza stres, poprawia uwagę, wzmacnia odporność i poprawia nastrój.
Cel projektu
Celem projektu jest stworzenie w Warszawie odpowiednio usytuowanych 6 ścieżek do kąpieli leśnej (w rezerwatach - wzdłuż udostępnionych szlaków, w pozostałych lasach - wzdłuż mniej uczęszczanych dróg leśnych), zaopatrzonych w niewielkie tablice z instrukcjami poszczególnych etapów, kody qr, i ćwiczeń oraz aplikację mobilną, zawierającą wszystkie ćwiczenia i instrukcje. Infrastruktura obejmuje: tablice informacyjne, tablice z instrukcjami do ćwiczeń, oznaczenia ścieżki, aplikacja mobilna z informacjami i różnorodnym zestawem ćwiczeń dla użytkowników oraz informacjami o terenach leśnych, zasadach korzystania z lasu oraz elementami edukacyjnymi. Ćwiczenia będą stworzone i dobrane przez profesjonalistów.
Z projektu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko osoby, które zainstalują aplikację mobilną.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Kąpiele leśne (terapia leśna) są coraz bardziej popularne, w żadnym miejscu w Polsce nie ma wytyczonych specjalistycznych tras do samodzielnego czy rodzinnego zażywania "kąpieli". W czasach stresu i chorób cywilizacyjnych wszyscy potrzebujemy wytchnienia i relaksu. Las nam to daje, trzeba umieć jedynie to wziąć, a a stworzenie odpowiedniej infrastruktury właśnie się do tego przyczyni.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wytyczenie 6 ścieżek, wytyczenie przystanków, określenie rodzaju aktywności w danym miejscu. Projekt tablic, projekt graficzny plansz, piktogramów. Projekt ulotki informacyjnej do publikacji w sieci oraz wydruku.
Stworzenie scenariusza "kąpieli", stworzenie treści nagrań, nagranie lektora, stworzenie interaktywnej mapy. Opracowanie materiałów graficznych, wykonanie zdjęć, realizacja strony internetowej.
Stworzenie aplikacji lub strony internetowej (przekierowanie - kody qr umieszczone przy piktogramach i tablicach)
Łączny koszt - 400 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
400 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Utworzenie nowej formy spędzania czasu w lesie, popularyzacja rekreacji na terenach leśnych, edukacja leśna - materiały edukacyjne umieszczone dodatkowo w materiałach tworzonych na potrzeby projektu.

Modyfikacje

21.04.2021 10:59
Koordynator w Lasach Miejskich
21.04.2021 11:17
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany