Kolorowa zieleń wzdłuż szarej ul. Traktorzystów

311
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Anna Lewandowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
16 982 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1079 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Szara i smutna ul. Traktorzystów zdecydowanie potrzebuje nowej zieleni. Wzdłuż drogi biegnie ważny ciąg komunikacyjny. Mieszkańcy przemierzają tę trasę idąc do DK "Portiernia" i OK Arsus. Korzystający z komunikacji kolejowej udają się tym chodnikiem na dworzec PKP.
Teren wymaga nowych, ciekawych nasadzeń i zmiany ponurego pobocza na zieleń cieszącą oko.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.07.2022 10:49

Łąka kwietna wzdłuż ul. Traktorzystów została wysiana wiosną. Kosze zostaną dostawione przez Zarząd Oczyszczania Miasta. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt obejmuje fragment ul. Traktorzystów: od Pomnika informującego o hitlerowskim obozie przejściowym w Ursusie do przejścia dla pieszych przy PKP Warszawa Ursus (przed wiaduktem nad ul. Cierlicką).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wzdłuż ul. Traktorzystów znajduje się pas zieleni, który zmieni swój wygląd po nasadzeniu łąki kwietnej na łącznej powierzchni 370 m2. Zostaną ustawione także 2 kosze na śmieci. Na tym odcinku znajduje się ławeczka, która została postawiona dla mieszkańców w ramach ogólnomiejskiego projektu obywatelskiego.”
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Szara i smutna ul. Traktorzystów zdecydowanie potrzebuje nowej zieleni. Wzdłuż drogi biegnie ważny ciąg komunikacyjny. Mieszkańcy przemierzają tę trasę idąc do DK "Portiernia" i OK Arsus. Korzystający z komunikacji kolejowej udają się tym chodnikiem na dworzec PKP.
Teren wymaga nowych, ciekawych nasadzeń i zmiany ponurego pobocza na zieleń cieszącą oko.
Opis projektu
Projekt polega na zagospodarowaniu zielenią pasa drogowego wzdłuż ul. Traktorzystów. Na trawniku przy murze zostanie założona jednoroczna łąka kwietna, której dobór gatunkowy zostanie wybrany przez pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Korzystający z pasa ruchu dla pieszych będą mogli każdego dnia cieszyć się widokiem kwitnących roślin, estetycznego i zadbanego terenu.
Zwiększona zostanie powierzchnia obszarów biologicznie czynnych.
Zostaną także ustawione 2 kosze na śmieci.”

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Poprawiony zostanie wygląd tego fragmentu ul. Traktorzystów.
Poprawi się jakość życia mieszkańców przez zapewnienie kontaktu z zielenią.
Kolorowa łąka kwietna wpłynie korzystnie na środowisko naturalne.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
• Założenie łąki jednorocznej wraz z pielęgnacją 35zł/m2 -> 370m2 -> 12 950,00 zł
• Zakup, ustawienie, eksploatacja i oznakowanie kosza betonowego o pojemności 55l 1 966,00 zł/szt. -> 2 szt. -> 3 932,00 zł
• Ustawienie tablicy informacyjnej 2szt.-> 100,00 zł
RAZEM 16 982,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
16 982,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Podniesienie estetyki terenu przestrzeni publicznej.
Poprawa jakości powietrza.

Modyfikacje

27.04.2021 15:08
Rejon Ogrodniczy 5 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • super pomysł! w Urusie potrzeba więcej zieleni!
  Mieszkanka24884  27.01.2021 19:11
 • Jestem za . ! Ursus jest bardzo zielony na tle innych dzielnic, ale akurat Traktorzystow wygląda bardzo ponuro i brzydko. Ładne krzewy , byliny kolorowe i kwitnące plus cebulowe kwiaty - byłoby super.
  Mieszkanka26115  09.02.2021 10:28
 • Bardzo potrzebujemy tej zieleni. Na osiedlu przy Traktorzystòw/Hennela mieszka bardzo dużo rodzin z dziećmi, więc wreście mielibyśmy przyjazne miejsce na przy domowe spacery. Dziękuję!
  Mieszkanka26193  20.02.2021 19:43
 • Świetny pomysł. Ulica potrzebuje zmiany. W tej chwili jest na niej dość ponuro i niezbyt wesoło. Ponadto roślinność w tym miejscu mogłaby częściowo powstrzymywać przyuliczny pył i hałas.
  Mieszkaniec26464  01.05.2021 18:49
 • Serdecznie dziękuję za pozytywne komentarze :).
  Sam projekt, ze względu na zmiany, które na tym odcinku wprowadził ZDM musiał ulec modyfikacji. Nie były możliwe wieloletnie nasadzenia, ale łąka kwietna w mojej opinii to również świetne rozwiązanie i bardzo potrzebne.
  Teraz muszą zadowolić kwitnące mniszki lekarskie, ale w przyszłym roku - kto wie, może będzie kolorowo wzdłuż ulicy Traktorzystów? :)
  Anna Lewandowska  04.05.2021 12:05 Autor projektu
  • Szanowna Pani Anno. Ważne, że jednak może być coś innego niż zapuszczony trawnik. Łąka kwietna to również bardzo dobre rozwiązanie w warunkach miejskich. Mam nadzieję, że ten projekt zwycięży w głosowaniu. Tak samo trzymam kciuki za tegoroczne pomysły z Budżetu Obywatelskiego dotyczące zazielenienia ul. Sosnkowskiego. W Ursusie potrzebujemy więcej terenów zielonych. Skoro niestety nie ma miejsca i funduszy na nowe parki w tej dzielnicy, to chociaż postarajmy się uporządkować naszą przyuliczną zieleń, by Ursus częściowo mógł wpisywać się w dawną, ale ciekawą urbanistyczno-architektoniczną wizję miasta ogrodu.
   Mieszkaniec26464  04.05.2021 14:11
 • Bardzo słuszne spostrzeżenie. Ostatnio sama o tym myślałam wracając z Factory, jak ta ulica Traktorzystów jest ponura, zimna - od zawsze była, to pamiętam. Straszyła wręcz wieczorami.
  Zdecydowanie należy coś z tym zrobić i szybko. Brawo zatem za taką inicjatywę.
  Pytanie tylko - dlaczego 1-roczne nasadzenie? To mi się nie podoba. Na ile nie da się zrobić czegoś na dłużej? (to tez oszczędność). Czy nie można posadzić drzew? Krzewów? Jakie są opinie?

  Łąka jednoroczna - z pewnością byłoby kolorowo, ale wg mnie to wyrzucone pieniądze, bo to tylko na 1 rok. Rozwiązania publiczne poza estetyką muszą być długofalowe i praktyczne.
  Nie ma pieniędzy na wyrzucanie, aby coś się "zaświeciło" - za kilkanaście tysięcy złotych - i potem zniknęło. Tak uważam.
  Należy znaleźć rozwiązanie z zielenią, która przetrwa. Same mury, siatki ulicy Traktorzystów można pokryć pospolitym bluszczem i klematisem (czy innymi roślinami kolorowymi - tu ocena do specjalistów jakie kwiaty przetrwają w polskich warunkach zimę i które wepną się w bluszcz). Powstałaby ŚCIANA kwiatów. Tak jest to robione we Francji. Istniejące mury są wykorzystywane do otulenia ich zielenią, kwiatami. I to w zupełności wystarcza. I nie jest na 1 rok!
  Wykorzystać infrastrukturę, która już jest. A jest!
  Mieszkanka27754  24.06.2021 13:11
  • To już pytanie do ZDM. Początkowo projekt Pani Anny zakładał nasadzenia roślin wieloletnich, ale ZDM się nie zgodził i niestety musi być 1-roczna łąka kwietna. Być może ZDM będzie przebudowywał ulicę, tworzył drogę rowerową, albo budował jakieś przyłącze, nie wiem, to tylko domysły, ale coś musi być na rzeczy skoro nie zaakceptowali roślin wieloletnich.
   Mieszkaniec26464  24.06.2021 18:44
  • Dziękuję zarówno za komentarz jak i odpowiedź.
   Chciałabym Państwa uspokoić, łąka/nasadzenia będą cieszyć oko dłużej. Według zapewnień pracowników Wydziału Ochrony Środowiska takie nasadzenia szczególnie dobrze wyglądają w następnym roku - po pierwszym koszeniu.
   Bez Państwa głosów nie uda nam się zmienić wyglądu tego odcinka ul. Traktorzystów, dlatego bardzo proszę pamiętać o zaznaczeniu projektu nr 63 podczas głosowania :)
   Anna Lewandowska  24.06.2021 22:31 Autor projektu
 • Nadal jednak sądzę, że tutaj aż się prosi, aby zagospodarować MURY ciągnące się wzdłuż ulicy i stworzyć właśnie NA NICH ścianę zieleni/kwiatów - odnawiającą się samoistnie co roku. Proste. I praktyczne. I efektywne. Zagospodarowywać to, co już jest.... Wykorzystywać to, co jest...
  I jak byłoby pięknie... gdyby ten cały mur - ciągnący się tyle setek metrów - był pokryty bluszczem i w niego wpinającymi się kolorowymi kwiatami...
  To aż się tam samo prosi....
  Francuzi mają takie rozwiązania niemal wszędzie, gdzie są mury. My nie potrafimy muru wykorzystać i z nudnego zrobić ożywiony zielenią ...jakże długi ciąg....
  Mieszkanka27754  03.07.2021 01:02
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany