Kreatywny plac zabaw

566
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Zestaw klocków umożliwiający układanie nieskończonej liczby budowli ograniczonej tylko kreatywnością małych budowniczych. Wymaga współpracy między uczestnikami zabawy. Klocki są duże do użytku na świeżym powietrzu. Zrobione z materiału lekkiego, wytrzymałego i bezpiecznego.
Zestaw jest przenośny i poza stałym miejscem przechowywania może być używany w szkołach, przedszkolach, podczas festynów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
III Ogród Jordanowski, Wawelska 3
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zestaw klocków umożliwiający układanie nieskończonej liczby budowli ograniczonej tylko kreatywnością małych budowniczych. Wymaga współpracy między uczestnikami zabawy. Klocki są duże do użytku na świeżym powietrzu. Zrobione z materiału lekkiego, wytrzymałego i bezpiecznego.
Zestaw jest przenośny i poza stałym miejscem przechowywania może być używany w szkołach, przedszkolach, podczas festynów.
Opis projektu
Klocki są wykonane z lekkiego, bezpiecznego materiału. Przechowywane są w wózkach służących również do transportu na niewielkie odległości.
Zestaw, o którym mowa, na stałe byłby przechowywany i udostępniany dzieciom na terenie Jordanka (Pole Mokotowskie).
Klocki mogą być wykorzystywane zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Mogłyby być wypożyczane do ochockich szkół, przedszkoli, udostępniane podczas ogólnie festynów oraz innych imprez na terenie dzielnicy. Koszty transportu do innych miejsc nie są ujęte w budżecie i musiałyby zostać poniesione przez instytucje, które są zainteresowane ich wypożyczeniem.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie dzielnicy jest już bardzo dobra infrastruktura jeżeli chodzi o place zabaw dla dzieci. Są to jednak w większości przypadków gotowe place zabaw, które nie rozwijają dzieci i nie umożliwiają im wchodzenia w interakcje. Może być konkurencją dla gier komputerowych.
Zestaw klocków zachęca do wspólnej zabawy, ustalenia zadania głównego, sposobu jego wykonania, podziału pracy, negocjowania różnych rozwiązań. Uczy budować kapitał społeczny, który w Polsce jest na bardzo niskim poziomie.
Zestaw klocków może być wypożyczany nieodpłatnie szkołom i przedszkolom oraz udostępniany w parkach na terenie dzielnicy (np. podczas festynów).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Na koszt zestawu składają się klocki oraz wózki służące do ich przechowywania i transportu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Witam, mam pytania techniczne.
  - gdzie będą przechowywane klocki /noc, zima/
  - kto będzie czyścił klocki?
  - kto będzie je wypożyczał?
  Rozumiem że powinny być pod opieką jakiejś instytucji. Czyli jeśli rodzic będzie chciał by dzieci się bawiły to będzie musiał pójść ,,gdzieś" i je przywieść, tak?
  - z jakiego materiału są wykonane? czy jest łatwy w utrzymaniu czystości, czy odporny na przetarcia?
  Koszt projektu jest bardzo wysoki biorąc pod uwagę że są to ,,tylko klocki" stąd moje pytania.
  Wyobrażam sobie że taka kwota musi być wydana na produkt który spełnia wszystkie wymagania. Klocki stanowią duży majątek, nie mogą zostać ,,pod chmurką". Czy przewidziana jest jakaś wiata do ich przechowywania? Jak to ma wyglądać w praktyce? Pozdrawiam
  Mieszkaniec1598  18.01.2016 20:04
  • Klocki spełniają wszelkie wymagania co do bezpieczeństwa.
   Zgodnie z opisem będą miały stałą bazę w Jordanku na terenie Pola Mokotowskiego. Będą tam udostępniane na codzień.
   Dodatkowa opcja to wysyłanie klocków do poszczególnych szkół i przedszkoli aby służyły do edukacji w obszarze pracy zespołowej, (nauczyciele misieliby opracować odpowiednie scenriusze).
   Jeszcze jedna opcja to wykorzystanie ich podczas festynów (przez instytucje miejskie).
   Nie przewiduję żeby rodzice mogli wypożyczać klocki.
   Pewnie od czasu do czasu trzeba je będzie wyczyścić ale większą uwagę przykładałbym to mycia rąk przez dzieci po zabawie :-)
   Mieszkaniec205  18.01.2016 22:20 Autor projektu
 • Czyli rozumiem że nie będą zabezpieczone. Co z klockami w okresie zimowym. Będą zimować w plenerze? Czy nie wymagają przechowywania w zamkniętym pomieszczeniu? To dosyć spore konstrukcje i jeśli przechowywanie jest niezbędne to potrzebne jest jakieś pomieszczenie. Chodzi też o zabezpieczenie przed dewastacją, kradzieżą. Proszę się nie dziwić pytaniom. Klocki będą stanowiły dość spory majątek, nie chciałabym któregoś dnia po prostu zniknęły z placu zabaw.
  W tym parku jest organizowanych szereg imprez plenerowych z udziałem alkoholu, Juwenalia np. a nawet jeśli nie to stanowią apetyczny kąsek dla złodziei. Lekka konstrukcja, łatwe w przeniesieniu. Przerzucenie ich za płotek ogródka nie stanowi problemu. Czyszczenie też musi być przewidziane i ktoś tą czynność musi wykonać. Dzieci powinny myć ręce jak najbardziej, ale nie wyobrażam sobie by moje dziecko bawiło się brudnymi przedmiotami.
  Czy mogę prosić o link do firmy, która takie klocki produkuje lub sprzedaje by zapoznać się z nimi bliżej?
  Mieszkaniec1598  19.01.2016 13:41
  • Tu jest link do polskiego dystrybutora
   http://placezabaw.org/kreatywne-placezabaw/imagination-playground
   Klocki są przechowywane w kontenerach na kółkach. Po zabawie będą chowane w pomieszczeniach Jordanka.
   Mieszkaniec205  20.01.2016 08:26 Autor projektu
  • Panie Tomaszu bardzo dziękuje za informacje. Pozdrawiam
   Mieszkaniec1598  20.01.2016 08:58
 • Polecam zaczerpnąć inspiracje z Parku Bajka w Błoniu, tam jest wyjątkowo kreatywnie.

  Pozdrawiam,
  MM
  Mieszkaniec2552  27.01.2016 12:25
  • Dziękuję za informację ale ten pomysł idzie w innym kierunku. Na Ochocie nie ma już miejsca na takie place. Park Szczęśliwicki, Fort Korotyńskiego, Park Wielkopolski są już prawie na granicy limitu powierzchni biologicznie czynnej. Pole Moktowskie i Park Zachodni czekaja na całościową koncepcję lub na jej realizację i tam nie ma sensu nic teraz planować.
   Mój pomysł ma na celu zabawę bez inwestycji w infrastrukturę.
   Plac w Błoniu jest bardzo ciekawy ale tam są gotowe urządzenia. Mnie chodziło o coś co dzieci mogą same tworzyć z dostępnych materiałów. Zaletą tych klocków jest to że są przenośne i mogą być wykorzystane w wielu lokalizacjach. Opcją jest zgromadzenie w jednym miejscu przedmiotów typu deski, opony, sznury i pozostawienie ich do wykorzystania przez młodych innowatorów :-)
   Mieszkaniec205  30.01.2016 14:25 Autor projektu
 • Bardzo ciekawy pomysł.
  Mieszkaniec879  01.02.2016 20:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany