Książkowy pchli targ - "Z książka na Ty"

328
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Urszula Wasilewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
15 700 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 519 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Impreza plenerowa, promująca czytelnictwo wśród mieszkańców, zachęcająca do kupna, sprzedaży, wymiany książek, podręczników szkolnych pomocy naukowych,. Projekt "Książkowy Pchli Targ – Z Książką na TY” polega na zorganizowaniu lokalnej wyprzedaży lub wymianie książek dla wszystkich czytelników- dzieci, młodzieży, dorosłych. Do współorganizacji wydarzenia zostanie zaproszona Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
01.08.2022 09:53

W ramach realizacji projektu Biblioteka Publiczna podpisała w czerwcu porozumienie z Urzędem Dzielnicy Targówek na udostepnienie części Parku Bródnowskiego. W maju zawarliśmy umowę z firmą eventową, która będzie wspierała Bibliotekę w organizacji obu wydarzeń zapewniając obsługę techniczną, sprzątanie, animacje dla dzieci a także przygotuje regulamin wydarzenia, plakaty i ulotki promujące. Pierwszy pchli targ w ramach edycji wiosenno-letniej odbył się 18 czerwca 2022 roku. Zdjęcia są dostępne na stronie Biblioteki Publicznej - https://www.multibiblioteka.waw.pl/park-brodnowski-zakwitl-ksiazkami/  

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Bródnowski – okolice domku herbacianego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
jedna lokalizacja w edycji wiosennej i jesiennej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Impreza plenerowa, promująca czytelnictwo wśród mieszkańców, zachęcająca do kupna, sprzedaży, wymiany książek, podręczników szkolnych pomocy naukowych,. Projekt "Książkowy Pchli Targ – Z Książką na TY” polega na zorganizowaniu lokalnej wyprzedaży lub wymianie książek dla wszystkich czytelników- dzieci, młodzieży, dorosłych. Do współorganizacji wydarzenia zostanie zaproszona Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek
Opis projektu
Impreza plenerowa zachęcająca do kupna, sprzedaży, wymiany książek, podręczników szkolnych, pomocy naukowych,. Projekt "Książkowy Pchli Targ – Z Książką na TY” polega na zorganizowaniu lokalnej wyprzedaży lub wymiany książek dla wszystkich czytelników- dzieci, młodzieży, dorosłych. Pchli Targ wzorowany na projektach wyprzedaży garażowej. Pchli Targ organizowany w dwóch edycjach wiosenno- letniej w drugą lub trzecią sobotę lub niedzielę maja lub czerwca, oraz jesienną w drugą lub trzecią sobotę lub niedzielę września w godz. 10-14 lub 12-16 Wystawcy przygotowują swoje stoiska sami we własnym zakresie na co najmniej godzinę przez rozpoczęciem imprezy. Każdy wystawca zajmuje tyle miejsca ile potrzebuje, nie wyznacza się konkretnych stanowisk i nie wbija patyczków. Każdy wystawca szanuje wspólną przestrzeń. Wystawiane są tylko książki, podręczniki, pomoce naukowe, gry planszowe, komputerowe, płyty CD itd. Wykluczone wystawianie odzieży, obuwia, elektroniki itp., szkła itd. Udział Biblioteki Publicznej w wydarzeniu będzie promował czytelnictwo wśród mieszkańców i zachęci ich do korzystania z oferty Biblioteki. Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Zabezpieczenie medyczne, ochrona.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Większość ludzi posiada mnóstwo książek, a młodzież i dzieci podręczników szkolnych , które chętnie wymieni, kupi lub sprzeda na lokalnym jarmarku blisko domu.
Projekt wspiera inicjatywę wspólnej wymiany książek, doświadczeń i recenzowania przeczytanych książek.
Utrwala więzi sąsiedzkie i miejskie, pomaga w promocji czytelnictwa w dzielnicy , przyczynia się do wspólnej dyskusji na temat przeczytanych lektur, daje drugie życie książkom, odkrywa na nowo bohaterów przeczytanych książek, przyczynia się do ochrony środowiska.
Dodatkowo:
* wzmacnia więzi ze społecznością lokalną
* edukuje i pobudza kreatywność
* integruje sąsiadów

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys realizacji projektu
* Oznakowanie i promocja wydarzenia z logo Budżetu Obywatelskiego(plakaty A3, ulotki, wydarzenie fb, strona Urzędu) 1500 zł
* Zaproszenie do współpracy "Warszawskiej Kranówki" tak by zapewnić uczestnikom dawkę świeżej wody bezpłatnie
* Organizacja wydarzenia 8200 zł
* obsługa techniczna, sprzątanie terenu, toitoi, 4000 zł
* Zabezpieczenie medyczne i ochrona wydarzeń 2000 zł
RAZEM:15700 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
15 700,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt pozwala na aktywne spędzanie czasu blisko domu, utrwala więzi sąsiedzkie, edukuje, pomaga w promocji czytelnictwa w dzielnicy.

Modyfikacje

28.01.2021 13:59
Koordynator w Dzielnicy Targówek
28.01.2021 14:01
Koordynator w Dzielnicy Targówek
15.04.2021 12:46
Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Targówek
02.06.2021 08:26
Koordynator w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W czasie pandemii projekt bez sensu, poza tym wystarczy odwiedzić biblioteki w Warszawie a jest ich bardzo dużo. Nie popieram tego projektu za 12 tysięcy, który nic nie wnosi w mojej ocenie.
  Mieszkaniec25803  27.01.2021 22:27
  • Projekt jest zgłoszony do realizacji na 2022 r. Pandemia nie będzie trwać wiecznie, każdy chce jej zakończenia. Gdyby pandemia stanowiła jedyne kryterium , mieszkańcy nie zgłosiliby żadnego projektu. Projekt polega na lokalnej sprzedaży, wymianie lub kupnie m.in książek, podręczników szkolnych przez wszystkich mieszkańców. Bilbioteka Publiczna jest zaproszona do udziału w projekcie bo również i ona będzie propagować czytelnictwo, tego projektu nie należy mylić z projektem dotyczącym zakupu nowości książkowych do bibliotek. Jest to tzw. Pchli Targ i organizowany będzie w dwóch edycjach wiosennej i jesiennej , a koszt obejmuje 2 edycje . Projekt jest też ekologiczny , bo zamiast wyrzucić przeczytaną książkę można ją między sobą wymienić , można ją sprzedać za przysłowiową złotówkę.
   Urszula Wasilewska  31.01.2021 18:29 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany