Strefa sportu w Parku Górczewska

702
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mikołaj Ojrzanowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
406 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • aktywny wypoczynek
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1858 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada wybudowanie strefy sportu i wypoczynku na terenie Parku Górczewska - boisko do badmintona, małe boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki, kurtyny wodne, drewniana platforma i piaszczysta "plaża" do leżakowania oraz żagiel przeciwsłoneczny.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.06.2022 13:30

Lipiec - przygotowanie dokumentacji.

Sierpień - ogłoszenie postępowania przetargowego

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Górczewska, wzdłuż Alei Henryka Jordana, obszar Parku Górczewska zarządzany przez miasto.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wybudowanie strefy sportu i wypoczynku na terenie Parku Górczewska - boisko do badmintona, małe boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki, kurtyny wodne, drewniana platforma i piaszczysta "plaża" do leżakowania oraz żagiel przeciwsłoneczny.
Opis projektu
Projekt zakłada wybudowanie strefy sportu i wypoczynku w Parku Górczewska, w której skład będzie wchodziło:
1. boisko do badmintona - wymiary około 13 na 6 metrów,
2. małe boisko do piłki nożnej - wymiary około 13 na 6 metra,
3. piaszczyste boisko do siatkówki,
3. sezonowa kurtyna wodna, włączana w czasie letnich upałów,
4. "plaża" oraz drewniana platforma do leżakowania i wypoczynku - wymiary około 15 na 15 metrów,
5. żagiel przeciwsłoneczny,
6. oświetlenie, które będzie umożliwiało korzystanie ze strefy po zachodzie słońca,
7. stojak dla rowerów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie Parku Górczewska brakuje miejsca do aktywnego spędzania czasu, połączonego z wypoczynkiem dla młodzieży, rodzin oraz osób starszych. Trudno również znaleźć na Bemowie darmowe boiska do badmintona oraz kurtyny wodne, które w czasie letnich upałów ratują nas przed słońcem. Zaproponowany projekt wykorzysta dostępną przestrzeń oraz podniesie walory rekreacyjne Parku Górczewska, dzięki czemu miejsce te będzie bardziej atrakcyjne dla mieszkańców Bemowa.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Boisko do badmintona 130000
Boisko do piłki nożnej 130000
Boisko do siatkówki plażowej z ogrodzeniem 60000
plaża piaszczysta 20000
podest drewniany 14000
maszt i żagiel przeciwsłoneczny 7000
stojak dla rowerów 5000
ścieżki 15000
projekt i nadzór 25000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
406 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu zachęci mieszkańców, gównie młodzież i rodziny do aktywnego spędzania czasu. Projekt zakłada m.in. budowę boiska do badmintona oraz kurtyny wodnej , których brakuje na terenie Dzielnicy. Zwiększy się także atrakcyjność Parku Górczewska oraz wpłynie na integrację mieszkańców i spędzanie czasu poza domem.
Zwiększona ilość mieszkańców korzystających z tej przestrzeni będzie powodowała konieczność częstszego porządkowania tego terenu, a tym samym ponoszenia dodatkowych wydatków z tego tytułu. Niezbędna będzie także okresowa konserwacja/naprawa obiektów, a tym samym pozyskania przez Dzielnicę środków finansowych na ten cel. Powstanie strefy sportu może także przyczynić się do podwyższenia poziomu hałasu, dyskomfortu mieszkańców sąsiadujących budynków wielorodzinnych oraz innych użytkowników parku.

Modyfikacje

28.05.2021 12:15
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (21)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • "Na terenie Parku Górczewska brakuje miejsca do aktywnego spędzania czasu" - a mnie się wydawało, że cały park przeznaczony jest właśnie do aktywnego spędzania czasu:) Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by grać tam w piłkę czy badmintona.
  Jeśli natomiast chodzi o ochronę przed upałem, to najlepiej sprawdzają się drzewa, które dają cień i obniżają temperaturę otoczenia o kilka stopni, nie pobierając dodatkowej energii ani nie zużywając wody z wodociągów - być może to właśnie ich brakuje w parku?
  Mieszkanka470  23.01.2021 19:57
 • Bardzo dobry projekt. W Naszym parku faktycznie potrzeba takich miejsc by wszystko miało swój ład. Żagiel dający cień i kurtyny wodne są strzałem w dziesiątkę. Pomysł jak najbardziej godny realizacji.
  Mieszkaniec25532  23.01.2021 22:37
  • Dziękuję bardzo Panie Kamilu za miły komentarz. Pozdrawiam.
   Mikołaj Ojrzanowski  24.01.2021 13:41 Autor projektu
  • Najefektywniejsze w dawaniu cienia są drzewa. Dodatkowo mają inne funkcje: nawilżają i oczyszczają powietrze z pyłów. Takiego żagla chyba jeszcze nie wymyślono :)
   Agnieszka Gołębiowska  25.01.2021 12:29
 • W Warszawie jest zdecydowanie za mało miejsc do spotkań dla młodzieży, starsze pokolenia narzekają, że nie wychodzimy z domów, a prawdę mówiąc nie mamy gdzie, więc popieram pomysł
  Mieszkaniec25570  24.01.2021 14:15
 • "Chcielibyśmy, aby przestrzeń publiczna wzrastała z mieszkańcami, tak jak wzrasta z ogrodnikami, więc prowadzimy liczne działania społeczne. Przestrzeń wytworzona z mieszkańcami funkcjonuje najlepiej. Miejsca powstające bez udziału społecznego często są nieużywane, przeprojektowane albo niedoprojektowane, nie uwzględniają potrzeb i lokalnego kontekstu. Widzimy przy tym też negatywne strony szerokiej partycypacji. Należy do nich lunaparkizacja terenów zieleni. Jeśli wśród mieszkańców pojawia się pomysł na realizację urządzenia służącego aktywnej rekreacji, na przykład w ramach budżetu partycypacyjnego, to gdzie najczęściej chcą go zrealizować? W parku. A parki mają ograniczoną pojemność, są przestrzeniami relaksu, kontaktu z naturą. Takie projekty można z powodzeniem realizować w otoczeniu hal sportowych i nie chodzi o to, że te pomysły albo narzędzia takie jak budżet partycypacyjny, są niedobre. Trzeba jednak znaleźć dla nich odpowiednią skalę, formę i lokalizację"

  Marek Piwowarski w rozmowie z Ewą Zielińską w Magazynie Miasta http://magazynmiasta.pl/2018/12/19/mieszkancy-do-lopat/
  Agnieszka Gołębiowska  25.01.2021 12:15
  • Rozumiem, że od dziś place zabaw oraz inne atrakcje mają znajdować się poza parkiem, interesujące. Obecnie polana wzdłuż w Alei Henryka Jordana od strony lazurowej jest nie wykorzystana, ale ma duży potencjał. Można zobaczyć tam stare, przekrzywione bramki do piłki nożnej, a w okresie letnim również opalające się osoby, które na pewno skorzystały by z projektu, który zgłosiłem. Co do kwestionowania mojego pomysłu - skonsultowałem go z mieszkańcami, zebrałem podpisy. Czy na pewno uważa Pani, że park ma służyć tylko do kontaktu z naturą? W definicji parku pisze: "(...) pełniący funkcje rekreacyjne."
   Mikołaj Ojrzanowski  25.01.2021 12:34 Autor projektu
 • Bardzo dobry projekt, mam nadzieję, że wygra. Kurtyny wodne - super, tego nam trzeba. Pozdrawiam
  Mieszkaniec25688  25.01.2021 13:33
 • Uważam że to wspaniały pomysł, gdyż obecnie brakuje w okolicy takich miejsc gdzie młodzież może spędzić czas na świeżym powietrzu.
  Mieszkaniec25500  25.01.2021 14:21
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec25879  26.01.2021 13:06
  • Informuję, że to nie moje konto, ktoś się pode mnie podszył. Oczywiście, nie jestem żadnym inżynierem :).
   Mikołaj Ojrzanowski  26.01.2021 13:25 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec25879  26.01.2021 13:10
 • W takim projekcie warto by było uwzględnić również korty tenisowe obok amfiteatru, które chyba od wielu lat tylko niszczeją, a jestem pewny, że znaleźliby się chętni do gry.
  Mieszkaniec26094  05.02.2021 17:52
 • Zasadniczo byłabym za boiskiem, ale diabeł tkwi w szczegółach. Nie jest dobrym pomysłem kumulowanie boisk w jednym miejscu parku, czyli powoływanie strefy. Nie zapominajmy, że od strony Lazurowej bloki przy parku są najbliżej. Pomysł typu oświetlenie, kurtyny i boiska w jednym miejscu oznacza hałas, świecenie po nocy w okna i utrapienie dla mieszkających tu ludzi. Myślę, że projekt ma potencjał, ale do realizacji w różnych zakątkach parku. Czemu to wszystko musi być w jednym miejscu? Nikt nie gra naraz w piłkę nożną, siatkówkę i plażuje.
  Małe boisko do piłki nożnej już istnieje, obok boiska do koszykówki, można dać nowe bramki, po prostu zrewitalizować. Teren już jest. W innym kącie parku można zrobić boisko do badmingtona. Boisko z piachem czy plażę uważam za pomysł stricte sezonowy i z tego powodu nieopłacalny dla naszych kieszeni, kto skorzysta z plaży zimą? A utrzymać trzeba. Dla uzupełnienia i kontrastu z Pana opinią dodam, że akurat ta polana od Lazurowej jest fantastycznym terenem rekreacyjnym. Wymieniam część aktywności, które się tam odbywają, a których nie dałoby się zrealizować gdyby powstał tu kompleks boiskowy: zabawy właścicieli z psami ( ja psa akurat nie mam, dodam dla wyjaśnienia), odbywają się szkolenia dla psów, gimnastyka dla mam w ciąży, ludzie puszczają latawce, grają we frisby, zabawy z małymi dziećmi, panowie rozstawiają siatkę i grają w coś typu piłka nożna przez siatkę, indywidualne gry różnego rodzaju typu rodzic-dziecko. Korzystają wszyscy Ci, ktòrzy nie mają możliwości czy chęci uczestniczenia w znanych grach zespołowych. Ta polana akurat jest wielofunkcyjna i postawienie tu boisk czy plaży nie wniesie wiele dobrego. Uważam, że taki luźny teren też musi być dla po prostu bardzo różnych aktywności i potrzeb mieszkańców nie podchodzących pod gry zespołowe.
  Proponuję, aby projekt znalazł się głębiej w parku, odsunięty od domów i jednak podzielony na różne boiska, a nie taki kompleks boisk. Budowanie kompleksu to dużo ludzi na raz w jednym miejscu i hałas, a jednak park powinien być też, miejscem ciszy i relaksu dla innych i trzeba to jakoś razem pogodzić.
  Ps. Leżaki w parku już są, więc tu nie powinniśmy wydawać drugi raz na to samo.
  Mieszkanka26595  04.06.2021 11:34
 • Wokół tego parku sąsiadują bezpośrednio 3 szkoły z orlikami z pełnym zapleczem sportowym. Tworzenie jakiejś "strefy sportu" bezpośrednio w samym parku jest nieuzasadnione logicznie, poza dewastacją roślinności samego parku.
  Mieszkaniec26872  15.06.2021 11:10
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany