FRANCJA ELEGANCJA - chodniki zamiast błota

314
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
330 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje budowę chodników tradycyjnych lub mineralnych w miejscu wydeptanych ścieżek, co umożliwi wygodne i bezpieczne przemieszczanie się bez konieczności brnięcia w błocie. Projekt przyczyni się do podniesienia estetyki otoczenia, racjonalnego zagospodarowania przestrzeni oraz do poprawy komfortu mieszkańców, którzy nie będą musieli nadrabiać drogi na przystanek, do szkoły, sklepu etc.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Ul. Ceramiczna do ul. Milenijna - między budynkami ul. Milenijna 43 i 45
2. Ul. Ceramiczna do ul. Botewa - między budynkami ul. Ceramiczna 33 i 35
3. Ul. Botewa do Trakt Nadwiślański (Sklep Biedronka) - od budynku ul. Ceramiczna 29A, wzdłuż ogrodzenia na tyłach Szkoły Podstawowej nr 355 ul. Ceramiczna 11 (265 m)
4. Ul. Ćmielowska (odcinek od ul. Światowida do ul. Myśliborska) - prawa strona, wzdłuż Parku Botewa (240 m)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
1. Wydeptana ścieżka łączy ulicę Ceramiczną i ul. Milenijną i znajduje się między dwoma ogrodzonymi osiedlami (Między budynkami ul. Milenijna 45 i 43). (120 m) 2. Wydeptana ścieżka łączy ulicę Ceramiczną i ul. Botewa i znajduje się między dwoma ogrodzonymi osiedlami. (Między budynkami ul. Ceramiczna 33 i 35). (200 m) 3. Wydeptana ścieżka biegnie wzdłuż tyłu terenu ul. Ceramiczna 11 (Szkoła Podstawowa nr 355), przez pole do sklepu Biedronka (przy ul. Trakt Nadwiślański) (265 m) 4. Wydeptana ścieżka biegnie wzdłuż ul. Ćmielowskiej na skraju tzw. Parku Botewa i łączy ul. Światowida i ul. Myśliborską. (240m)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje budowę chodników tradycyjnych lub mineralnych w miejscu wydeptanych ścieżek, co umożliwi wygodne i bezpieczne przemieszczanie się bez konieczności brnięcia w błocie. Projekt przyczyni się do podniesienia estetyki otoczenia, racjonalnego zagospodarowania przestrzeni oraz do poprawy komfortu mieszkańców, którzy nie będą musieli nadrabiać drogi na przystanek, do szkoły, sklepu etc.
Opis projektu
Projekt przewiduje likwidację wydeptanych ścieżek (przedeptów) poprzez wybudowanie na ich miejscu chodników (z kostką brukową lub z nawierzchnią mineralną), w sumie o długości 825 m. Są to ścieżki prowadzące na przystanki autobusowe, do szkoły, czy do sklepu Biedronka, a więc często uczęszczane i bardzo potrzebne mieszkańcom. Niestety przy deszczowej pogodzie ścieżki zamieniają się w błotniste szlaki i przejście nimi lub przejechanie wózkiem staje się niemożliwe. Dostępne alternatywne chodniki zmuszają mieszkańców do znacznego nadrabiania drogi, gdyż często biegną na około ogrodzonych osiedli. Projekt przyczyni się więc istotnie do podniesienia walorów estetycznych okolicy, racjonalnego zagospodarowania przestrzeni oraz do poprawy komfortu mieszkańców, zwłaszcza matek z małymi dziećmi w wózkach, osób niepełnosprawnych oraz seniorów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Białołęka jest zieloną dzielnicą, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jej walory przyrodnicze i rozwijająca się infrastruktura przyciągają wielu deweloperów, którzy budują osiedla, często z pominięciem zagospodarowania przestrzeni wokół nich. Skutkuje to m. in. brakiem chodników między osiedlami. Dbając o komfort mieszkańców oraz o estetykę przestrzeni wokół nas, budowa chodników z kostką brukową lub z nawierzchnia mineralną w miejscu przedeptów powinna być naszym priorytetem.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
330 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Chodnik w lokalizacji 1 - Miasto nie posiada tytułu prawnego do dysponowania działką, na której miał być realizowany chodnik. Chodnik w lokalizacji 2 - Miasto nie posiada tytułu prawnego do dysponowania działką, na której miał być realizowany chodnik. Chodnik w lokalizacji 3 – Realizacja projektu nie jest możliwa do przeprowadzenia w trakcie jednego roku budżetowego. Chodnik w lokalizacji 4 - Realizacja projektu koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami m. st. Warszawy. W związku z nie spełnieniem koniecznych warunków opisanych w pkt. 7, 8 i 12 projekt został oceniony negatywnie.

Modyfikacje

24.01.2021 22:24
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Dobry, potrzebny projekt, ale sugerowałabym zamianę chodnika tradycyjnego na mineralny. Ostatnio takie ścieżki powstały na skwerze przy ul. Jagmina, więc kilka kroków od ul. Ceramicznej. Jak sama Pani zauważyła, po deszczu powstają tam kałuże. Są to miejsca naturalnego spływu wody. Gdy te tereny zostaną zabetonowane, wówczas woda nie będzie miała szansy infiltrować i w innym miejscu powstaną "rzeczki" odprowadzające deszczówkę i będą zalewać okoliczne tereny. Warstwa mineralna jest tak samo wygodna dla użytkowników jak chodnik, a jednak plusy związane z naturalnym spływem wody do gleby są nieprzecenione. Pozdrawiam:)
    Daniela Grzesińska  21.01.2021 21:15
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany