Jestem Eco, redukuję chemię w swoim domu – warsztaty rodzinne

258
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Kinga Niżewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
14 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy oraz praktycznych umiejętności, jak zrobić samodzielnie kosmetyki oraz chemię domową oraz jak prowadzić życie zero waste.
Warsztaty będą 2-godzinne i obejmą część teoretyczną, pokazową, a następnie praktyczną, czyli samodzielne przygotowywanie produktów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy oraz praktycznych umiejętności, jak zrobić samodzielnie kosmetyki oraz chemię domową oraz jak prowadzić życie zero waste.
Warsztaty będą 2-godzinne i obejmą część teoretyczną, pokazową, a następnie praktyczną, czyli samodzielne przygotowywanie produktów.
Opis projektu
Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy i świadomości z zakresu wpływu chemii na nasz organizm, na to, co się z nami dzieje podczas stosowania w domu oraz wdychania środków chemicznych. Zajęcia mają stanowić bazę wiedzy dla społeczności ursuskiej do zwracania uwagi na produkty, z których korzystają w domach, a przede wszystkim mają być inspiracją i nauką do wytwarzania swoich własnych, przyjaznych człowiekowi, naturalnych środków zarówno czyszczących, jak również kosmetycznych.
Wartością dodatkową nabytych umiejętności będzie redukowanie negatywnego wpływu na środowisko środków chemicznych oraz ich opakowań.
Warsztaty będą edukacją ekologiczną, tak dla dzieci, jak i osób dorosłych.

W każdym warsztacie może uczestniczyć maksymalnie 15 osób – dorosłych, rodziców i dzieci powyżej 10. roku życia. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy.

Przykładowe cykle tematyczne:
1. Eko środki czyszczące do prania i sprzątania
2. Eko kosmetyki do pielęgnacji ciała, kąpieli i mycia włosów
3. Eko pasta do zębów
4. Jak tworzyć świece z węzy pszczelej oraz świece sojowe
5. Mydła domowe DIY
6. Jak zrobić rzeczy wielorazowego użytku do domu, żeby na darmo nie wyrzucać

W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują produkty, które następnie będą mogli zabrać do swoich domów. Jednocześnie podczas każdego warsztatu, cała grupa przygotuje wspólnie jeden środek chemiczny lub kosmetyczny, który przekaże Bibliotece na cele utrzymania eko-czystości w pomieszczeniach bibliotecznych.
Warsztaty będą odbywały się we wszystkich placówkach Biblioteki (Skorosze, Czechowice, Gołąbki, Niedźwiadek), tak aby mieli do nich dostęp mieszkańcy z różnych osiedli Ursusa.

Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Trzy filie Biblioteki, poza jedną, dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i matek z wózkami.
Jedna filia - Filii "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy, ani podjazdów dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym zakresie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Coraz więcej się mówi o tym, jak wiele szkód wyrządza w nas i naszym naturalnym środowisku ogromna ilość chemii, którą jesteśmy bombardowani z każdej strony. Realizowany projekt przyczyni się do zwiększenia wśród osób dorosłych świadomości ekologicznej oraz do nauki dzieci proekologicznych zachowań od wczesnych lat. Pokaże również, że przygotowanie domowym sposobem kosmetyków do pielęgnacji i środków czyszczących nie tylko chroni środowisko i zdrowie mieszkańców domu, ale również znacząco wpływa na zredukowanie kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego.
Warsztaty te są również doskonałą formą rekreacji - działają pozytywnie na zmysły oraz rozwijają kreatywność. A przy tym wszystkim może być dobrą, wartościową oraz przyjemną zabawą. W założeniu mają to być warsztaty rodzinne, więc wpłyną również na świadomość młodszej części lokalnej społeczności, co sprawi, że dzieci będą również dokonywać bardziej świadomych wyborów zakupowych w przyszłości.

Dodatkową wartością projektu jest nawiązywanie nowych kontaktów przez dzieci i dorosłych z sąsiedztwa, nawiązywanie lub pogłębianie dobrych, wzajemnych relacji oraz rozbudzanie ekologicznych zainteresowań i nabywanie odpowiedzialności ekologicznej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów – 10 000 zł
specjalista edukator – 160 zł x 10 warsztatów x 2 h = 3 200 zł
koszt promocji – 1 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
14 200,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Integrację środowiska lokalnego oraz aktywne i kreatywne spędzenie wolnego czasu mieszkańców Ursusa. Edukacja ekologiczna mieszkańców

Modyfikacje

21.01.2021 14:56
Autor projektu
19.04.2021 10:22
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Jestem za, ponieważ brakuje wśród społeczeństwa wiedzy o tym, jak bardzo szkodliwe potrafią być kupne środki czystości. Kapitalistyczne reklamy wyprały ludziom mózgi. Warsztaty nie są zbyt drogie, a myślę, że wielu osobom otworzą (chociaż troszkę) ich konsumpcjonistyczne oczy.
    Mieszkaniec26464  02.05.2021 17:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany