Kolejne 50 drzew dla Ursynowa

244
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mikołaj Pieńkos
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
72 500 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 3068 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada dosadzenie 50 drzew wzdłuż głównych ulic Ursynowa. Dzięki alejom drzew ulice wyglądają lepiej, są przyjemniejsze, drzewa ograniczają hałas, oczyszczają powietrze, dają cień i schronienie dla ptaków. Drzewa pojawią się na trawnikach wzdłuż kilkunastu głównych ulic.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
07.09.2018 15:42

W ramach projektu na terenie Ursynowa zasadzono kilkadziesiąt drzew. Wszystkie są opalikowane i oznaczone logiem budżetu partycypacyjnego.

W czasie realizacji projektu, została zmieniona lokalizacja dwóch drzew. Drzewa zostały posadzone przy ul. Wańkowicza i Kabackim Dukcie zamiast przy ul. Romera i Herbsta. Ponadto odstąpiono od realizacji projektu w zakresie wykonania chodnika. Odstąpienie nastąpiło na podstawie informacji przekazanej przez wykonawcę Południowej Obwodnicy Warszawy. Jak wynikało z przekazanej informacji proponowana lokalizacja chodnika kolidowałaby z pracami prowadzonymi przy budowie ww. drogi, zarówno na etapie organizacji ruchu czasowego jak i przy układzie docelowym.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice wytypowane do nasadzeń :
• al. KEN
• ul. Rodowicza "Anody"
• ul. Belgradzka
• ul. Stryjeńskich
• ul. Bartoka
• ul. Surowieckiego
• ul. Herbsta
• ul. Romera
• ul. Cynamonowa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dokładne lokalizacje zostaną określone na podstawie analizy instalacji podziemnych

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada dosadzenie 50 drzew wzdłuż głównych ulic Ursynowa. Dzięki alejom drzew ulice wyglądają lepiej, są przyjemniejsze, drzewa ograniczają hałas, oczyszczają powietrze, dają cień i schronienie dla ptaków. Drzewa pojawią się na trawnikach wzdłuż kilkunastu głównych ulic.
Opis projektu
Projekt zakłada dosadzenie 50 drzew wzdłuż głównych ulic Ursynowa i jest kontynuacją pomysłu z ubiegłego roku, który zdobył największe poparcie na Ursynowie (i będzie realizowany w tym roku). Drzewa będą sadzone na trawnikach wzdłuż ulic oraz w pasach zieleni między jezdniami, w równych rzędach, w odstępach 8-10 m. Ulice wytypowane do nasadzeń:
• al. KEN
• ul. Rodowicza "Anody"
• ul. Belgradzka
• ul. Stryjeńskich
• ul. Bartoka
• ul. Surowieckiego
• ul. Herbsta
• ul. Romera
• ul. Cynamonowa

Dokładne lokalizacje zostaną określone na podstawie analizy instalacji podziemnych (w przypadku bliskości sieci należy zastosować odpowiednie osłony korzeniowe). Gatunek drzew oraz ich wiek powinien zostać wybrany przez ekspertów i dostosowany do warunków w jakich będą rosły. Preferowane gatunki: lipa, klon, dąb, kasztanowiec, platan.
Dodatkowo, przy aranżacji zieleni na skwerze u zbiegu ul. Pileckiego i ul. Płaskowickiej, proponuję wybudować brakujące 60 m chodnika w śladzie przedeptu (wzdłuż ogrodzenia remizy strażackiej).
• Niezależnie od przedstawionego projektu w ramach Budżetu Partypacyjnego w roku 2016 r., będą realizowane nasadzenia wzdłuż ulic: Pileckiego, Wąwozowej, Ciszewskiego, Puławskiej , Lanciego, Kiedacza, Cynamonowej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki alejom drzew ulice wyglądają lepiej, są przyjemniejsze i bardziej "miejskie". Drzewa ograniczają hałas i oczyszczają powietrze, dają cień i schronienie dla ptaków. Ursynów ma opinię "betonowej pustyni" choć od lat staje się coraz bardziej zielony. Projekt ma na celu dosadzenie drzew tam, gdzie ich najbardziej brakuje, czyli przy głównych ulicach. Dzięki temu Ursynów stanie się dzielnicą jeszcze bardziej przyjazną do życia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1 drzewo sadzonki 16-18 cm obwodu - 850 zł
50 drzew: 42 500,00 zł
budowa 60 m chodnika z projektem: 30 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
72 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie drzew
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Modyfikacje

07.03.2016 20:46
Autor projektu
13.03.2016 10:27
Autor projektu
15.04.2016 10:00
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
15.04.2016 10:02
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (15)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry pomysł. Mieszkam na zielonej Ochocie. Bardzo nie lubię jechać na Ursynów głównie przez jego betonowość. Ogromne bloki mieszkalne wokół których albo nie ma drzew, albo są jakieś rachityczne, niskie. Dla mnie Ursynów to betonowa pustynia, szczególnie nowe miejsca. Życzę powodzenia.
  Mieszkaniec584  11.01.2016 21:35
 • Drzewa zawsze potrzebne, w każdej ilości :)
  Mieszkaniec1054  12.01.2016 22:55
 • Proponuję dodanie nasadzeń wzdłuż Doliny Służewieckiej po północnej stronie ulicy. Podczas spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami w ramach projektowania zagospodarowania parku jesienią ubiegłego roku był to najczęściej wymieniany postulat. Tam jest sporo wolnego miejsca, a ograniczenie hałasu działa tylko wtedy, gdy zieleń stanie kilka metrów od jezdni. Ursynów sięga ponad 20 metrów od jezdni i jest tam sporo miejsca na kolejne drzewa.
  Robert Buciak  13.01.2016 00:36
  • Dzięki za uwagę, nie skojarzyłem że to też Ursynów. Dopisze się.
   Mikołaj Pieńkos  21.01.2016 21:12 Autor projektu
 • popieram, także z propozycją pana Roberta Buciaka
  Mieszkaniec562  14.01.2016 22:55
 • Bardzo dobry pomysł ale dyskusyjna lokalizacja nasadzeń. Drogi osiedlowe i gminne ze spowolnionym ruchem i tereny zielone jak najbardziej. Drogi powiatowe zdecydowanie nie w odległości mniejszej niż 4 m od krawędzi jezdni.
  Nawiązują do spotkania dyskusyjnego z autorami z 5.03.16 r. potwierdzam, że zastrzeżenia do nasadzeń w tzw. twardym otoczeniu drogi znalazły się w materiałach NIK z 2014 r. dot. badania dróg pod kątem bezpieczeństwa (Gazeta Wyborcza z 2015.04.10 str.15).
  "Większe szanse przeżycia daje uderzenie (czołowe) w nadjeżdżające auto (17 ofiar śmiertelnych na 100 wypadków) niż w nieruchome drzewo (23 ofiary śmiertelne na 100 wypadków." "W 2014 r. było u nas 1818 wypadków najechania na drzewa. 421 osób zginęło, 2226 zostało rannych - więcej niż w 66-milionowej Francji." Bądźmy mądrzy przed szkodą...
  Jeżeli jest Pan zainteresowany w/w artykułem proszę o adres mailowy. Niestety do komentarza nie można dodać załącznika.
  Konkludując: proszę o rozważenie zlokalizowania dodatkowych drzew na terenach bezpiecznych dla zmotoryzowanych np. takich jak teren pomiędzy Górą Trzech Szczytów a parkingiem oraz na stokach nie wykorzystywanych przez rowerzystów, saneczkarzy, narciarzy, a także osoby korzystające z siłowni plenerowych.
  Mieszkaniec739  15.03.2016 14:38
  • Ideą projektu jest sadzenie drzew właśnie wzdłuż ulic, bo tam ich najbardziej brakuje. Nie sztuką jest posadzić drzewa w lesie - ale tam drzewa już są :) Za to przy ulicach, gdzie najwięcej jest hałasu i spalin, każdy kawałek zieleni jest na wagę złota.
   Nie podzielam obaw dotyczących bezpieczeństwa. Dane, które Pan podaje, dotyczą dróg poza terenem zabudowanym. Na Ursynowie nie wolno rozwijać prędkości większej niż 50 km/h. A cytowana przez Pana Francja akurat ma wielokrotnie więcej drzew przy ulicach niż Polska :) Rzecz nie w tym, że drzewa są niebezpieczne, ale w tym jak jeżdżą kierowcy.
   Mikołaj Pieńkos  15.03.2016 17:53 Autor projektu
  • Komentarz został usunięty przez autora

   Mieszkaniec2663  16.03.2016 14:49
  • Jeżeli ideą projektu jest ochrona przed hałasem i spalinami..., to taki sam efekt osiągnie Pan postulując nasadzanie iglastych krzewów. Co prawda jak wykazują badania z powodu niewłaściwej konserwacji (zwykle zasolenia poboczy oraz braku lub zbyt skromnego podlewania w okres 3-4 lat po nasadzeniu - decydujących o ich przetrwaniu) przeżyje tylko 1/3 z nich ale te które przeżyją nie będą miały możliwości odbierania życia i zdrowia użytkownikom dróg. Nie wiem na czym opiera Pan twierdzenie, że cytowane dane o wypadkach z udziałem drzew odnoszą się do dróg poza terenem zabudowanym - Prezes NIK nie podziela tej koncepcji.
   Na Ursynowie - 50 km/h, a poza obszarem zabudowanym zwykle 90 km/h. Powinno być bezpiecznie i w jednym i w drugim przypadku - a nie jest, nawet na Ursynowie.
   Nie wiem czy we Francji jest wielokrotnie więcej drzew przy ulicach - nie znam wyników takich badań - Pan pewnie też nie.
   Opierałem się na informacjach z w/w artykułu GW.
   "... kiedy 3 lata temu we Francji rozpoczęto wycinkę 42 tys. platanów zainfekowanych przez czarny rak ... mówiono o narodowej tragedii. Ale już rok później Francuska Rada Bezpieczeństwa Drogowego wnioskowała o wycięcia nawet zdrowych drzew. Powód? Przyczyniły się do śmierci 400 osób. Dlaczego przez wieki hołubione drzewa dziś są tak groźne? Powodem jest prędkość pojazdów - nawet dziesięciokrotnie wyższa niż wozów konnych i dorożek. To ona sprawia że tracimy kontrole nad kierownicą, a uderzenie w drzewo kończy się tragicznie..."
   Mieszkaniec739  16.03.2016 14:51
  • Pana obawy są czysto teoretyczne, jako że w ciągu roku w zderzeniu z drzewem w całej Warszawie ranna została 1 osoba. W tym czasie kilka osób zostało rannych w zderzeniu ze słupem, ale nikt nie postuluje, by skasować latarnie przy drogach (a stoją one znacznie bliżej jezdni niż drzewa, które proponuję posadzić)
   Mikołaj Pieńkos  17.03.2016 20:45 Autor projektu
  • tvnwarszawa.tvn.24.pl/ulice (w nawiasach data zamieszczenia informacji)
   - Gagarina: konar spadł na zaparkowane samochody (20160217).
   - Powalone drzewo zablokowało Koszykową (20160212)
   - Pędził kabrioletem, rozbił się na drzewie. Zmarł w szpitalu (20160204).
   - Wjechała na drzewo (201602114).
   - Jechał Rozbrat ...Kierowca pijany, pasażer nie żyje (...zatrzymał się na drzewie, 20151128).
   - 77-latek zasłabł i uderzył w drzewo (...pomimo reanimacji zmarł,20151122).
   - Powalone drzewo na Mickiewicza zablokowało tramwaje (20151108).
   - Honda uderzyła w drzewo. Jedna osoba zmarła (20150930).
   - Samochód wypadł z drogi. Zatrzymał się na drzewie (20150926).
   - Autobus 154 uderzył w drzewo przy Grójeckiej. Ranny kierowca (20150831) itp, itd

   Powyższa informacja (tylko z kilku miesięcy) nie jest oczywiście kompletna - nie obejmuje pełnej informacji policyjnej i ubezpieczeniowej o zdarzeniach z udziałem drzew. Ponadto do tej grupy zdarzeń najprawdopodobniej nie zalicza się wypadków spowodowanych poślizgami na nieusuniętych z jezdni liściach, gdy dochodzi do najechań, potrąceń, wymuszeń, wypadnięcia z jezdni ...
   Mieszkaniec739  18.03.2016 14:02
  • Rozumiem, że woli Pan, by ten co "Pędził kabrioletem, rozbił się na drzewie" zamiast na drzewie zatrzymał się na pieszym idącym po chodniku?
   Prawda jest taka, że to nie drzewa powodują wypadki, tylko nieodpowiedzialni kierowcy. Tak jak napisałem wyżej - uderzenia w drzewo zdarzają się kilka razy rzadziej niż uderzenia w latarnię czy inny samochód.
   Mikołaj Pieńkos  18.03.2016 17:53 Autor projektu
  • Bliscy zabity i rannych raczej nie podzielają Pana stanowiska.
   Ofiara to nie zawsze sprawca (upojony alkoholem, oszołomiony narkotykami, pędzący na oślep, łamiący przepisy...)
   Kończąc ponownie proszę o odrobinę zdrowego rozsądku, także w imieniu w/w...
   Mieszkaniec739  21.03.2016 15:06
 • Czy mogą być to gatunki miododajne? Przy okazji wspomożemy zapylacze.
  Mieszkaniec4892  14.06.2016 19:02
  • O tym, jakie to będą gatunki, zdecydują urzędnicy
   Mikołaj Pieńkos  14.06.2016 19:21 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany