Przebudowa chodników i 70 nowych drzew na Mokotowie

193
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Maciej Wrzesiński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
397 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada rozebranie części nawierzchni chodników betonowych w miejscach występowania metalowych słupków na ulicy Chełmskiej i posadzenie w tych miejscach krzewów oraz nasadzenie około 70 nowych drzew. W skład projektu wejdzie też zakup worków do podlewania kropelkowego do wszystkich nowych drzew.
Ilość miejsc parkingowych pozostanie bez zmian.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Chełmska, skrzyżowanie ulicy Czerniakowskiej i Chełmskiej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada rozebranie części nawierzchni chodników betonowych w miejscach występowania metalowych słupków na ulicy Chełmskiej i posadzenie w tych miejscach krzewów oraz nasadzenie około 70 nowych drzew. W skład projektu wejdzie też zakup worków do podlewania kropelkowego do wszystkich nowych drzew.
Ilość miejsc parkingowych pozostanie bez zmian.
Opis projektu
Projekt zakłada rozebranie części nawierzchni chodników betonowych w miejscach występowania metalowych słupków na ulicy Chełmskiej oraz na fragmencie ulicy Czerniakowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Chełmską.
Projekt zakłada posianie trawy i posadzenie drzew na fragmencie ulicy Czerniakowskiej w miejscu zdjętego betonu. Na ul. Chełmskiej w miejscu występowania metalowych słupków pojawią się pasy krzewów o szerokości około 1,50 m. W pasach zieleni posadzone zostanie około 70 nowych drzew oraz dla wszystkich nowych drzew zakupione zostaną worki do podlewania kropelkowego.
Zieleń i nowe drzewa miały by się też pojawić w miejsce zdjętych fragmentów chodników na wysepce przystanku Chełmska 03, przy skrzyżowaniu z ul. Czerniakowską. Naprzeciwko kwiaciarni 24h pojawią się trzy drzewa (jeśli to możliwe, Platany Klonolistne). Nowymi drzewami zostały by także obsadzone niecki na ul. Chełmskiej, w których wycięto stare drzewa.
Dodatkowo, utworzone pasy zieleni od strony ulicy zostaną ogrodzone niskim, metalowym płotkiem.
W ramach projektu zostanie też ustawione 10 tabliczek informacyjnych „Wykonano z Budżetu obywatelskiego”
Ilość miejsc parkingowych pozostanie bez zmian.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki nowej roślinności temperatura na ulicy w upalne, letnie dni obniży się nawet o kilka stopni, gdyż roślinność pochłania promieniowane cieplne. Chłodniej też będzie latem w mieszkaniach, ponieważ mury będą się nagrzewać w mniejszym stopniu.
Zmniejszy się poziom zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Na ulicy i w mieszkaniach będzie ciszej, ponieważ korony drzew zatrzymają hałas. Dzięki nowym terenom zielonym zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna. To spowoduje, że woda z opadów zamiast do kanalizacji będzie wsiąkać w ziemię zasilając wody podziemne. Poprawi się też estetyka ulicy. Drzewa i krzewy zaczną pozytywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców. Przyjemniej będzie wyjść na spacer i poczuć przyjemny chłód wśród drzew i krzewów.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
397 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Procedura przygotowania projektów stałej organizacji ruchu oraz tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia prac brukarskich trwa minimum 9 mcy. Ponadto w realizacji projektu należy uwzględnić czas na przygotowanie i rozstrzygnięcie zamówień publicznych niezbędnych do wybrania wykonawcy, który będzie realizował prace. W związku z powyższym czas potrzebny na realizację projektu będzie przekraczał rok budżetowy.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fajny pomysł!
  Mieszkaniec9354  17.01.2021 22:44
 • Bardzo dobry pomysł. Niestety ta ulica wygląda jak 3 świat i przydałoby się jej dodać trochę blasku zielenią. Kolejny krok to przeniesienie w pełni parkowania na jezdnię, bo chodniki są teraz zastawione na maksa.
  Tomasz Hassa  20.01.2021 16:12
  • Zgadzam się.
   Zazielenimy ulicę i będzie wyglądać zypełnie inaczej. Dziękuję za opinię.
   Maciej Wrzesiński  02.02.2021 11:27 Autor projektu
 • Super pomysł! Idąc w lato ulicą Chełmska, można się ugotować, beton jest w miejscach, gdzie mogłaby być zieleń. Drzewa dadzą cień i oczyszczą powietrze z zanieczyszczeń.
  Mieszkaniec15366  06.02.2021 18:54
  • Właśnie to jest chyba najbardziej dokuczliwe. Wracajac z pracy po prostu nie ma czym oddychać. Jeszcze po zmroku nagrzane budynki i chodnik oddają ciepło, że nie czuć, że jest wieczór. Mam madzieję, że uda nam się to zmienić. Pozdrawiam.
   Maciej Wrzesiński  16.02.2021 15:56 Autor projektu
 • Proszę się odwołać od uzasadnienia. O jakiej reorganizacji ruchu tu mowa. Po ulicy Stalowej jednak się dało. Wykonawca ma 2m-ce na zazelenienie całej ulicy, a dokładnie to chodników
  https://zdm.waw.pl/aktualnosci/stalowa-stanie-sie-zielona-oglosilismy-przetarg/
  Pod rozwagę.
  Mieszkaniec15366  05.05.2021 08:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany