Rozwiązania zerowaste dla Bielan 2 - jadłodzielnia, kawiarenki naprawcze, wyprzedaże garażowe na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy ("garażówki - osiedlówki") oraz warsztaty dla mieszkańców

1574
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Krystian Lisiak
Współautorzy Agata Mikołajczyk, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
165 840 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt proponuje rozwiązania zero / less waste, w tym m.in. ustawienie jadłodzielni, zorganizowanie jednodniowych kawiarenek naprawczych, zorganizowania 1 cyklu , na który składa się 7 wyprzedaży garażowych na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy "garażówki - osiedlówki" oraz organizację warsztatów dla mieszkańców: zero waste dla początkujących, warsztaty ekodetergentowe, ekokosmetyków, kompostowe, szydełkowania i upcyclingu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Jadłodzielnia - ul. J. Conrada, kawiarenki naprawcze, wyprzedaże garażowe - na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt proponuje rozwiązania zero / less waste, w tym m.in. ustawienie jadłodzielni, zorganizowanie jednodniowych kawiarenek naprawczych, zorganizowania 1 cyklu , na który składa się 7 wyprzedaży garażowych na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy "garażówki - osiedlówki" oraz organizację warsztatów dla mieszkańców: zero waste dla początkujących, warsztaty ekodetergentowe, ekokosmetyków, kompostowe, szydełkowania i upcyclingu.
Opis projektu
Projekt "Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan 2" jest kontynuacją naszego zwycięskiego projektu z edycji budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Na drugą edycję projektu składają się:

1. Utworzenie 1 ogólnodostępnej "JADŁODZIELNI", czyli punktu służącego nieodpłatnej wymianie jedzenia w ramach "foodsharingu", co przeciwdziałać będzie marnotrawstwu żywności. Jako że jadłodzielnia stanąć ma w przestrzeni publicznej powinna ona spełniać wysokie standardy estetyczne (tzn. społeczna lodówka powinna zabudowana być estetyczną konstrukcją m.in. na wzór jadłodzielni z Sosnowca). Proponowana lokalizacja utworzenia jadłodzielni w ramach niniejszego projektu: przed budynkiem pływalni CRS przy ul. J. Conrada 6 (Urząd Dzielnicy Bielany może wskazać inną dogodną lokalizację w ramach realizacji projektu).

2. Organizacja 4 "kawiarenek naprawczych", w których każdy samodzielnie będzie mógł naprawić uszkodzone rzeczy. W ramach kawiarenek mieszkańcom zostanie udostępniony sprzęt do krawiectwa, szewstwa, naprawy mebli o niewielkich gabarytach, naprawy drobnego sprzętu elektronicznego i sprzętu sportowego. Naprawy będą prowadzone pod okiem specjalistów, którzy będą służyli mieszkańcom radą oraz pomocą. Kawiarenki zostaną zorganizowane w formie punktów jednodniowych w weekendy w wybranych szkołach.

Lokalizacje kawiarenki:
Szkoła Podstawowa nr 187 im. Adama Mickiewicza, ul. Leopolda Staffa 21
Szkoła Podstawowa nr 289 im. Henryka Sienkiewicza, ul. Władysława Broniewskiego 99A

3. Organizacja 1 cyklu , na który składa się 7 wyprzedaży garażowej na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy pod szyldem "garażówki - osiedlówki". Wydarzenia odbywać się będą w okresie od marca do października. „Garażówki – osiedlówki” usytuowane będą w następujących lokalizacjach:
• Obszar zlokalizowany przy Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 289, ul. W. Broniewskiego 99A,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 209, Al. W. Reymonta 25,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 187, ul. L. Staffa 21,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 53, ul. Rudzka 6,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 77, ul. Samogłoska 9,
• Boisko szkolne przy Szkole Podstawowej nr 80, ul. Aspekt 48.

4. Cykl warsztatów o różnej tematyce z zakresu zero / less waste:
1) Warsztaty zero waste dla początkujących (2h):
Podczas warsztatów porozmawiamy o ograniczaniu odpadów i szukaniu ekorozwiązań. Czym jest zero waste i less waste? Jak produkować mniej śmieci i uniknąć greenwashingu? W drugiej części warsztatów możemy zrobić woskowijki lub uszyć woreczek na zakupy.
2) Warsztaty ekodetergentowe (2h):
Przygotowujemy własne ekodetergenty na bazie sody oczyszczonej czy wyciągu z orzechów piorących. Uczestniczki i uczestnicy wychodzą z zajęć m.in. z własnymi proszkami do prania, kostkami do zmywarki i płynem do naczyń.
3) Warsztaty ekokosmetyków (2h):
Uczestnicy warsztatów zyskają podstawową wiedzę na temat naturalnych składników wykorzystywanych do tworzenia domowych kosmetyków. Po wstępie teoretycznym uczestnicy zajęć pod okiem osoby prowadzącej wykonają domowe kosmetyki, które będą mogli zabrać do domów
4) Warsztaty kompostowe (2 części) ( 2 x 2h):
Poznajemy zasady kompostowania w domu i na zewnątrz. Jak wykorzystać nasze odpadki bio, żeby stały się wspaniałym kompostem? Czy warto hodować dżdżownice? Jak zrobić domowy kompostownik?
5) Warsztaty z upcyclingu (2h):
Czy da się zrobić coś ładnego i użytecznego ze starych gazet? Czy t-shirt leżący odłogiem w szafie może na nowo cieszyć oko i zyskać nową funkcję? Jak najbardziej. Podczas warsztatów uczestnicy dadzą nowe życie przyniesionym przez siebie „niepotrzebnym” rzeczom.
6) Warsztaty szydełkowania – robimy myjkę ze sznurka (3h)
Ekologiczną alternatywą dla zmywaków kuchennych z gąbki są myjki wykonane ze sznurka np. konopnego. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętność tworzenia własnych myjek metodą szydełkowania.

Sposób przeprowadzania warsztatów i rekrutacji:
6 warsztatów o różnej tematyce stanowi jeden cykl. Mieszkańcy podczas zapisywania się na warsztaty zapisują się na cały cykl warsztatów (zapisanie się na cykl = konieczność odbycia 6 warsztatów składających się na całość). W ramach realizacji niniejszego projektu należy przeprowadzić 3 takie cykle (tj. dla trzech osobnych grup, w różnych terminach, dla różnych osób wyłonionych w osobnych rekrutacjach).

Promocja warsztatów będzie obywała się poprzez informację zamieszczone w Internecie (strona internetowa Urzędu, facebook) w terminie minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem danego cyklu. Rekrutacja w terminie ok 2 tygodni przed rozpoczęciem zajęć do momentu zebrania grupy – decyduje kolejność zgłoszeń (dodatkowo zostanie utworzona lista rezerwowa w przypadku rezygnacji osoby), zapisy mailowe/ telefoniczne.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt uczy zachowań i postawy:
- proekologicznej,
- minimalizującej generowanie odpadów;
- przeciwdziałającej marnotrawstwu: żywności, czasu, przedmiotów i rzeczy;
- poszanowania dla środowiska naturalnego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Jadłodzielnia byłaby jako obiekt małej miejskiej architektury spełniający wymagania konserwatora oraz techniczne i funkcjonalne wymagania do realizacji funkcji Jadłodzielni będzie kosztował ok 30 000 zł ( projekt + wykonawstwo).
Dodatkowo należy doliczyć:
koszty wyposażenia ( lodówka, szafki na suchy prowiant ok 5000zł
koszty eksploatacyjne ( prąd, utrzymanie czystości) ok 170 zł/ m-c- 2040 zł rok
koszt osobowy ( prowadzenie jadłodzielni- weryfikacja dat żywności, sprzątanie) w założeniu możemy opierać się na pozyskaniu wolontariuszy, jednak w przypadku braku osób chętnych musimy zapewnić osobę – koszt ok 1000-1500 zł m-c co daje nam przy maksymalnej stawce kwotę 18 000 zł rocznie
wykonanie oznaczeń projektu obywatelskiego ( szyld) – 2000 zł
wobec czego szacunkowy koszt powstania jadłodzielni to 57 040 zł

2. Organizacja jednej kawiarenki (wynajęcie sprzętu, wynajęcie usługi szewca, krawieckiej, naprawy drobnej elektroniki, naprawy mebli, odbiór odpadów wytworzonych podczas kawiarenki, sprzątanie po wydarzeniu) = 10 000 zł
Łączny koszt organizacji kawiarenek – 40 000 zł.

3. Na koszt organizacji wyprzedaży garażowych składa się:
• Zakup 3 szt. namiotów o wymiarach 4m x 4m – 13 800 zł
• Organizacja 7 wyprzedaży garażowych (ochrona, dezynfekcja obiektu zgodnie z obowiązującymi obecnie wytycznymi Sanepidu związanymi z występowaniem stanu epidemicznego, promocja wydarzenia: plakaty, ulotki, grafika; montaż toalet przenośnych, oczyszczenie terenu po zakończonej wyprzedaży, animacje dla dzieci) – 43 000 zł
wobec czego szacunkowy koszt organizacji wyprzedaży to 56 800 zł

4. Cykl warsztatów o różnej tematyce z zakresu zero / less waste:
Koszt przeprowadzenia warsztatów ( 3 cykle) 12 000 zł

Koszt realizacji projektu – 165 840 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
165 840,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Pozytywne.
Projekt uczy zachowań i postawy:
-proekologicznej,
-minimalizującej generowanie odpadów,
-przeciwdziałającej marnotrawstwu: żywności, przedmiotów i rzeczy,
-poszanowania dla środowiska naturalnego.

Udział w warsztatach zapewni mieszkańcom Dzielnicy niezbędną wiedzę i umiejętności dotyczących ekodetergentów, ekosystemów, kompostowania, szydełkowania i upcylingu.

Modyfikacje

26.04.2021 08:28
Koordynator w Dzielnicy Bielany
26.04.2021 11:10
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany
27.04.2021 08:57
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany
29.04.2021 10:28
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany