Cyrkowe lato w Ursusie. Kolorowy plener artystyczno-edukacyjny dla rodzin

355
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Leszek Bućko
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
24 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • animacje czasu wolnego
  • hobby
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 545 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Organizacja czterech plenerowych wydarzeń familijnych o charakterze cyrkowym. Pikniki cyrkowe, mające wyjątkowy walor artystyczny, animacyjny i edukacyjny. To spotkanie z wieloma wymiarami sztuki cyrkowej, którą prezentować będą doświadczeni artyści. Występom towarzyszyć będą otwarte warsztaty prowadzone przez artystów metodą pedagogiki cyrku. Wstęp na wydarzenia BEZPŁATNY.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.06.2022 13:07

Projekt jest w realizacji. Przedstawienia cyrkowe odbywają sie regularnie przez całe lato.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Traktorzystów 20, Park Czechowicki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
plener przy Domu Kultury "Portiernia" oraz ogólnodzielnicowe imprezy plenerowe w parkach miejskich na terenie Dzielnicy Ursus

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Organizacja czterech plenerowych wydarzeń familijnych o charakterze cyrkowym. Pikniki cyrkowe, mające wyjątkowy walor artystyczny, animacyjny i edukacyjny. To spotkanie z wieloma wymiarami sztuki cyrkowej, którą prezentować będą doświadczeni artyści. Występom towarzyszyć będą otwarte warsztaty prowadzone przez artystów metodą pedagogiki cyrku. Wstęp na wydarzenia BEZPŁATNY.

Opis projektu
Projekt "Cyrkowe Lato w Ursusie" zakłada cztery wakacyjne, plenerowe realizacje artystyczno-animacyjne z udziałem profesjonalnych artystów cyrkowych, specjalizujących się w występach ulicznych, reprezentujących rozmaite dyscypliny tej wielowymiarowej sztuki. Każdy z plenerów składał się będzie z dwóch rodzajów działań:
1. Przedstawienie/występ cyrkowy
2. Otwarte działania warsztatowo-animacyjne dla rodzin
Wydarzenia będą otwarte oraz bezpłatne, poprzedzone szeroko zakrojonymi działaniami promocyjnymi, tj.: projekt plakatu/ulotki, dystrybucja materiałów drukowanych na terenie Dzielnicy Ursus (placówki edukacyjne, Urząd Dzielnicy, biblioteki), publikacja materiałów na Funpage oraz www placówki, w lokalnej prasie oraz na ogólnowarszawskich portalach informacyjnych.
Sztuka cyrkowa w wydaniu ulicznym (plenerowym), to spektrum działań o charakterze artystycznym, angażującym widza. Jest to udokumentowany wielowiekową tradycją rodzaj widowiska, w którym zaciera się sztywna granica pomiędzy widzem, a aktorem.
Walor artystyczny idzie tu w parze z wysokim i wartościowym aspektem animacyjno-edukacyjnym, prowadzonym w duchu pedagogiki cyrku. Metoda ta poprzez formy pedagogiki zabawy przybliża w otwartej formie tajniki sztuki cyrkowej. Dla widza jest to wyjątkowe spotkanie, podczas którego uczestnicy pod okiem artystów mogą spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach cyrkowych tj.: żonglerka, ekwilibrystyka, gimnastyka czy klaunada. Połączenie zabawy i edukacji pozbawia bariery i sprawia, że każdy bez względu na wiek czy stopień sprawności w sztuce cyrkowej znajdzie coś dla siebie. Podczas czterech wydarzeń plenerowych będzie można poznać i odkryć olbrzymi potencjał artystyczno-edukacyjny sztuki cyrkowej we współczesnym wydaniu. Pikniki cyrkowe są też ciekawą i aktywizującą familijną formą interesującego spędzenia czasu, a dla naszej placówki stanowi doskonałą formę i propozycję na nowatorskie animacyjne działania plenerowe.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Za realizacją projektu przemawia ciekawa, nowatorska koncepcja artystyczna oraz potrzeba nadania angażującej i jednocześnie ambitnej oprawy artystycznej wydarzeniom plenerowym. Pomysł "Cyrkowego Lata w Ursusie" mobilizuje do uczestnictwa wielopokoleniowo. Jest to doskonała forma łącząca prezentacje artystyczne z familijną kreatywną koncepcją animacji czasu wolnego. Cyrk posiada nieocenione walory edukacyjne, które można realizować w niemal każdej przestrzeni poprzez zabawę. To sztuka nieograniczonych możliwości i ujawniania ukrytego twórczego potencjału, jaki tkwi w każdym z nas. Realizację można scharakteryzować w kilku hasłach:
1. Edukacja (projekt uczy, zaciekawia, rozbudza potrzeby rozwoju, pokazuje ciekawą formę sztuki);
2. Integracja (to projekt międzypokoleniowy, angażujący do uczestnictwa osoby z okolicy, które dzięki partycypacji w kulturze mogą także zacieśniać sąsiedzkie więzi społeczne);
3. Animacja (forma realizacji zaprasza do aktywności, zachęca do kreatywnego spędzania wolnego czasu, rozwoju i odkrywania nowej pasji, spotkania w sztuce).

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Realizacja czterech wakacyjnych pikników plenerowych we wskazanych lokalizacjach opatrzonych tytułem projektu: 24.000.
Kwota ta zawiera:
1.honorarium artystów wraz z przyjazdem 20 000 (na każdej z czterech realizacji po dwie grupy lub soliści z programem artystycznym, który zagospodaruje większą część wydarzenia). Koszt jednego występu (wyczerpujący całość roszczeń finansowych pojedynczego artysty/grupy/wykonawcy): 1.600-2.800 zł.: SUMA: 20.000 zł

2. Koszt animacji: 150 zł/godzina/osoba (obecność dwóch profesjonalnych animatorów prowadzących otwarte warsztaty i zabawy cyrkowe na każde z czterech wydarzeń na dwie godziny); SUMA: 2.400 zł

3. Koszt materiałów do aranżacji przestrzeni wydarzenia: 1000 zł (aranżacja przestrzeni w cyrkowym klimacie wymaga zaprojektowania i zbudowania dekoracji, do której konieczny jest zakup niezbędnych akcesoriów i materiałów plastycznych, tj.: balony, materiały, farby, krepiny, bibuły, kleje na gorąco, taśmy klejące i inne); SUMA: 1.000 zł

4. Akcja promocyjna: w tym wydruk plakatów o większym formacie i dystrybucja: 600 zł: SUMA: 600 złSzacunkowy koszt realizacji projektu:
24 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wydarzenia plenerowe o charakterze cyrkowym. To spotkania mające walor artystyczny, animacyjny i edukacyjny. To spotkania z wieloma wymiarami sztuki cyrkowej, a działania będą prowadzić doświadczeni artyści.

Modyfikacje

19.04.2021 10:27
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Mam nadzieję, że w cyrku nie będzie zwierząt. Jeśli będą, to jestem na nie.
    Mieszkaniec26464  02.05.2021 12:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany