Wyluzuj Ursusie – warsztaty relaksacyjne

262
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Kinga Niżewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
14 300 zł
Kategoria
  • psychoedukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów z zakresu radzenia sobie ze stresem i nauki różnych technik relaksacyjnych.
Warsztaty będą 2-godzinne i obejmą część teoretyczną, pokazową, a następnie praktyczną, czyli ćwiczenia z rozładowywania napięcia, radzenia sobie z emocjami oraz relaksowania swojego ciała i umysłu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu 10 warsztatów z zakresu radzenia sobie ze stresem i nauki różnych technik relaksacyjnych.
Warsztaty będą 2-godzinne i obejmą część teoretyczną, pokazową, a następnie praktyczną, czyli ćwiczenia z rozładowywania napięcia, radzenia sobie z emocjami oraz relaksowania swojego ciała i umysłu.
Opis projektu
Projekt ma na celu zwiększenie samoświadomości naszego ciała i umysłu oraz ich reakcji na różne sytuacje i bodźce stresowe. Wartością główną projektu ma być nauczenie uczestników warsztatów praktycznych sposobów radzenia sobie ze stanami napięć i niepokojów wynikających ze stresów dnia codziennego.
Na zajęciach zostaną omówione zagadnienia związane ze stresem, lękiem, depresją oraz mechanizmy, które nimi żądzą i czemu to wszystko służy lub nie służy. Przedstawione zostaną różne techniki oddechowe i ćwiczenia sprzyjające poprawie nastroju i komfortu życia. Omówione zostaną również kwestie związane z budowaniem spokojnych relacji partnerskich, rodzinnych, sąsiedzkich i środowiskowych.

Przykładowe propozycje warsztatów oraz proponowanych techniki relaksacyjnych:

1. Dotyk Motyla – metoda delikatnego, energetycznego masażu
2. Aromaterapia emocjonalna
3. Techniki oddechowe
4. Słowa mają moc - wstęp do Access Consiousness, czyli wiemy i umiemy więcej, niż nam się wydaje
5. Dźwięk i wibracje pomocne w relaksacji – wibracja mis i gongów tybetańskich

Każdy warsztat będzie kończył się krótką sesją relaksacyjną, która pozwoli uczestnikom wrócić do swoich domów nie tylko z nowo pozyskaną lub utrwaloną wiedzą, ale również w spokojniejszym, zdrowszym nastroju.
W każdym warsztacie może uczestniczyć maksymalnie 15 osób – dorosłych. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli do dyspozycji maty, koce do relaksacji oraz terapeutyczne olejki eteryczne.

Zajęcia prowadzone będą przez profesjonalnego, certyfikowanego trenera z udokumentowaną praktyką w zakresie psychologii, terapii czy relaksacji.

Warsztaty będą odbywały się we wszystkich placówkach Biblioteki (Skorosze, Czechowice, Gołąbki, Niedźwiadek), tak aby mieli do nich dostęp mieszkańcy z różnych osiedli Ursusa.

Dodatkowo zakupione zostanie 8 książek na temat relaksacji, które zostaną przekazane w darze Bibliotece do wypożyczania mieszkańcom Ursusa.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Trzy filie Biblioteki, poza jedną, dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i matek z wózkami.
Jedna filia - Filii "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy, ani podjazdów dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym zakresie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Okres pandemiczny przyczynił się do ogromnej liczby problemów zdrowotnych, zachwiania lub rozpadu wielu relacji i więzów rodzinnych, czy wreszcie kłopotów z prowadzeniem, a nawet utrzymaniem gospodarstw domowych. Wiele osób straciło pracę lub było zmuszonych zamknąć swoje firmy, co bardzo często przekłada się bezpośrednio na zburzenie poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa i zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka wskazanych w modelu piramidy Abrahama Maslowa. Na część osób spadła wielka odpowiedzialność za utrzymanie całej rodziny. Wiele też osób odeszło w tym okresie pozostawiając bliskim po sobie pustkę, czasem poczucie winy, czy smutne refleksje przemijania.
Stres, zmęczenie, lęki w bardzo wielu przypadkach powodują, że ciało reaguje niepożądanymi objawami, takimi jak: spadek odporności (częste infekcje, przeziębienia, grypa), wzrost ciśnienia krwi, niepokój, depresja, drażliwość, huśtawki nastrojów, gniew, zaburzenia snu, nieradzenie sobie z obowiązkami, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. Wszystko to często przekłada się na relacje i atmosferę w rodzinie czy w lokalnej społeczności i zapętla się w błędne koło.
Projekt przyczyni się do poznania wielu mechanizmów, które wpływają na nasz stan fizyczny i samopoczucie psychiczne, pokaże sprawdzone sposoby zmniejszania napięcia, jak również projekt ten ma inspirować do pracy nad radzeniem sobie z sobą samym. Wartością trudno do założenia, ale pożądaną byłoby, gdyby udało się zainspirować mieszkańców również do tworzenia się naturalnych grup wsparcia w środowisku lokalnym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
14 300,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany