Bielany dbają o zwierzęta - budki dla ptaków, ptasia stołówka na Kępie Potockiej, poidełko przy eko-skwerze przy ul. Bogusławskiego, hotele dla owadów oraz kampania edukacyjna

523
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Krystian Lisiak
Współautorzy Grażyna Kacprzak, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1118 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
W ramach projektu zrealizowany zostanie pakiet propozycji, w tym: montaż budek dla ptaków, utworzenie naturalnych ptasich stołówek, montaż hoteli dla owadów oraz przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej jak wspierać zwierzęta.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.08.2022 09:11

W październiku planowane jest  wydarzenie edukacyjne dotyczące opieki nad zwierzętami.

Obecnie trwają rozeznania rynku na wykonawcę na realizację kampanii edukacyjnej. We wrześniu nastąpi podpisanie umowy na realizację kampanii.

Realizację projektu w całości planuje się do końca listopada.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt zostanie zrealizowany w wielu lokalizacjach: w rejonie ulicy Brązowniczej i pętli Chomiczówka (1), w rejonie pętli Piaski (2), w Parku Chomicza (3), na Kępie Potockiej (4), na ul. Wólczyńskiej (5), na ul. gen. Maczka (6), na eko-skwerku przy ul. Bogusławskiego (7), w Parku Olszyna (8) oraz w miejscach wskazanych przez ornitologa i Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zostanie zrealizowany w wielu lokalizacjach: w rejonie ulicy Brązowniczej i pętli Chomiczówka (1), w rejonie pętli Piaski (2), w Parku Chomicza (3), na Kępie Potockiej (4), na eko-skwerku przy ul. Bogusławskiego (5), w Parku Olszyna (8) oraz w miejscach wskazanych przez ornitologa i Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu zrealizowany zostanie pakiet propozycji, w tym: montaż budek dla ptaków, utworzenie naturalnych ptasich stołówek, montaż hoteli dla owadów oraz przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej jak wspierać zwierzęta.
Opis projektu
W ramach projektu zrealizowany zostanie pakiet propozycji, w tym:
1. montaż budek dla ptaków na drzewach w lokalizacjach ustalonych we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany oraz ornitologiem;
2. utworzenie "ptasiej stołówki" na Kępie Potockiej oraz poidełka na eko-skwerze przy ul. Bogusławskiego;
3. montaż hoteli dla owadów m.in. na eko-skwerku przy Bogusławskiego, w Parku Olszyna i na Kępie Potockiej;
4. kampania informacyjna jak wspierać zwierzęta (wydanie broszury informacyjnej, organizacja dzielnicowego wydarzenia edukacyjnego, montaż tablic edukacyjnych).

*1 i 2 Budki dla ptaków i naturalne ptasie stołówki:
Dokarmiamy ptaki, bo ich obserwowanie zbliża nas i nasze dzieci do przyrody. Wiele gatunków odżywia się owadzimi szkodnikami roślin, wielu mieszkańcom sprawia też duża przyjemność możliwość ich obserwacji czy wsłuchiwania się w ich przyjemne dla ucha trele. Temat dokarmiania wzbudza wiele kontrowersji ponieważ jeśli nie zastosujemy się do odpowiednich zasad, możemy zamiast pomóc, zaszkodzić ptakom. Ornitolodzy są zgodni, że w ramach pomocy naszym ptasim sąsiadom najlepsze dokarmianie to zapewnienie im naturalnej bazy pokarmowej poprzez odpowiednie nasadzenia rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Oprócz właściwego pokarmu w postaci owoców i nasion dostarczają one również schronienie. Celem projektu jest właśnie stworzenie (poprzedzone konsultacjami z właściwymi ekspertami) w kilku miejscach Bielan takich naturalnych stołówek z odpowiednimi nasadzeniami i sposobem ich utrzymania (w przypadku roślin zielnych o odpowiednim dla ptaków składzie gatunkowym, które nie będą koszone na zimę, stanowiąc całoroczną bazę pokarmową) na terenie całej dzielnicy, w lokalizacjach ustalonych z Wydziałem Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany oraz ornitologiem. Dodatkowo przy takiej stołówce znajdowałoby się odpowiednie dla ptaków poidła. Ponieważ coraz więcej terenów zieleni zanika wobec postępującej urbanizacji miasta proponujemy również montaż na drzewach budek dla ptaków w ustalonych z ornitologiem lokalizacjach na terenie dzielnicy.


*5 Montaż hoteli dla owadów m.in. na Kępie Potockiej, przy ul. Bogusławskiego, na Kępie Potockiej:
Hotele dla owadów są wykorzystywane przez ogrodników i hodowców owoców i warzyw w celu poprawy zapylania kwiatów roślin owadopylnych, a także stawiane jako forma czynnej ochrony przyrody. W takich "hotelach", zbudowanych z drewna, pni, gałęzi, słomy, gliny, związanych w pęki pędów bambusa i trzcin[3] i suchych liści, swoje schronienie znajdują m.in. pszczoły....

*6 Kampania informacyjna (edukacyjna):
W ramach projektu wydana zostanie broszura informacyjna (edukacyjna) jak wspierać zwierzęta (w tym: o prawidłowym dokarmianiu ptaków, o właściwym zachowaniu w lasach, o możliwości bezpłatnej sterylizacji i kastracji zwierząt domowych). Broszura będzie kolportowana na bielańskich wydarzeniach publicznych oraz razem z gazetą "Nasze Bielany". Ponadto:
- zorganizowane zostanie, wzorem bielańskiego "Dnia Ptaków" wydarzenie edukacyjne (ekologiczne) na terenie Parku Chomicza;
- Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany wskaże miejsca, gdzie zamontowane będą estetyczne tablice edukacyjne o tym jak prawidłowo dokarmiać ptaki;
- na terenie Urzędu dzielnicy Bielany zorganizowane zostanie we współpracy ze schroniskiem na Paluchu miejsce na dobrze widoczne ogłoszenia dla "psich i kocich adopcji".
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ochrona środowiska, dbałość o zwierzęta.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ekspertyzy ornitologiczne - 3 000,00 zł
Zakup i montaż budek dla ptaków - 20 000,00 zł
Utworzenie ptasiej stołówki - 5 000,00 zł
Montaż hoteli dla owadów - 2 000,00 zł
Poidełko - 50 000,00 zł
Kampania informacyjna - 20 000,00 zł
Razem: 100 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Kształtowanie nawyków przyjaznych środowisku w społeczeństwie jest najlepszą inwestycją w przyszłość naszej planety, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian w przyrodzie. ONZ zleciło badania nt. ochrony świata przyrody i zwierząt, w opinii badań naukowców blisko milion gatunków fauny i flory może niebawem przestać istnieć. Tymczasem to właśnie zwierzęta i rośliny najbardziej czytelnymi elementami natury, będącymi gwarantami zachowania równowagi w przyrodzie. Dlatego też nauka szacunku i ochrony jest celem samym w sobie. Według opinii ekspertów od ochrony świata zwierzęcego jak i botanicznego należy "globalnie" wpływać na poziom świadomości ekologicznej. Zwiększając ochronę środowiska naturalnego powinno być "celem" naszej cywilizacji, ale także warunkiem przetrwania człowieka jako gatunku biologicznego. Powodzenie tego projektu zależeć będzie jednak od opanowania obecnego kryzysu etycznego społecznego, jakiego doświadczamy w czasach cywilizacji technicznej, a którego konsekwencją jest widoczny kryzys ekologiczny. Projekt ma na celu propagowanie tej wiedzy i nawyków u mieszkańców Bielan dzięki bliskiemu obcowaniu z przyrodą.

Modyfikacje

25.01.2021 21:24
Autor projektu
26.01.2021 14:51
Koordynator w Dzielnicy Bielany
14.04.2021 10:25
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
28.04.2021 09:34
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany
28.04.2021 09:35
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany