Mali Ratownicy z Bielan

357
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
82 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada przeprowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy przez instruktorów posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej i obsługi defibrylatora AED. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży z bielańskich przedszkoli i szkół podstawowych na terenie dzielnicy Bielany. Zwieńczeniem kursu będzie rozdanie materiałów profilaktyczno-edukacyjnych (plakaty, maskotki, odblaski, kubki, smycze itp.)

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przedszkole nr. 340 im "Kasztanowego Ludka" (ul. Bogusławskiego 8A, 01-923 Warszawa), Przedszkole nr 422 (ul. Brązownicza 17, 01-929 Warszawa), Przedszkole nr 328 "Akademia pod Czereśnią" (ul. Dąbrowskiej 5a, 01-903 Warszawa), Przedszkole nr 327 "Kolorowa Kraina"(ul. Josepha Conrada 10a, 01-922 Warszawa), placówka wiodąca- Szkoła Podstawowa nr 80 im. Marii Kownackiej (ul. Aspekt 48, 01-904 Warszawa), Szkoła Podstawowa nr 352 im. Jerzego Huberta Wagnera (ul. Josepha Conrada 6, 01-922 Warszawa).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Należy również zwrócić uwagę na miejsce odbywania się takich zajęć. Miejsce powinno być przestrzenne i bezpieczne dla prowadzących i uczestników. Tym bardziej w czasie panującej pandemii SARS - CoV-2. Sala gimnastyczna czy inne przestrzenne sale - pomieszczenia byłyby najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać również, aby miejsca te umożliwiały swobodny dostęp ćwiczącym do sanitariatów, a prowadzącym w ramach potrzeby do przebrania się i przygotowania materiałów oraz fantomów do kursu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy przez instruktorów posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej i obsługi defibrylatora AED. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży z bielańskich przedszkoli i szkół podstawowych na terenie dzielnicy Bielany. Zwieńczeniem kursu będzie rozdanie materiałów profilaktyczno-edukacyjnych (plakaty, maskotki, odblaski, kubki, smycze itp.)
Opis projektu
Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży!
Projekt zakłada przeprowadzenie kursu z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży z bielańskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych.
Do kogo skierowany? - Do wszystkich dzieci i młodzieży uczęszczającej do publicznych bielańskich przedszkoli i szkół podstawowych (placówki te zostały naniesione na mapę i opisane w miejscu przeznaczonym na lokalizację projektu).
Ile osób weźmie udział w projekcie? -Liczba osób biorących udział w projekcie będzie wynosić około 2 tysiące dzieci i młodzieży.
Kto będzie prowadzić kurs pierwszej pomocy? - Prowadzony będzie on przez instruktorów – praktyków, posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej oraz w realizacji tego typu zadań.
W jaki sposób zostanie przeprowadzony projekt? - Zostanie on przeprowadzony w 100 grupach po 20 osób. Czas trwania praktycznego szkolenia z pierwszej pomocy będzie uzależniony od grupy wiekowej. Dzieci 5-8 lat to kurs ok 45 minutowy, dzieci starsze od 9-15 lat to ok 90 min szkolenie( starsza grupa ma szkolenie z defibrylatora AED).
Co dzieci i młodzież wyniesie z projektu? - Wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy. Uczestnicy kursu dowiedzą się: Jak zachować się w momencie kontaktu z poszkodowanym. Jakie informacje udzielać wzywając pomoc. W jaki sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową. Do czego służy i jak obsługiwać Defibrylator AED. W jaki sposób postępować w przypadku złamań i oparzeń. Kiedy i jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. To tylko kilka z najważniejszych rzeczy, które zostaną omówione, przećwiczone i opanowane na kursie.
A co po kursie? Wszyscy uczestnicy oprócz nabytej nowej wiedzy i umiejętności dostaną indywidualne dyplomy ukończenia kursu, a także materiały profilaktyczno - edukacyjne w postaci maskotek, odblasków, smyczy czy też mini książeczek o udzielaniu pierwszej pomocy.
Jak będzie wyglądać informowanie o projekcie? -W przedszkolach i szkołach podstawowych, które będą beneficjentem projektu zostaną wywieszone plakaty informujące o projekcie wraz z numerami alarmowymi.
Zasady rekrutacji: Zapisy do projektu pt. „Mali Ratownicy z Bielan” odbywać się będą drogą mailową, telefoniczną bądź osobiste zapisanie dziecka przez opiekuna prawnego, np. w sekretariacie lub na świetlicy w danej placówce edukacyjnej. Rekrutację prowadził będzie koordynator projektu.
Sposób informowania o rekrutacji: Informacja o zasadach rekrutacji i rekrutacji projektu „Mali Ratownicy z Bielan” zostanie przekazana w formie plakatów formatu A3 oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 80 im. Marii Kownackiej, Szkoły Podstawowej nr 352 im. Jerzego Huberta Wagnera, Przedszkola nr 340 im. „Kasztanowego Ludka”, Przedszkola nr 422, Przedszkola nr. 328 „Akademia pod Czereśnią”, Przedszkola nr 327 „Kolorowa Kraina” i Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji: Rekrutacja odbywać się będzie w styczniu/lutym oraz uzupełniająca we wrześniu. Zajęcia odbywać się będą w dwóch okresach: styczeń - czerwiec, wrzesień - grudzień 2022r. Rekrutacja dotyczy dwóch okresów realizacji projektu.
Kryteria naboru: O możliwości wzięcia udziału w projekcie „Mali Ratownicy z Bielan” decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Projektowanie uniwersalne
Brak odpowiedzi
Uzasadnienie realizacji projektu
Udzielanie pierwszej pomocy jest niesłychanie ważną umiejętnością, którą powinna znać każda osoba niezależnie od wieku. Natomiast im wcześniej będziemy się o niej uczyć tym pewniejsi i bardziej doświadczeni będziemy w przyszłości. Dlatego warto zacząć już dziś. Kurs ten ma pomóc przełamać barierę strachu związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz korzystania z Defibrylator AED, który możemy coraz częściej znaleźć w otaczającym nas świecie. Czy to na warszawskich stacjach metra, w galeriach handlowych czy w szkołach. Uczestnictwo w kursie pierwszej pomocy pozwoli wykształcić prawidłowe postawy wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych. Im więcej osób wie jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, tym większa szansa na uratowanie ludzkiego życia. Niech nasze pociechy już dziś zostaną Małymi Ratownikami z Bielan.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W załączeniu
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
82 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Realizacja projektu czyli kurs pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży będzie miała jedynie pozytywne skutki. Uczestnicy będą potrafili skorzystać z numerów alarmowych, udzielić, pierwszej pomocy czy skorzystania z Defibrylatora AED. Kurs może pomóc w przełamią barierę strachu związaną z udzielaniem pierwszej pomocy, pozwoli wykształcić prawidłowe postawy wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych.

Modyfikacje

13.04.2021 14:14
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo potrzebny projekt! My dorośli mamy często opory i strach przed nauka pierwszej pomocy i udzieleniem jej w sytuacji zagrożenia - możemy to zmienić, właśnie dzięki takim projektom. Sama za każdym razem biorąc udział w tego typu kursach przypominam sobie jak ważne jest regularne odświeżanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Trzymam kciuki!
    Sylwia Lacek  25.01.2021 23:58
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany