Krzewy przy ul. Rydygiera (na odcinku al. Jana Pawła II - ul. Boguckiego)

1089
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Katarzyna Nowak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
34 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 972 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.08.2022 08:29

W ramach realizacji projektu posadzono 255 szt. krzewów o nazwie tawuła szara ‘Grefsheim’ Nowe nasadzenia pojawiły się na odcinku al. Jana Pawła II - ul. Boguckiego. Do końca roku za pielęgnacje roślin odpowiada wykonawca. Nasadzenia objęte są 24 miesięczną gwarancją. Projekt został w pełni zrealizowany.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy skrzyżowaniem ulic Rydygiera i Boguckiego a wiaduktem na ul. Jana Pawła II, po parzystej stronie ulicy Rydygiera.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Zasadzenie krzewów przy ul. Rydygiera (na odcinku pomiędzy al. Jana Pawła II, a ul. Boguckiego, po parzystej stronie ulicy Rydygiera).

W związku ze ściśle usytuowaną infrastrukturą podziemną na odcinku pomiędzy al. Jana Pawła II, a ul. Boguckiego, która uniemożliwia posadzenie drzew, po przeprowadzonej konsultacji z pracownikami WOŚ, zaproponowano wykonanie nasadzeń krzewów gatunku Tawuła szara, jako kontynuację roślinności tego samego gatunku krzewów, które zostały już posadzone w pasie drogowym przy ul. Rydygiera 6B i bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich (tj. tawuła odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, posiada wysoką mrozoodporność, tolerancję na suszę i podłoże). Zatem przedmiotowa roślinność nie została wybrana przypadkowo, ale sprawdziła się w podobnych lokalizacjach w mieście. Ponadto tawuły to krzewy kwitnące, kilkudziesięcioletnie i szybkorosnące - osiągające 1,5-2 m wysokości. Ich posadzenie niesie za sobą duże i długofalowe korzyści w odniesieniu do uwarunkowań środowiskowych i społecznych, zapewniając schronienie i pokarm faunie oraz aspekt wizualny cieszący mieszkańców.

Na proces sadzenia krzewów składają się następujące czynności, związane z przygotowaniem gruntu pod nasadzenia, które polegają na:
- zdjęciu darni i zebraniu zanieczyszczeń z powierzchni;
- zebraniu nadkładów ziemi ponad krawężnikiem (jeśli jest taka potrzeba);
- wybraniu 5 cm warstwy gruntu rodzimego;
- przekopaniu gruntu na głębokość ok. 25 cm w zależności od warstwy gleby;
- wyrównaniu powierzchni;
- nawiezieniu i równomiernym rozłożeniu urodzajnej warstwy ziemi (grubości 5 cm na całej powierzchni);
- wykorowaniu krzewów po zakończeniu prac.

Zatem koszt realizacji projektu uwzględnia:

- posadzenie krzewów gatunku Tawuła szara – 85 m2 (3 szt./1 m2) = 255 sztuk (w cenę wliczone jest ww. przygotowanie gruntu pod nasadzenia oraz wykorowanie krzewów):
255 szt. x 100 zł – 25 500 zł
- pielęgnację krzewów – 8 000 zł
- wykonanie tabliczki z logo BO - 500 zł

Razem: 34 000 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Głównym korzystnym aspektem zasadzenia w tym miejscu krzewów, będzie zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej oraz podniesienie jego walorów estetycznych.

Co więcej, okoliczne nieruchomości zyskają na wartości, gdyż bliskość zieleni stała się ostatnio jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie mieszkania czy domu.
Niestety w bezpośredniej, najbliższej okolicy nie ma żadnego parku - tym ważniejsze jest posadzenie tam chociażby krzewów.

Sadzenie krzewów to działania długofalowe - rośliny zostaną z nami i będą cieszyć oczy przez wiele lat, zatrzymają też wodę w gruncie na dłużej, dadzą schronienie i pokarm faunie.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- posadzenie krzewów gatunku Tawuła szara – 85 m2 (3 szt./1 m2) = 255 sztuk (w cenę wliczone jest przygotowanie gruntu pod nasadzenia oraz wykorowanie krzewów): 255 szt. x 100 zł – 25 500 zł
- pielęgnacja krzewów – 8 000 zł
- wykonanie tabliczki z logo BO - 500 zł

Razem: 34 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
34 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zagospodarowanie przedmiotowego terenu roślinnością, podniesie walory estetyczne i krajobrazowe terenu ciesząc oczy mieszkańców oraz, przyniesie długofalowe korzyści zwiększając bioróżnorodność w przestrzeni miejskiej, zapewniając schronienie i pokarm zwierzętom.

Modyfikacje

09.04.2021 09:03
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
13.04.2021 08:45
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Źle skalkulowane: brakuje kosztów pracy ludzkiej, transportu, kosztów paliwa, etc
  Do tego park jest blisko na pl. Wilsona, lub przy kościele Popiełuszki. Nie trzeba przy każdym osiedlu tworzyć mini parki.
  Okoliczne nieruchomości i tak już zyskują na wartości bo są w jednej z najdroższych dzielnic! Walory estetyczne są wystarczające na dzielnicy Żoliborz. I jest to najbardziej zielona dzielnica Warszawy. Wywalone kolejne pieniądze na niepotrzebny pomysł.
  pozdrawiam, Z
  Mieszkaniec25646  25.01.2021 09:27
  • Dzień dobry,

   Te kilkadziesiąt krzewów i kilka drzew, które chciałabym, aby zostały w tym miejscu zasadzone niestety nie stworzą mini-parku - jest na to zbyt mało miejsca w tej lokalizacji.

   Jednocześnie uważam, że każdy jeden krzew i każde kolejne drzewo są w mieście na wagę złota i warto je sadzić. Żoliborz i jego Mieszkańcy tylko na tym zyskają :)
   Katarzyna Nowak  27.01.2021 05:33 Autor projektu
  • Projekt został poprawiony (również koszty - zostały skonsultowane z osobami zajmującymi się zielenią w Warszawie) i na końcu - pozytywnie zweryfikowany przez urzędników i będzie poddany pod głosowanie Mieszkańców.
   Katarzyna Nowak  04.05.2021 17:00 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany