Warsztaty gotowania bez mięsa dla pracowników kuchni warszawskich szkół i przedszkoli

393
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Agnieszka Majcher-Teleon
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
450 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla osób odpowiedzialnych za organizację żywienia w warszawskich szkołach i przedszkolach na temat jak zdrowo i pożywnie gotować bez mięsa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejsca posiadające pracownię kulinarną

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla osób odpowiedzialnych za organizację żywienia w warszawskich szkołach i przedszkolach na temat jak zdrowo i pożywnie gotować bez mięsa.
Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla kucharek i intendentek warszawskich szkół i przedszkoli na temat jak zdrowo i pożywnie gotować bez mięsa, za to wykorzystaniem bogactwa kuchni roślinnej (warzywa, strączki, ziarna).
W chwili obecnej w stołówce przeciętnej warszawskiej placówki edukacyjnej 3 razy serwowane jest mięso (nie licząc zup gotowanych na mięsnych wywarach), 1 raz ryba i raz danie wegetariańskie, którym najczęściej się potrawy mączne z nabiałem i/lub owocami (typu kluski z serem, truskawkami, naleśniki, piergi itp.). Jednocześnie, aby utrzymać relatywnie niską cenę obiadu mięso zakupywane do stołówek musi pochodzić z masowej hodowli i nie zawsze jest najwyższej jakości. Celem warsztatów byłoby stworzenie listy produktów i potraw, które bazując na produktach roślinnych stanowiłyby alternatywę do mięsa i znanych już potraw jarskich, które nie są zbyt drogie i które można przygotować po przeszkoleniu w każdej stołówce, a następnie przeszkolenie intendentek i kucharek w zakresie przygotowywania takich potraw.

W szkoleniach będzie mogło wziąć udział do 1600 chętnych osób. Rekrutacja grup uczestników warsztatów będzie przeprowadzona na podstawie zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo będą mieć osoby zatrudnione w placówkach publicznych. Limit do 3 miejsc na 1 zespół / 1 stołówkę (dodatkowe osoby w miarę wolnych miejsc). O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Informacje o rekrutacji otrzymają wszystkie warszawskie placówki oświatowe. W sytuacji pandemii warsztaty będą mogły odbywać się online.

Celem byłoby wprowadzenie w każdej stołówce do menu obiadu, który nie zawierałby mięsa, bazowałby natomiast na produktach warzywnych lub strączkowych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Stołówkowe jadłospisy zawierają dużo potraw mięsnych, a potrawy z kuchni roślinnej są bardzo rzadkie. Serwowane mięso pochodzi z masowej hodowli i często nie jest najwyższej jakości, a potrawy jarskie są zazwyczaj mączne i słodkie. Brak na stołówkach potraw bazujących na warzywach i strączkach wynika częściowo z braku umiejętności kucharek i braku przepisów, które umożliwiałyby smacznie i sprawnie przygotowywać takie potrawy w warunkach szkolno-przedszkolnych stołówek.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
450000,00 zł w tym koszt materiałów edukacyjnych i produktów potrzebnych na warsztaty, wynagrodzenie osób prowadzących szkolenia oraz osoby koordynującej projekt
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Organizacja żywienia zbiorowego w placówkach oświatowych zobowiązuje dyrektorów do wprowadzenia do jadłospisów posiłków wegetariańskich. Szkolenia dla personelu odpowiedzialnego za organizację żywienia w zakresie planowania i przygotowania dań wegetariańskich przyczyni się do zwiększenia zjadania przez dzieci i młodzież warzyw i owoców oraz zachęci większą liczbę dzieci do korzystania z posiłków w szkolnej stołówce.

Modyfikacje

21.04.2021 16:53
Wydział Projektów Interdyscyplinarnych w Centrum Komunikacji Społecznej
26.04.2021 10:49
Wydział Projektów Interdyscyplinarnych w Centrum Komunikacji Społecznej
26.04.2021 10:50
Wydział Projektów Interdyscyplinarnych w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny pomysł! Dzięki!
    Mieszkaniec59  18.06.2021 09:05
  • Głosowałem i trzymałem kciuki. Wielka szkoda, że projekt nie wygrał!
    Mieszkaniec26511  15.07.2021 20:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany