777 ławek dla Warszawy

694
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 478 700 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 11752 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
W Warszawie nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki, przystanku czy podczas zwykłego spaceru. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Na terenie całego miasta, zgodnie z potrzebami zidentyfikowanymi przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy po ewentualnych konsultacjach z Urzędami Dzielnic i radami seniorów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W miejscach uczęszczanych przez rodziców z dziećmi, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W Warszawie nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki, przystanku czy podczas zwykłego spaceru. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi.
Opis projektu
Projekt polega na postawieniu w Warszawie w 2022 roku 777 ławek w ramach projektu "Ławka warszawska". Ławki będą według wzorów ławki warszawskiej Zarządu Zieleni: http://zzw.waw.pl/2019/03/22/az-chce-sie-posiedziec-i-odpoczac-coraz-wiecej-lawek-warszawskich/

Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy (Zarządzenie Prezydenta nr 1682/2017) co najmniej 1/3 ławek ma posiadać oparcia i podłokietniki. Część ławek powinna zostać ustawiona w grupach.
Ponadto w Warszawie, na terenach parków, zieleńców, skwerów, zauważalna jest potrzeba wymiany istniejących ławek, które są w złym stanie technicznym lub nie spełniają standardów dostępności stąd wprowadzenie do założeń projektu wykonania wymiany do 350 sztuk istniejących ławek.

W ramach projektu:
- poddanych wymianie zostanie ok. 350 ławek,
- w nowych lokalizacjach zamontowanych ok 427 sztuk
Łącznie: 777 ławek.

Proponuję postawić ławki we wszystkich dzielnicach, szczególnie tam, gdzie mieszka dużo osób starszych i obecnie brakuje ławek. W celu zbadania zapotrzebowania na ławki projekt przewiduje przeprowadzenie uzgodnienie lokalizacji ławek z dzielnicowymi radami seniorów.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie brakuje ławek. Potrzebne są one szczególnie osobom starszym i chorym, które mają trudności w chodzeniu. Ławki pozwalają na odpoczynek i nawiązywanie relacji sąsiedzkich. Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy ławki powinny stanąć co 50 metrów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i co 100 metrów w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu pieszego. Projekt ma na celu systematyczną realizację standardów dostępności, co zapewni mieszkańcom możliwość odpoczywania w drodze do sklepu, apteki, przychodni, przystanku autobusowego czy podczas codziennego spaceru. Projekt ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców i dostępności pieszej miasta.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zmiana kosztorysu:
• "ławka warszawska" wraz z oznakowaniem 777szt x 3 100,00zł = 2 408 700,00zł
• demontaż istniejącej ławki do 350szt x 200,00zł = 70 000,00zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu : 2 478 700,00zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 478 700,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Wprowadzone zmiany podnoszą prawdopodobieństwo realizacji projektu.
Możliwość wzrostu zanieczyszczeń i hałasu w otoczeniu ławek.

Modyfikacje

26.04.2021 14:57
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bez względu na ideologię ponownie chciałbym jednak zasugerować, żeby utrzymać jednolity kolor i typ małej architektury na terenie Warszawy - ławki typu Warszawskiego w całym mieście stoją w kolorze ciemnego, naturalnego drewna. Projekt zakładający ustawianie ławek innego koloru jest w mojej opinii projektem, który może zaburzyć tak ciężko wypracowywany w naszym mieście ład przestrzenny. Chciałbym jednak zasugerować, aby kolor ławek pozostał standardowy, natomiast ewentualne akcenty kolorystyczne w mieście można dodać roślinnością.
  Sam pomysł ustawienia ławek jest jednak świetny i zasługuje na docenienie
  Mieszkaniec14691  24.01.2021 13:06
  • W ub. roku przeszły tęczowe, teraz przejdzie róż.
   A i tak będą stawiać normalne.
   Przecież ten projekt ma na celu wywołać burzę.
   I jest napisany na urzędnicze zamówienie.
   Mieszkaniec16830  25.01.2021 09:37
 • W ub. roku przeszły tęczowe, teraz przejdzie róż.
  A i tak będą stawiać normalne.
  Przecież ten projekt ma na celu wywołać burzę.
  I jest napisany na urzędnicze zamówienie.
  Mieszkaniec16830  25.01.2021 09:38
 • Liczę na to, że - podobnie jak w zeszłym roku - po weryfikacji kolorowe ławki staną się zwykłymi ławkami warszawskimi. Wtedy zagłosuję na ten projekt z przyjemnością. ;)
  Wanda Grudzień  25.01.2021 23:20
 • Ławki są potrzebne, tylko warto przemyśleć ich lokalizację.
  Niektóre umieszczane są tuż przed oknami mieszkań.
  Stanowi to źródło hałasu dla osób mieszkających tuż obok ławek.
  Niektórzy autorzy projektów o tym nie myślą bo nie mieszkają tuż obok tych ławek (więc się tym nie przejmują na zasadzie "to nie mój problem").
  Dlatego warto pamiętać aby ławki były pożyteczne a jednocześnie nie utrudniały życia, czyli nie montować tuż koło bloków mieszkalnych.
  A w przedstawionym projekcie nie ma takiej informacji, gdzie będą montowane, czy nie będą montowane zbyt blisko okien mieszkańców.
  Mieszkaniec25908  27.01.2021 06:17
 • Kolor ławek nie powinien być rażący w oczy, raczej powinien się komponować w architekturę miasta i otoczenie. Najlepsze byłby w naturalnym kolorze drewna idpowiednio zainpregnowane co nie będzie skutkowało odłążącą farbą oraz koniecznością malowania ich co roku.
  Mieszkaniec23976  17.02.2021 16:55
 • Ważny projekt, zwłaszcza w centrum miasta mi tego bardzo brakuje. Wracając przez ostatnie 3 lata do pełni sprawności po wypadku z kręgosłupem, zdałam sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach zdrowotnych człowiek naprawdę nie jest w stanie przejść 300 m bez mozliwości odpoczynku po drodze. Dotyczy to wielu osób, w co raz to młodszym wieku. W szpitalach, w trakcie rehabilitacji często spotykałam nawet dwudziestolatków po wylewach, udarach, czy ciężkich wypadkach. Nie wspominając o seniorach...
  Mieszkaniec20951  10.05.2021 16:28
 • projektodawca w poprzedniego roku był inicjatorem podobnej akcji. Na skrzyżowaniu batuty i ale. harcerzy stoi taka ławeczka. można usiąść odpocząć policzyć ilość osób w przejeżdżających samochodach, zapoznać się z zapachem różnych spalin i rozróżniać po nich rodzaje napędów w poszczególnych modelach a odgłosy samochodowych i motocyklowych silników potrafią cała noc szumieć w głowie nawet jak ma się lekką wadę słuchu.
  Mieszkaniec26642  09.06.2021 18:44
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany