Zatoczki parkingowe na ulicy Przybyszewskiego

407
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Joanna Radziejewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Budowa prostopadłych zatoczek parkingowych na ulicy Przybyszewskiego na odcinku od ulicy Fukierów do ulicy Wilkońskiego vis a vis budynków Przybyszewskiego 51 i Przybyszewskiego 53. Wygospodarowanie możliwie największej ilości zatoczek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Przybyszewskiego 51 i 53
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa prostopadłych zatoczek parkingowych na ulicy Przybyszewskiego na odcinku od ulicy Fukierów do ulicy Wilkońskiego vis a vis budynków Przybyszewskiego 51 i Przybyszewskiego 53. Wygospodarowanie możliwie największej ilości zatoczek.
Opis projektu
Wykonanie organizacji ruchu. Zatoczki usytuowane między drzewami. Wokół drzew wykonanie mis zabezpieczających. Być może konieczna będzie przebudowa chodnika w celu "przesunięcia" go w kierunku budynków. Zagospodarowanie zieleni wokół zatoczek.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Starych Bielanach od dawna brakuje miejsc do parkowania. Prostopadłe zatoczki pozwolą na wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych, w estetyczny sposób zostanie zagospodarowana przestrzeń publiczna, poprawione zostanie bezpieczeństwo poruszania się pojazdów po ulicy Przybyszewskiego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Zgodnie z opinią Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu: Ul. Przybyszewskiego należy do chronionego w gminnej ewidencji zabytków układu urbanistycznego i zespołu budowlanego Starych Bielan. Obowiązujący plan miejscowy obszaru Starych Bielan, w § 7 ust. 3 ustala "strefę ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego (...) elementami tego układu, które podlegają ochronie wykluczającej ich istotne zmiany są: (...) układ głównych ciągów zieleni towarzyszącej ulicom (...) Przybyszewskiego". Z kolei w ust. 7 pkt 1 plan ustala "ochronę ukształtowania wnętrz przestrzeni ulicznych (...) ul. Przybyszewskiego - z towarzyszącymi pasami zieleni", a z ust. 7 pkt 4 lit. c wynika, że ochrona ta ma polegać m.in. na "zachowaniu i uzupełnieniu, względnie odtworzeniu szpalerów drzew", które zgodnie z tekstem i rysunkiem planu powinny być zlokalizowane po obu stronach ulicy. Wobec powyższego oraz ze względu na fakt, że chronione planem pasy zieleni wraz ze szpalerami, które wymagają uzupełnienia, znajdują się tuż przy jezdni, nie ma możliwości wybudowania nowych zatok parkingowych. Zwracamy przy tym uwagę, że nie można wyznaczyć zatok również w rejonie budynków o numerach 36 i 38, gdzie aktualnie parkują pojazdy, ponieważ w przeszłości w tym miejscu istniał pas zieleni z drzewami, który ze względu na ochronę konserwatorską, powinien zostać odtworzony, nie zaś na stałe zastąpiony miejscami postojowymi.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czego kosztem - zieleni?
  Proszę jasno i wyraźnie pisać, że projekt zakłada likwidację trawników wzdłuż ulicy, które zostaną "wyrąbane".

  Przesunięcie chodników ludziom bliżej pod okna - czyli też kosztem kolejnej zieleni?

  Jak patrzę na Przybyszewskiego 55, to aby auta nie wjeżdżały za głęboko na chodnik, to pewnie jeszcze musiałyby go chronić słupki. Naprawdę ta okolica miałaby tak samo wyglądać?

  Bardzo mi przykro, ale nie oddam głosu na ten projekt. Mam zresztą nadzieję, że zostanie odrzucony i nie będzie dopuszczony do głosowania.
  Liczę na negatywną opinię ze strony osób opiekujących się zielenią
  Wojciech Zawiliński  20.01.2021 14:34
  • Niestety, to prawda, że gdyby projekt "przeszedł", prawdopodobnie wiązałoby to się z utratą ok 1m zieleni. Jako autorka projektu wychodzę naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców związanych z brakiem miejsc postojowych. Jak najbardziej jestem za zielenią, ale zarówno zieleń, jak i każde miejsce postojowe są na wagę złota. Tu dochodzi jeszcze jeden aspekt bezpieczeństwa poruszania się po ulicy Przybyszewskiego. Teraz, kiedy auta parkują równolegle, zajmują znaczna część jezdni co zawęża ją i utrudnia mijanie się pojazdów jadących w przeciwnych kierunkach. Interpelację napisałam w związku z licznymi prośbami mieszkańców, a idealnego rozwiązania nie ma.
   Joanna Radziejewska  28.01.2021 00:34 Autor projektu
 • Rzeczywiście, jak celnie wskazano we wcześniejszym komentarzu - nie ma możliwości realizacji tego pomysłu inaczej niż kosztem zieleni. Chciałbym więc dobitnie zwrócić na to uwagę - i urzędnikom opiniującym projekt, i ewentualnym głosującym, jeśli jednak zostanie on dopuszczony.
  Mieszkaniec25086  20.01.2021 14:45
 • Dla mnie to absolutnie skandaliczna propozycja. Musimy inwestowac w i rozwijac tereny zielone, skwery i przestrzen wolna od aut, a nie odwrotnie. Miejsc postojowych i zagracenia tak cennej przestrzeni pieknych Starych Bielan musi ubywac, a nie przybywac. Przywolywane turaj bezpieczenstwo powinno dotyczyc przede wszystkim pieszych i ludzi na chodniku, a nie samochodow wymijajacych sie na ulicy, gdzie jezdzi sie z predkoscia w zakresie 0-30km/h. Potrzebujemy wiecej slupkow chroniacych przed jazda po chodniku i niszczeniem zieleni, a nie wiecej miejsc postojowych. In wiecej przestrzeni do parkowania, tym jeszcze wiecej przybedzie aut. Kategoryczne NIE.
  Mieszkaniec26147  13.02.2021 13:25
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany