Leczenie naturą - "Ogród Zdrowia" przy Szpitalu Wolskim

870
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Katarzyna Starzycka
Współautorzy Mieszkanka, Marta Drapinska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
846 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowego miejsca na terenie Szpitala Wolskiego o znaczeniu prozdrowotnym - “Ogród Zdrowia”. Koncepcja ogrodu zdrowia opiera się na zapewnieniu ludziom bliskiego kontaktu z zielenią, która ma korzystny wpływ na stan fizyczny i psychiczny odwiedzających ogród oraz zdrowie pacjentów. Ogród Zdrowia to miejsce do relaksu, wypoczynku i aktywności ruchowej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obszar Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej
ul. Marcina Kasprzaka 17
część działki 17/7 obręb 60408,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren zieleni o powierzchni ok. 2300 m2 pomiędzy zabytkowym ogrodzeniem szpitala oraz pawilonami VI i X z możliwością zmiany oraz rozszerzenia szczegółowej lokalizacji na etapie wykonywania projektu aranżacyjnego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowego miejsca na terenie Szpitala Wolskiego o znaczeniu prozdrowotnym - “Ogród Zdrowia”. Koncepcja ogrodu zdrowia opiera się na zapewnieniu ludziom bliskiego kontaktu z zielenią, która ma korzystny wpływ na stan fizyczny i psychiczny odwiedzających ogród oraz zdrowie pacjentów. Ogród Zdrowia to miejsce do relaksu, wypoczynku i aktywności ruchowej.
Opis projektu
Pandemia koronawirusa przypomniała nam w ciągu ostatniego roku jak istotną rolę dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego odgrywa dostęp do natury.
W obliczu izolacji i osamotnienia każdy z nas miał szansę przekonać się jak ważny jest zwykły spacer w lesie czy choćby widok zieleni za oknem. Taka właśnie izolacja w obliczu choroby dotyka często pacjentów szpitali, wokół których brakuje wysokiej jakości terenów zieleni.
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowego miejsca na terenie Szpitala Wolskiego o znaczeniu prozdrowotnym. Koncepcja “Ogrodu Zdrowia” opiera się na zapewnieniu ludziom bliskiego kontaktu z zielenią, która ma pozytywny wpływ na samopoczucie i stan psychiczny odwiedzających ogród, a także na stan fizyczny i regenerację pacjentów przebywających w szpitalu. Kontakt z zielenią łagodzi stres, zwiększa interakcje społeczne, poprawia samopoczucie. Może prowadzić do wzmocnienia układu odpornościowego i wzrostu szans hospitalizowanych na szybki powrót do zdrowia. Atrakcyjna i różnorodna zieleń odsuwa uwagę od bólu i stresu, oraz zachęca użytkowników szpitala, a także osoby starsze oraz hospitalizowane do większej aktywności fizycznej i wychodzenia na zewnątrz.
Aranżacja ogrodu zdrowia powinna stymulować zmysły, umożliwiać spacerowanie wśród zieleni i kontemplację otoczenia. Elementami ogrodu zdrowia mogą być m.in. ścieżki sensoryczne, wyniesione rabaty o różnorodnej roślinności, drewniane podesty z poręczami, trawnik, elementy do ćwiczeń, przejścia w korytarzach roślin lub po otwartej przestrzeni, a także elementy małej architektury (altana, ławki). Ogród powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Z uwagi na silne zacienienie wymagana będzie poprawa struktury gleby, natomiast do nasadzeń można zastosować liściaste krzewy i drzewa cieniolubne tj.: jarząby pospolite, cyprysy, bukszpany, ostrokrzewy, jaśminowce, różaneczniki, kalmie, a także rośliny zadarniające oraz wrzosowate, takie jak kiścienie, barwniki, paprocie, hosty, bluszcze. Ogród ozdobno-rekreacyjny może zawierać wnętrza pobudzające różne zmysły, np.: wzroku poprzez wprowadzanie kontrastów kolorów i nasycenia barw; słuchu poprzez zastosowanie roślin szumiących na wietrze; węchu poprzez zastosowanie roślin o pachnących kwiatach lub liściach; smaku poprzez dostarczenie roślin jadalnych; dotyku poprzez zastosowanie roślin zachęcających do dotyku np. puszyste kwiatostany. Taki ogród ma charakter terapeutyczny, pełni funkcję poznawczą i jest miejscem integracji społecznej.
Koncepcja zagospodarowania ogrodu może opierać się na elementach wykorzystywanych w hortiterapii, czyli leczeniu ogrodem.
Aranżacja zieleni ogrodu powinna uwzględniać sąsiedztwo i kontekst założenia krajobrazowego terenu wokół szpitala. Projektowany układ nasadzeń i lokalizacja elementów małej architektury, powinna pozostawać w relacji kompozycyjnej z układem urbanistycznym i funkcjonalnym szpitala oraz przebiegiem dróg.
Ogród zdrowia jest ogólnodostępny. Przeznaczony dla wszystkich mieszkańców Warszawy, pacjentów szpitala, ich rodzin oraz personelu medycznego.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Większość warszawskich terenów przyszpitalnych, w tym także Szpitala Wolskiego, skupia się na rozwiązaniach wydajnych i funkcjonalnych, pomijając estetyczną, a w rezultacie terapeutyczną wartość, jaką mogą mieć tereny przyszpitalne. Pomimo dużej ilości drzew i krzewów, na zaproponowanym terenie brakuje zadbanej i bogatej w różnorodną roślinność przestrzeni do relaksu. Utworzenie Ogrodu Zdrowia stwarza optymalne warunki do wypoczynku dla osób hospitalizowanych i ich rodzin, personelu medycznego i mieszkańców miasta odwiedzających park. Ogród oprócz funkcji estetycznej pozwala na wykorzystanie ogrodu w terapii jako czynnika wspierającego leczenie podstawowych schorzeń. Wyposażenie szpitala w bogaty w roślinność ogród będzie pełnić rolę czynnika terapeutycznego oddziaływując na psychikę, stan zdrowia i kondycję fizyczną użytkowników. Ponadto rozwój chorób cywilizacyjnych oraz panująca sytuacja epidemiologiczna na świecie udowadnia, że zwiększanie terenów zieleni jest konieczne do poprawy jakości życia mieszkańców miast, ich zdrowia, a także zapewnienia im bezpiecznego otoczenia do wypoczynku, relaksu i aktywności ruchowej.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu, w tym m.in. opracowanie projektu aranżacyjnego planowanych nasadzeń i elementów „małej architektury”, rewitalizacja istniejącego drzewostanu, montaż systemu automatycznego nawadniania, wykonanie nowych nasadzeń, rabat, ogródków ziołowych, ławek, altan oraz oznakowanie zrealizowanego projektu logo Budżetu Obywatelskiego wynosi 846.000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
846 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie zarówno na użytkowników ogrodu (pacjentów i personel), jak i na otoczenie szpitala, a także przyczyni się do zwiększania terenów zieleni, co jest konieczne do poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców.

Modyfikacje

24.01.2021 22:27
Autor projektu
24.01.2021 22:29
Autor projektu
24.01.2021 22:29
Autor projektu
16.04.2021 08:56
Wydział Inwestycji w Biurze Polityki Zdrowotnej
01.06.2021 13:36
Koordynator w Biurze Polityki Zdrowotnej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany