Tajemnice Lasu Bemowskiego – spacery z przewodnikiem

1656
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Joanna Rutkowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
 • historia
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 844 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Spacery, dzięki którym odkryjemy przyrodę i historię Lasu Bemowskiego. W naszej dzielnicy jest las, gdzie od czasów carskich i w trakcie II wojny światowej rozgrywały się historyczne wydarzenia, a ich echa otaczają rezerwaty przyrody, bogata roślinność i fascynujący świat zwierząt. Prowadzący będą przewodnikami specjalizującymi się w tematyce historycznej i przyrodniczej.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
29.09.2022 14:33

Pięć trzygodzinnych spacerów przyrodniczych po Lesie Bemowo pt. „Sekretne życie lasu” dla rodzin z dziećmi w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego pt. „Tajemnice Lasu Bemowskiego – spacery z przewodnikiem” oraz pięć  trzygodzinnych spacerów historycznych po Lesie Bemowo pt. „Historie ukryte w lesie” dla osób dorosłych z budżetu obywatelskiego pt. „Tajemnice Lasu Bemowskiego – spacery z przewodnikiem” Druk i dostawa materiałów edukacyjnych i promocyjno–informacyjnych.

Do 29 września 2022 r. zrealizowano 8 spacerów, w których więlo udzial 225 osób. Pozostałe dwa spacery zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem w październiku i grudniu. Zakupiono pozostałe gadżety/upominki dla uczestników spacerów.

Harmonogram spacerów przyrodniczych  po Lesie Bemowo pt. „Sekretne życie lasu” dla rodzin z dziećmi: 28.05.2022, 16.07.2022. 03.09.2022, 15.10.2022, 10.12.2022. 
Harmonogram spacerów historycznych po Lesie Bemowo pt. „Historie ukryte w lesie” dla osób dorosłych: 12.06.2022, 26.06.2022, 07.08.2022, 04.09.2022, 18.09.2022.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Lasy Miejskie

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Las Bemowski i okolice - w rejonie ulic: Dostępna - Radiowa - gen. Sylwestra Kaliskiego - Kocjana
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Spacery, dzięki którym odkryjemy przyrodę i historię Lasu Bemowskiego. W naszej dzielnicy jest las, gdzie od czasów carskich i w trakcie II wojny światowej rozgrywały się historyczne wydarzenia, a ich echa otaczają rezerwaty przyrody, bogata roślinność i fascynujący świat zwierząt. Prowadzący będą przewodnikami specjalizującymi się w tematyce historycznej i przyrodniczej.
Opis projektu
W trakcie 10 spacerów w cyklach „Historie ukryte w lesie” i „ Sekretne życie lasu” (każdy do 3 godz.) przez cały rok mieszkańcy będą zwiedzali miejsca i zabytki w rejonie Lasu Bemowskiego. Tematy wycieczek będą związane z historycznymi wydarzeniami rozgrywającymi się na terenie dzisiejszego Bemowa od XIX wieku aż po czasy współczesne. Ciekawostki historyczne wzbogacą spacery śladami fauny i flory Lasu Bemowskiego – wiedza przyrodnicza oraz sposoby ochrony i czerpania z bezcennych zasobów natury, które każdy z nas może zastosować w życiu codziennym.

Spacery przeprowadzą wykwalifikowani przewodnicy miejscy, przyrodnicy i osoby zajmujące się ochroną środowiska. Dokonają oni wcześniejszego badania terenu, przygotują materiały edukacyjne, zdjęcia. Spacery będą prowadzone po wytyczonych ścieżkach z zachowaniem zasad ochrony lasu; powinny odbywać się o stałych porach w weekendy.

Zorganizowana zostanie szeroka akcja informacyjno-promocyjna z podaniem zasad udziału, tematów i harmonogramu. Możliwość skorzystania ze spacerów powinna być szeroko promowana na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i informatorze Urzędu Dzielnicy Bemowo.

W spacerach będą mogli uczestniczyć mieszkańcy i mieszkanki w różnym wieku. Liczba spacerowiczów ograniczona ze względu na ochronę terenów leśnych.

Tematy spacerów

I. Historie ukryte w lesie

1) Stacja Transatlantycka i Fort Babice
W leśnej gęstwinie, na styku Bemowa i Babic pozostały resztki wysadzonej przez Niemców pod koniec II wojny światowej konstrukcji. Transatlantycka Stacja Radiotelegraficzna była największą inwestycją radiokomunikacyjną w II RP i jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zapewniała łączność przez Atlantyk. W jej sąsiedztwie stoi Fort Babice – miał być częścią 3. pierścienia fortów wzmacniających zachodni fragment XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa. Uczestnicy poznają obiekty w kontekście historycznym i kulturowym.

2) Boernerowo
Jedno z najstarszych osiedli w Warszawie w rejonie Lasu Bemowskiego to skarbnica ciekawostek. Powstało w latach 1932-1934 dla pracowników służby łączności przy okazji budowy Stacji Transatlantyckiej. Inicjatorem był Ignacy Boerner – minister Poczt i Telegrafów, żołnierz, człowiek „od zadań specjalnych” Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy poznają architekturę osiedla, dowiedzą się, jak powstała linia tramwajowa B, gdzie działała tajna radiostacja, i gdzie mieszkali kombatanci powstania styczniowego.

3) Powstanie Warszawskie
„Niemcy położyli gęstą zaporę ogniową od lewej strony (z lasku), gęstniał także ogień gdzieś od przodu, z prawej strony. (...) musieli zobaczyć, że podniosłem głowę, gdyż tuż obok mnie przeleciały dwie krótkie serie z karabinu maszynowego. Przywarłem do ziemi”. Tak masakrę pod Boernerowem w 1944 roku opisywał jeden z niewielu ocalałych powstańców Maciej Bernhardt – żołnierz plutonu II Zgrupowania „Żubr”. 2 sierpnia w masakrze z udziałem pododdziału niemieckiej Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Hermann Göring”, zginęła większość powstańców przedzierających się z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Uczestnicy zobaczą rejon walk, miejsca pamięci oraz poznają historię Szwedzkich Gór – terenu egzekucji ludności w czasie II wojny światowej.

4) Lotnisko Babice
Wśród współczesnej zabudowy dzielnicy i w zakątkach Lasu Bemowskiego ukrywają się pozostałości Lotniska Babice. Wybudowany po II wojnie światowej na tzw. Szwedzkich Górach obiekt wojskowy, którego przez długi czas nie można było nawet znaleźć na mapach, rozciągał się od Fortu Bema po Boernerowo. W sąsiadującym lesie do dziś pozostały ślady dawnych zabudowań Lotniska, które uczestnicy poznają w trakcie spaceru. To m.in. pozostałości radiolatarni, strzelnicy czy bocznicy kolejowej oraz inne mijane na co dzień, tajemnicze obiekty.

5) Wojskowa Akademia Techniczna
Wojskowa Akademia Techniczna powstała 70 lat temu. Na przełomie lat 40. i 50. wobec zaostrzającej się sytuacji międzynarodowej, rozwój sił zbrojnych i odpowiednie przygotowanie kadr technicznych stało się priorytetem. Na miejsce uczelni wojskowej wybrano teren obok obecnego Lasu Bemowskiego. Uczestnicy poznają historię znanych pracowników WAT-u, dowiedzą się, co znajdowało się tu przed II wojną, jak budowano akademiki, lokalne osiedle oraz jak wyglądało życie codzienne studentów.

II. Sekretne życie lasu

1) Zimowy las
Na pierwszy rzut oka las zimą zasypia spokojnym snem. Jednak w tym z pozoru leniwym czasie, na śniegu można dojrzeć ślady żerowania zwierząt, a wśród drzew spotkać gatunki ptaków, których nie było tu latem i jesienią lub pozostają na zimę. Uczestnicy dowiedzą się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, poznają mechanizmy pozwalające im na przetrwanie. Osoba prowadząca opowie o życiu roślin zimą. Przekonamy się, że w zimowym lesie jest naprawdę urokliwie.

2) W świecie ptaków
Śpiew ptaków i szum drzew to najczęściej odbierane przez nas odgłosy życia lasu. I mimo, że dawno zatraciliśmy bezpośredni kontakt z leśną przyrodą, to wciąż mamy sentyment do jej ponadczasowego uroku. Wspólne poznawanie Lasu Bemowskiego będziemy kontynuować poprzez zaznajomienie się z fascynującym światem ptaków. Podczas spaceru nauczymy się rozpoznawać ich śpiew, poznamy budowę, zwyczaje (biologia, migracje, zachowania) i ciekawostki, a może nawet zdołamy wypatrzeć niektóre z nich. Prowadzący opowie o badaniach i ochronie ptaków.

3) Zielone królestwo
W Lesie Bemowskim powstały wyjątkowe rezerwaty przyrody: „Łosiowe Błota” z dużą różnorodnością drzew i „Kalinowa Łąka” – podmokły teren bogaty w rzadkie rośliny. Wspólnie będziemy podziwiać piękno drzew od korzeni po korony, poznamy cykl ich życia i rolę w ekosystemie. Dowiemy się też o występujących w lesie gatunkach i nieznanych zastosowaniach roślin oraz o historycznych sposobach ich wykorzystania.

4) Płuca Warszawy
Las Bemowski leży pomiędzy Warszawą a Puszczą Kampinoską, skąd do metropolii wieją zachodnie wiatry, dzięki którym możemy korzystać ze świeżego powietrza. Lasy produkują ponad połowę rocznego zapasu tlenu na ziemi, osłaniają glebę, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Jak chronić tereny zielone w mieście, aby ocalić ich charakter i móc korzystać z tych dobrodziejstw? Przewodnik opowie o oddziaływaniach wywoływanych przez człowieka i wyzwaniach, jakie w związku z tym stoją przed nami.

5) Jesienne wyciszenie
Po miesiącach rozkwitu przyrody nadchodzi jesień i przygotowania leśnych mieszkańców do zimy. Doskonałym miejscem do obserwacji tych zwiastunów jest Las Bemowski z jego gamą żółtych i czerwonych kolorów, uciszonym śpiewem ptaków i coraz krótszym dniem. Dla zwierząt to czas zbieranie zapasów, zmiany ubarwienia, pora wędrówek. Zobaczymy, jak przyroda powtarza swój odwieczny cykl.

Koszt projektu:
Przeprowadzenie 10 spacerów z przewodnikiem (rekonesans w terenie, przygotowanie materiałów poglądowych, oprowadzenie grupy w ciągu max 3 godzin na spacer – 5000 zł brutto/ 500 zł za spacer. Możliwość skorzystania ze spacerów powinna być szeroko promowana na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i informatorze Urzędu Dzielnicy Bemowo.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki udziałowi w spacerach mieszkańcy i mieszkanki poznają historię i przyrodę Bemowa, które wbrew obiegowym opiniom są niezwykle różnorodne i ciekawe. Wspólny udział w wydarzeniach będzie zachętą nie tylko do integracji, ale też do dotarcia do korzeni swojej okolicy. Będzie można porozmawiać z varsavianistami i przyrodnikami, a dzięki przystępnym terminom wydarzeń – zdobyć szeroką wiedzę z obszaru historii i ekologii, którą każdy z nas może zastosować w życiu codziennym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
spacery: wynajęcie prowadzących (10 spacerów x 3h = 30h) x 200zł = 7 000zł
upominki dla uczestników spacerów - broszury o lesie, zwierzętach. mapy, przewodniki, tematyczne upominki = 20 000zł
promocja spacerów: plakaty do rozwieszenia w lesie (10 x10 plakatów - projektowanie grafiki, wydruk), promocja w mediach społecznościowych i w lokalnej prasie = 6 000 zł
Łącznie: 33 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Podniesienie wiedzy o Lesie Bemowo - jego historii, charakterystyce. Aktywizacja i integracja lokalnej społeczności.

Modyfikacje

28.04.2021 20:13
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Kosztorys z kosmosu. Nie trzeba generować śmieci w postaci broszurek i mapek za 20000 zł żeby pochodzić po lesie. Można te pieniądze lepiej wydać. Takie wycieczki można zroganizować za 1/5 tej ceny.
  Mieszkaniec27655  23.06.2021 02:01
  • Elementy kosztorysu dotyczące upominków i druku plakatów zostały wprowadzone na etapie oceny - w projekcie nie przewidziałam tych punktów, a pierwotnie jego koszt wynosił 7 tys. zł. Zgdonie z regulaminem, odwołanie można złożyć wyłącznie od niedopuszczenia projektu pod głosowanie.
   Joanna Rutkowska  27.06.2021 09:39 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany