Stworzenie zielonego skweru rekreacyjno-sportowego - miejsca wypoczynku, siłowni plenerowej, placu zabaw i sportów.

1076
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Białołęka
Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Autor pomysłu Dariusz Oskar Staciwa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
397 500 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 951 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt przewiduje stworzenie zielonego skweru rekreacyjno-sportowego. W ramach projektu posadzone zostaną drzewa i inna zieleń, powstaną alejki wraz z ławeczkami, koszami na śmieci, oświetlenie, siłownia plenerowa, plac zabaw, część sportowa, hamaki do wypoczynku, postawione zostaną: przenośna toaleta, tablica na ogłoszenia, stojaki rowerowe. Całość będzie objęta monitoringiem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.02.2018 13:37
W ramach projektu zagospodarowano teren przy ul. Książkowej i utworzono skwer z placem zabaw, siłownią plenerową, ławkami, alejkami i nasadzeniami.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Konserwacji i Środowiska dla Dzielnicy Białołęka

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren w kwadracie ulic: Światowida - Książkowa - Odkryta - Stefanika (pomiędzy przedszkolem a nowym budynkiem mieszkalnym) należący do m.st. Warszawy - obręb 4-01-22 część działki nr 211 (2500 m2).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W koło nas jest coraz mniej terenów zielonych, które są gęsto zabudowywane przez deweloperów. Wskazany teren jest jednym z niewielu w tym rejonie należącym do m.st. Warszawy. Realizacja projektu w ramach budżetu partycypacyjnego stanowi szansę na ocalenie go przed zabudową i pozwala sensowne go zagospodarować. Obecnie teren ten jest zaniedbany i pełni rolę wyłącznie wychodka dla psów. W otoczeniu tego obszaru jest bardzo dużo osiedli mieszkaniowych, a zarazem brak miejsca, gdzie można w cywilizowanych warunkach usiąść, odpocząć, poleżeć na kocu, spędzić aktywnie czas.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje stworzenie zielonego skweru rekreacyjno-sportowego. W ramach projektu posadzone zostaną drzewa i inna zieleń, powstaną alejki wraz z ławeczkami, koszami na śmieci, oświetlenie, siłownia plenerowa, plac zabaw, część sportowa, hamaki do wypoczynku, postawione zostaną: przenośna toaleta, tablica na ogłoszenia, stojaki rowerowe. Całość będzie objęta monitoringiem.
Opis projektu
Projekt przewiduje budowę zielonego skweru rekreacyjno-sportowego, stanowiącego miejsce integracji mieszkańców, gdzie będzie można spędzić aktywnie wolny czas lub po prostu odpocząć.
W ramach projektu postawione zostaną ławeczki, kosze na śmieci, latarnie w otoczeniu posadzonych 20 drzew i innej zieleni, nowoczesna siłownia plenerowa, oświetlony całoroczny plac zabaw zawierający m.in. (huśtawki, zabawki na sprężynie, piaskownicę, urządzenia zręcznościowe, karuzelę, urządzenia linowe, trampoliny,
itp.), strefa sportowa (piłkarzyki, stół do pingponga, mini boisko do koszykówki), strefa relaksu (hamaki).
Wszystko będzie monitowane, aby zminimalizować akty dewastacji, ponadto całość będzie ogrodzona niedużym płotkiem w celach zachowania bezpieczeństwa dla korzystających oraz zachowaniem porządku - w założeniu teren ten ma nie być zamkniętą enklawą, a terenem, o który wszyscy użytkownicy będą dbać i szanować
jego wyposażenie.
Dodatkowo w ramach projektu postawiony będzie toi toi, tablica ogłoszeń, stojaki rowerowe.
Projekt jest dedykowany wszystkim grupom mieszkańców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu wypełnienie luki w przestrzeni publicznej i ochronę ostatnich terenów miejskich przed zabudową mieszkaniową, poprzez zrewitalizowanie zaniedbanego terenu będącego w posiadaniu m.st. Warszawy i stworzenie miejsca, którego brakuje w tym rejonie Białołęki. W okolicy jest duże zapotrzebowanie wśród mieszkańców na miejsce, gdzie można wśród zieleni usiąść na ławeczce i odpocząć, poleżeć w hamaku, gdzie można spędzić aktywnie czas na powietrzu ćwicząc lub grając np. w piłkarzyki, badmintona, gdzie dzieci mogą korzystać z placu zabaw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt projektu - 8 tys. zł
koszt drzew (1 szt - 1 tys zł) = 20 drzew = 20 tys. zł
inna zieleń (trawnik, żywopłot, kwietniki) - 15 tys. zł
tablica informacyjna z regulaminem - 1,5 tys. zł
tablica ogłoszeń - 2 tys. zł
stojaki rowerowe (1 szt - 300 zł) = 10 szt = 3 tys. zł
koszt monitoringu - 25 tys. zł
koszt montażu lamp i słupów oświetleniowych - 45 tys. zł
koszt budowy alejek - 15 tys. zł
koszt placu zabaw - 135 tys. zł
koszt piłkarzyków - 6 tys. zł
koszt stołu do pingponga - 5 tys. zł
koszt koszy na śmieci - (1 szt - 500 zł) = 8 koszy = 4 tys. zł
koszty koszy na psie odchody - (1 szt - 500 zł) = 4 kosze = 2 tys. zł
koszt siłowni plenerowej - 55 tys. zł
koszt ławeczek - (1 szt - 1 tys. zł) = 10 szt = 10 tys. zł
koszt ogrodzenia - 20 tys. zł
koszt hamaków - 8 tys. zł
koszt mini boiska wraz z koszami - 10 tys. zł
inne koszta dot. powyższych pozycji (np. przygotowanie terenu, ziemia) - 8 tys. zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
397 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty: pielęgnacja zieleni, bieżące remonty, konserwacja, przeglądy, monitoring, sprzątanie, energia elektryczna, toi toi - łącznie miesięcznie 1000 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
12 000,00 zł

Modyfikacje

31.05.2016 15:01
Koordynator w dzielnicy Białołęka
31.05.2016 15:51
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (21)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super pomysł. Jestem na tak, brakuje takich miejsc w okolicy, gdzie każda grupa mieszkańców znajdzie atrakcje dla siebie.
  Mieszkaniec2398  20.01.2016 12:50
 • Kapitalny pomysł na zagospodarowanie tego zaniedbanego terenu z którego teraz korzystają jedynie pieski :-( W okolicy brakuje miejsc, zielonych i zarazem z atrakcjami, jak przewiduje projekt. Trzymam kciuki i jestem na tak ze swoim głosem.
  Mieszkaniec2488  22.01.2016 21:36
  • Dla piesków brakuje ogrodzonych bezpiecznych miejsc, to nawet zadowalają się zaniedbanym terenem:)
   Mieszkaniec821  23.01.2016 15:51
  • Dziękuję za komentarz. Jeśli budżet projektu pozwoli i powstaną ewentualne oszczędności w innych kategoriach to dla piesków też bym widział w ramach mojego projektu stworzenie niedużego, ogrodzonego i bezpiecznego wybiegu.
   Dariusz Oskar Staciwa  24.01.2016 19:46 Autor projektu
 • Fajnie jest, gdy powstają miejsca wspólne do odpoczynku i dla dzieci i dla dorosłych. Dzieci bawią się na placu zabaw a rodzice obok bujają się na hamaku.Pomysł super:)
  Mieszkaniec2557  27.01.2016 15:26
  • Dziękuję za komentarz i pozytywną opinię o projekcie :-)
   Dariusz Oskar Staciwa  27.01.2016 22:02 Autor projektu
 • Bardzo potrzebne są takie miejsca. Supcio pomysł, szczególnie posadzenie tylu dużych drzew i innej zieleni, której brakuje w okolicy. Mnie również cieszy, że w projekcie przewidziano teren wraz z wyposażeniem do gry w badmintona. Kapitalny projekt, który popieramy całą rodzinką.
  Mieszkaniec2656  02.02.2016 09:10
 • Bardzo fajny projekt. Im więcej zieleni i miejsc do relaksu tym lepiej :) Nie zawsze ma się czas i chęć iść nad Wisłę lub pojechać gdzieś dalej, fajnie byłoby mieć takie zielone miejsce również koło domu. Hamaki - bajka pomysł :-), widziałabym tam również zadbaną trawę, na której można byłoby na kocyku w lecie się położyć z dzieciaczkami i poodpoczywać - projekt perspektywiczny i ma mój głos, a samo miejsce może stać się bardzo popularne wśród mieszkańców. Powodzenia, rewelacyjny pomysł :-)
  Mieszkaniec2729  08.02.2016 21:40
  • Pięknie dziękuję :-) miejsce do odpoczynku na kocach, na fajnej i zadbanej trawce od początku było w moich planach, gdy przygotowywałem ten projekt. Sam wiem z praktyki, że takich miejsc do tego rodzaju odpoczynku brakuje w naszej okolicy.
   Dariusz Oskar Staciwa  08.02.2016 22:39 Autor projektu
 • Zaproponowana inwestycja jest idealna dla tego miejsca. W okolicy brakuje podobnego miejsca. A biorąc pod uwagę zamknięty charakter większości sąsiednich osiedli, taki skwer sprawi, że rejon będzie ,,żył". Jestem jak najbardziej na tak.
  Mieszkaniec3156  11.03.2016 11:03
 • Idealny pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Musimy walczyć, aby Tarchomin nie stał się całkowicie betonowy, każdy skrawek zieleni (której coraz mniej z każdym dniem) jest jak na wagę złota! Masz moje pełne poparcie. :)
  Mieszkaniec3312  22.03.2016 18:58
 • Super. Ten skwer absolutnie trzeba ocalić od zabudowy. To naturalny drzewostan, który pięknie wpisuje się w okolice. Warto o niego zadbać, aby nie powstały tutaj kolejne bloki. Brawo dla autora projektu.
  Mieszkaniec6155  20.06.2016 19:27
  • Bardzo dziękuję za pozytywną opinię, mam nadzieję, że inni mieszkańcy również tak myślą o projekcie, który zgłosiłem i oddadzą dużą liczbę głosów, aby projekt mógł być zrealizowany :-)
   Dariusz Oskar Staciwa  20.06.2016 20:33 Autor projektu
 • Bardzo dobry pomysl! To miejsce jest idealne na te inwestycje. Dosyc tych molochow betonowych.
  Mieszkaniec7194  23.06.2016 20:41
 • Bardzo dobry projekt, poszło 5 głosów od mojej rodziny!
  Mieszkaniec7497  24.06.2016 12:32
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany