Tężnia solna Praga Północ

188
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Np. Skwer Michała i Marii Radziwiłłów, Park Michałowski. Autor projektu jest otwarty również na inne propozycje lokalizacji ze strony władz dzielnicy, jeśli będą one bardziej dogodne z punktu widzenia realizacji inwestycji.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na tężni solnej na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany przez urządzenie medyczne (halogenerator), bez użycia wody. Skuteczność suchego aerozolu solnego w schorzeniach dróg oddechowych, alergii, astmie, zapaleniu zatok itp. potwierdzona badaniami klinicznymi.
Opis projektu
Projekt zakłada budowę tężni solnej z suchym aerozolem solnym wzorowanej na funkcjonującym obiekcie w Parku Sowińskiego, czy świeżo wybudowanych w Wawrze (rejon ul. Pożaryskiego, Kolarskiej i Fuksji) ) lub na Targówku w Parku przy DK Świt. Suchy aerozol solny wytwarzany jest przez urządzenie medyczne o nazwie halogenerator. Wielkość cząstek aerozolu to 1-5 µm, dzięki czemu może on dotrzeć do najgłębszych partii drzewa oskrzelowego. Cząstki aerozolu osadzają się na błonie śluzowej i rozrzedzają zalegający śluz, dzięki czemu oczyszcza się układ oddechowy. Inhalacje mają potwierdzone badaniami klinicznymi działanie lecznicze (alergia, astma, zapalenie zatok, POChP itp.), profilaktyczne, a także wspomagające regenerację błony śluzowej po przebytej chorobie. Analiza badań klinicznych pozwala stwierdzić, że długofalowe efekty inhalacji to np.: zmniejszenie absencji chorobowej u dzieci, wydłużenie czasu remisji u przewlekle chorych, uniknięcie konieczności przeprowadzenia zabiegów operacyjnych np. przy zapaleniu zatok, spadek liczby incydentów zaostrzeń choroby przy astmie, alergii itp. Inhalacje są w pełni bezpieczne, nie wymagają nadzoru lekarza. Suchy aerozol solny wytwarzany jest bez udziału wody, zatem niepotrzebne jest przyłącze wodne i kanalizacyjne, a tężnia może działać przez cały rok.
W odróżnieniu od tradycyjnych tężni solankowych tężnia z suchym aerozolem solnym jest bezpieczna dla otaczającej zieleni, przez co może być zlokalizowana w parkach objętych opieką konserwatora. Wybudowane już tężnie są objęte opieką merytoryczną Stowarzyszenia Haloterapia Polska, działająego na rzecz rozwoju i poprawy dostępu do haloterapii wśród społeczeństwa. Dostęp do inhalacji w tężni solnej mieliby wszyscy spacerowicze, zarówno dzieci, jak i dorośli czy seniorzy, a także osoby niepełnosprawne. Tężnia solna na Woli przed pandemią miała wielu stałych bywalców, w tym wielu z innych dzielnic, którzy poczuli realną poprawę zdrowia i samopoczucia po wizytach w tężni. Korzystanie z tężni jest możliwe także w okresie epidemii - podobnie, jak w przypadku innych obiektów użyteczności publicznej wymaga to właściwej organizacji, np. jednoczesne inhalowanie osób wspólnie zamieszkujących lub jednej klasy szkolnej czy grupy przedszkolnej. Po każdym cyklu inhalacji (ok. 30-45 min) następuje automatyczny 15-minutowy cykl wentylacji, podczas którego następuje wietrzenie i wymiana powietrza, po czym można wpuścić kolejną grupę na cykl inhalacji.
Tężnia solna wymaga jedynie przyłącza energetycznego. Aby umożliwić realizację projektu, wykonanie przyłącza należy zawrzeć w zakresie wykonania przez wykonawcę tężni. Inwestor w takim rozwiązaniu występuje do Zakładu Energetycznego jedynie o warunki przyłączenia, które zgodnie z Prawem Energetycznym wydawane są w ciągu 30 dni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem.
Projekt odpowiada na problemy chorób układu oddechowego, wskazane w dokumentach wydanych przez WHO (Global Alliance Against Respiratory Diseases), Radę UE oraz Ministerstwo Zdrowia (rozporządzenie z dnia 27 lutego 2018 r. ws priorytetów zdrowotnych) jako te, z którymi należy walczyć.
Grupowy charakter inhalacji sprzyja integracji społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Dane projektodawców są niekompletne
Lista poparcia jest niepoprawnie wypełniona

Modyfikacje

23.01.2021 23:06
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Brawo. Nareszcie ktoś kieruje się wiedzą a nie modą. Tężnia solna tak solankowa nie
  Mieszkaniec3114  15.02.2021 23:50
 • A czy na Pradze Północ nie ma już tężni? Osobiście bardzo lubię tężnie, ale może co za dużo to niezdrowo? Trzeba też pamiętać o bardzo negatywnym oddziaływaniu aerozolu solnego na zieleń. Problem ten jaskrawo objawia się np. w pasach drogowych posypywanych solą.
  Agnieszka Gołębiowska  28.03.2021 11:52
 • Szkoda, ze projekt nie został dopuszczony do głosowania.
  Mieszkaniec15151  02.06.2021 10:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany