Wyrównujemy szanse – zakup książek z dużym drukiem do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78

282
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada zakup książek wydrukowanych większym fontem, przygotowanych specjalnie z myślą o Seniorach oraz osobach słabowidzących. Ta specjalna forma wydania ułatwi dotarcie do czytelników, którzy z powodu słabego wzroku zrezygnowali z tego co kochają – czytania książek. Chcemy dotrzeć do osób, których funkcjonowanie w tym aspekcie jest ograniczone.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Majdańska 5

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zakup książek wydrukowanych większym fontem, przygotowanych specjalnie z myślą o Seniorach oraz osobach słabowidzących. Ta specjalna forma wydania ułatwi dotarcie do czytelników, którzy z powodu słabego wzroku zrezygnowali z tego co kochają – czytania książek. Chcemy dotrzeć do osób, których funkcjonowanie w tym aspekcie jest ograniczone.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup książek z dużym drukiem w 2022 roku do Wypożyczalni dla Dorosłych
i Młodzieży nr 78 znajdującej się przy ul. Majdańskiej 5
Warunkiem korzystania ze zbiorów jest zapisanie się do biblioteki i taki sam warunek będzie musiał być spełniony, aby skorzystać z książek zakupionych w ramach tegoż projektu. Udostępnianie zbiorów będzie odbywało się w godzinach pracy Biblioteki, tj. 10.00-19.00 od poniedziałku do piątku. Dodatkowo oferujemy dostęp do katalogu online.
Dzięki temu czytelnik ma możliwość zamówienia egzemplarza czy też jego rezerwacji 24 h na dobę od poniedziałku do niedzieli.
Zakupione książki z dużym drukiem będą eksponowane w oddzielnym regale. Sygnowane będą naklejką informującą z jakich środków nastąpiło pozyskanie do zbiorów biblioteki. Książki z dużym drukiem pojawią się także w ogólnodostępnym katalogu online Biblioteki z hasłem „duży druk”.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Kierując się zasadą równego i sprawiedliwego dostępu do dóbr i usług, jakie oferuje biblioteka chcemy pozyskać do naszych zbiorów książki z dużym drukiem. Dzięki temu Seniorzy, osoby słabowidzące będą mogły na równi uczestniczyć w życiu kulturalnym i literackim społeczności czytelników biblioteki. Książki z dużym drukiem, ze specjalnym składem chronią wzrok jednocześnie ułatwiając czytanie osobom słabowidzącym. Przejrzysty format książek nie nadwyręża wzroku Seniorów. Często pogorszenie wzroku równa się rezygnacji z czytania, dlatego zakup książek z dużymi literami to ułatwienie czytelnikowi z dysfunkcją wzroku korzystania z nowości literackich. Zakup tego rodzaju wydawnictw to promocja czytelnictwa wśród Seniorów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt realizacji projektu: 20 000 zł
W ramach tej kwoty planowany jest zakup 444 vol. zakładając średnią cenę książki ok. 45 zł:
- literatura beletrystyczna dla dorosłego czytelnika (powieści obyczajowe, kryminały, sensacje, thriller) 344 vol.
za kwotę 15 480 zł
- literatura faktu - 100 vol. za kwotę 4500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Dzięki książkom z dużym drukiem Seniorzy, osoby słabowidzące będą mogły na równi uczestniczyć w życiu kulturalnym i literackim społeczności czytelników biblioteki. Książki z dużym drukiem, ze specjalnym składem chronią wzrok jednocześnie ułatwiając czytanie osobom słabowidzącym. Przejrzysty format książek nie nadwyręża wzroku Seniorów. Często pogorszenie wzroku równa się rezygnacji z czytania, dlatego zakup książek z dużymi literami to ułatwienie czytelnikowi z dysfunkcją wzroku korzystania z nowości literackich. Zakup tego rodzaju wydawnictw to promocja czytelnictwa wśród Seniorów.

Modyfikacje

17.04.2021 19:02
Wydział Kultury i Sporty dla Dzielnicy Praga Południe
20.04.2021 13:37
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt Pani Kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 78 z rekomendacją Pani Dyrektor tej samej placówki - kolejny z resztą w takim schemacie - a podobno miasto pracuje nad tym, żeby od-urzędniczyć Budżet Obywatelski - na prawdę inaczej się już nie da?
    Mieszkaniec12891  20.01.2021 14:53
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany