Stałe punkt odbioru elektroodpadów

831
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Alicja Luber
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt pozwoli mieszkańcom całej Warszawy na oddawanie drobnych elektroodpadów w dogodnych lokalizacjach - ciągach komunikacyjnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
12 proponowanych lokalizacji punktów odbioru to:
Plac Bankowy
Metro Centrum - "patelnia" lub Metro Politechnika od strony ul. Nowowiejskiej
Metro Pole Mokotowskie
Pl. Narutowicza
Rondo ONZ
Pl. Wilsona
Pl. Hallera
Rondo Wiatraczna
Ursynów koło Urzędu Dzielnicy
Ursus przy wejściu do parku Hassów
Targówek koło Urzędu Dzielnicy
Wawer koło Urzędu Dzielnicy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt pozwoli mieszkańcom całej Warszawy na oddawanie drobnych elektroodpadów w dogodnych lokalizacjach - ciągach komunikacyjnych.
Opis projektu
Projekt polega na postawieniu 12 stałych punktów odbioru drobnych elektrośmieci w dogodnych lokalizacjach komunikacyjnych.
Mieszkańcy będą mieli całodobowo możliwość zostawienia zużytych tonerów, telefonów, płyt CD/DVD, żarówek, baterii czy ładowarek.
Obecnie wyrzucanie elektroodpadów jest możliwe w centrach handlowych i punktach odbioru znacznie oddalonych od dogodnej lokalizacji.
Przykładowy punkt, który stoi w dzielnicy Bielany, został zaprezentowany na załączonym zdjęciu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ekologiczne rozwiązanie przyczyni się do ochrony środowiska i zwróci uwagę mieszkańców, z jaką łatwością można dbać o otoczenie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt został oceniony negatywnie. Autor nie odniósł się do proponowanych zmian w terminie 6 dni. Ponadto projekt został negatywnie zaopiniowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Nie ma uzasadnienia wprowadzanie do przestrzeni publicznej, w tym zwłaszcza na tereny reprezentacyjne w skali miasta i w skali dzielnicy (przestrzenie placów, tereny przed urzędami dzielnic) wtórnych elementów zagospodarowania, zwłaszcza, w przypadkach gdy nie są to urządzenia niezbędne do funkcjonowania takich terenów. Każde z nowych wtórnych naniesień wprowadzanych do przestrzeni publicznej ma wpływ na jej jakość wizualną i w większości przypadków przyczynia się do powstawania zjawiska chaosu przestrzennego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Dobry pomysł, dzięki takim miejscom mniej elektrośmieci trafi do zwykłych pojemników np. na odpady zmieszane. Przydałyby się również pojemniki na niewielkie odpady typu puszka po farbie czy pojemnik po dezodorancie, czyli niebezpieczne odpady, które powinniśmy odwozić do specjalnego punktu (mało kto wie, gdzie to jest, a jeśli nawet wie, to nie będzie z jedną puszką po lakierze tam jechał). W kalkulacji kosztów tego projektu należy uwzględnić regularne opróżnianie takich pojemników. Z zasady będą niewielkie i szybko będą się zapełniać, więc należy uniknąć sytuacji, gdy ludzie będą przyniesione śmieci zostawiać obok pojemnika. Gdzieś w Europie widziałam też stojące przy jezdni pojemniki na... stare zabawki, czyli odpady plastikowe, metalowe i szklane jednocześnie (np. samochodziki itp.).
    Mieszkaniec21798  28.01.2021 14:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany