Wieża dla jerzyków - budki dla ptaków

374
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Nie lubisz komarów ... postawmy wieżę dla jerzyków.
Ich sąsiedztwo to najszybszy sposób na pozbycie się komarów i meszek. Wieża może mieć różne kształty, najważniejsze to zamocowane na niej budki.
Okolica naszego osiedla jest idealnym miejscem dla jerzyków, gdyż w sąsiedztwie występują zbiorniki wodne, ogródki działkowe.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawa, ul. Augustówka 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejscem posadowienia wieży jest miejsce pomiędzy ogródkami działkowymi a osiedlem Bulwary Augustówka.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nie lubisz komarów ... postawmy wieżę dla jerzyków.
Ich sąsiedztwo to najszybszy sposób na pozbycie się komarów i meszek. Wieża może mieć różne kształty, najważniejsze to zamocowane na niej budki.
Okolica naszego osiedla jest idealnym miejscem dla jerzyków, gdyż w sąsiedztwie występują zbiorniki wodne, ogródki działkowe.
Opis projektu
Wieża dla jerzyków to chytry plan pozbycia się komarów ! Jerzyki uwielbiają je! My nie .
Pojedynczy jerzyk w ciągu jednego dnia może złapać ok. 20 000 owadów latających! Te niezwykłe ptaki prawie całe życie spędzają w powietrzu – w locie polują, piją krople deszczu, kopulują, a nawet śpią. Są pod ścisłą ochroną.
Warunkiem powodzenia pomysłu jest skorzystanie z rad ornitologów i staranne wykonanie takiej wieży, postawienie jej w odpowiednim miejscu.
Takie wieże powstały już w kilku dzielnicach Warszawy.
Zakres projektu obejmuje:
wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy wieży lęgowej dla jerzyków:
Miejscem posadowienia wieży jest miejsce pomiędzy ogródkami działkowymi a osiedlem Bulwary Augustówka.
Ogólna charakterystyka wieży:
Wieża wykonane z rur ocynkowanych Ø 60,3 x 3,0 mm wg rysunku stanowiącego załącznik,
Kształt litery „X”, można też inne konstrukcje zastosować, jak na załączonych zdjęciach.
Ilość skrzynek lęgowych dla jerzyków zawieszonych od wierzchołka: minimum 10 sztuk na każdym ramieniu (czyli min. 20 szt. na każdej wieży),
Skrzynki lęgowe trocinobetonowe lub drewniane,
Wysokość wież 7 m mierząc od poziomu gruntu.
wykonanie i ustawienie wież.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Z roku na rok coraz bardziej dokuczliwe stają się nie tylko komary ale też meszki. Naturalnym wrogiem są właśnie jerzyki.
Okolica w której wnioskujemy o wieże lęgowe dla jerzyków to nowo zamieszkiwane tereny, wokół łąk, w pobliżu zbiorników wodnych i ogródków działkowych, które są idealnym miejscem wylęgania się komarów i meszek.
A te drobne ptaki , podobne do jaskółek zdecydowanie lepiej sobie radzą z owadami niż środki chemiczne.
Zaprośmy je do Warszawy na ul. Augustówka 8, stwórzmy im dom. Wieża dla jerzyków powinna być wysoka.
Jerzyki to ptaki gniazdujące kolonijnie, lubiące towarzystwo innych osobników swojego gatunku, dlatego każda z wież posiada od 50 do 90 budek lęgowych. Ponieważ obecność i głosy innych jerzyków dają sygnał pozostałym na istnienie dobrego miejsca lęgowego, odtwarzając odgłosy, możemy symulować istnienie kolonii.
Wszyscy lubimy świergot ptaków. Niestety musimy im pomóc przetrwać, pomóc znaleźć dom, wspomóc w stworzeniu dogodnych warunków do składania jaj , wychowywania potomstwa.
W naszej okolicy nie ma jeszcze takich budek dla ptaków.,

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Realizacja projektu nie odniesie skutku przewidzianego przez autorkę projektu. Nie zostanie osiągnięty planowany efekt ekologiczny – wzrost lokalnej populacji jerzyków ani równoczesny spadek populacji komarów i meszek. Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego obiekt może dominować w przestrzeni. Zgodnie z opinią Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i specjalistycznym stanowiskiem OTOP projekt nie powinien zostać dopuszczony do głosowania. Stawiane w ciągu ostatnich lat sztuczne wieże lęgowe dla jerzyków nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań. Procent zasiedlenia wież jest niewielki. Jerzyki chętnie zasiedlają skrzynki lęgowe wieszane na budynkach, przy czym koszt realizacji skrzynek jest wielokrotnie mniejszy. Gatunki te nie zajmują w ogóle wież postawionych wśród zieleni. Efekt ekologiczny, który wskazuje autorka jako cel projektu jest niemożliwy do osiągnięcia, uzasadnienie projektu jest błędne merytorycznie. Optymalną lokalizacją do zawieszenia skrzynek lęgowych są budynki o wysokości ponad 3 kondygnacji. Na terenie Dzielnicy Wilanów nie ma należących do miasta budynków o tej wysokości, w zabudowie wysokiej, na których możliwe byłoby zawieszenie skrzynek lęgowych. Nie ma argumentów dla realizacji projektu ze środków publicznych.

Modyfikacje

23.03.2021 11:46
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzień dobry, inicjatywa mieszkańców jest dla skrzydlatych sąsiadów często jedyną szansą na poprawę warunków ich bytowania obok ludzi. Intensywne remonty i termomodernizacje przyczyniają się do utraty siedlisk przez jerzyki i kilkanaście innych gatunków, które wybierają budynki na swoje miejsce do życia.

  Jednak w Wilanowie jest już chyba kilka wież dla jerzyków i żadna chyba jeszcze nie jest zasiedlona. Dajmy ptakom szansę:) Poza tym chętniej się do nich wprowadzają gatunki wróblowe: np. mazurki, sikory, szpaki (ale nie wróble domowe, Passer domesticus!).

  Jeżeli chcemy dać efektywne wsparcie jerzykom, w tej cenie lepiej jest powiesić 100 szt. pojedynczych skrzynek na budynkach będących w zasobach dzielnicy. Są to ptaki wybitnie związane zabudowaniami, dlatego warto kierować działania i środki finansowe na siedliska, które dają szansę na lepsze wykorzystanie przez ptaki.

  Drugim sposobem na pomoc jerzykom (i innym gat. "budynkowym") jest prowadzenie remontów zgodnych z prawem o ochronie gatunkowej zwierząt i siedlisk, które powinny zakończyć się kompensacją przyrodniczą.
  Więcej o tym tutaj https://bo.um.warszawa.pl/projekt/26143?user=&fbclid=IwAR1XJAhpc08w3ZSGt03fuMaIKWtgKwDvYZ-MdbZokBwsVSS8hm6ARQ6blqc

  Ptaki pożerają owady, ale chrońmy je przede wszystkim dlatego, że są pięknem przyrody, wartością samą w sobie :)

  Pozdrawiam i życzę powodzenia z projektem
  A. Gołębiowska, Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę
  Agnieszka Gołębiowska  30.01.2021 14:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany