Audyt realizacji projektów wybranych w poprzednich latach

697
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 000 000 zł
Kategoria
 • funkcjonowanie urzędu miasta
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Chciałbym, aby budżet obywatelski w Warszawie działa jak najlepiej. Niestety wiele projektów pomimo dokładnych opisów została wykonana niezgodnie z wolą mieszkańców, częściowo lub wcale. Aby wprowadzić poprawki w systemie brakuje rzetelnie zebranej wiedzy o popełnionych błędach. Audyt ma na celu zebranie tej wiedzy i jej opublikowanie w czytelny sposób.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Na mapie zaznaczyłem lokalizację Biura Audytu Wewnętrznego urzędu m.st. Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Chciałbym, aby budżet obywatelski w Warszawie działa jak najlepiej. Niestety wiele projektów pomimo dokładnych opisów została wykonana niezgodnie z wolą mieszkańców, częściowo lub wcale. Aby wprowadzić poprawki w systemie brakuje rzetelnie zebranej wiedzy o popełnionych błędach. Audyt ma na celu zebranie tej wiedzy i jej opublikowanie w czytelny sposób.
Opis projektu
W dotychczasowych edycjach BP/BO zostało wybranych 4207 projektów, z których zrealizowano 3528.

Projekt polega na zleceniu przez miasto audytu wykonania projektów infrastrukturalnych, które wygrały w poprzednich latach. Wiele projektów zostało wykonanych niezgodnie z intencją autorów, bez kontaktu z mieszkańcami lub w innym zakresie niż przewidywał projekt. Audytorzy zbadają, czy urzędnicy realizujący zadania trzymali się zapisów prawa i treści projektów. Badaniu poddany będzie także sposób komunikowania się z autorami projektów i mieszkańcami. Projekty infrastrukturalne zostaną sprawdzone także pod względem trwałości, kosztów wykonania z uwzględnieniem wzrostu kosztów materiałów i robocizny, jakości i czasu realizacji, przyczyn opóźnień, ogólnodostępności projektów wykonanych w placówkach edukacyjnych.

Efektem projektu będzie raport z audytu zawierający pełne i poprawne dane dotyczące wykonania projektów, ocenę zgodności wykonania projektów z założeniami, przykłady dobrych praktyk i największych błędów, wskazówki poprawy procedur realizacji projektów i działania systemu budżetu obywatelskiego w ramach obowiązujących przepisów prawa.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wiedza mieszkańców o realizacji dotychczasowych projektów jest skromna i rozproszona. Liczne projekty nie zostały wykonane w terminie lub zostały wykonane częściowo lub błędnie. Audyt ma za zadanie zgromadzić dotychczasową wiedzę o realizacji projektów i wskazać, co należy poprawić w działaniach urzędników i procedurach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu dla wybranej próby - 1 000 000 złotych
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 000 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Główny celem zgłoszonego projektu jest dążenie do jak najlepszego funkcjonowania budżetu obywatelskiego w m.st. Warszawie. Zebranie dotychczasowych doświadczeń i ustalenie mocnych i słabych stron przebiegu zrealizowanych edycji jest środkiem do dalszych działań, które powinny polegać na ewentualnej aktualizacji, modyfikacji przyjętych procedur, zasad komunikacji, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania budżetu obywatelskiego.

Modyfikacje

28.05.2021 09:37
Koordynator w Biurze Audytu Wewnętrznego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Kto i jak miałby ten audyt przeprowadzić. Skąd taka wycena.
  Mieszkaniec25518  23.01.2021 20:13
 • Pan Buciak zdaje się kolejny raz chce komuś znajomemu wręczyć 1 mln złotych.
  To ewidentnie projekt pisany na czyjeś zamówienie.
  Mieszkaniec16830  25.01.2021 09:23
 • Zapewniam projektodawcę iż wiedza mieszańców na temat projektów jest ogromna. Urząd sam siebie będzie audytował, trochę brzmi jak żart. Audyt byłby niezbędny ale przeprowadzony przez niezależną instytucje Państwa, jeżeli można te środki przeznaczyć na np: dofinansowanie kontroli NIK jestem jak najbardziej za.
  Mieszkaniec26642  09.06.2021 18:26
  • Audyt powinni przeprowadzić komisja gdzie wyłącznie będą zasiadać mieszkańcy którzy protestowali lub zgłaszali uwagi do projektów i ich realizacji z wyłączeniem osób pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektów a jest z kogo wybrać np. przy realizacji Placu Zabaw na Dolince Służewieckiej ponad 1000 osób było zaangażowanych bezpośrednio w uwagi do realizacji projektu. Wyłącznie wtedy ma to sens i będzie gwarancją rzetelnego oceniania.
   Mieszkaniec26642  10.06.2021 10:54
 • To chyba jakiś żart, 1 mln za audyt projektów, które nie zostały zrealizowane??, a co z tymi co są realizowane wbrew woli mieszkańców, może te najpierw zaudytujmy i zobaczymy do jakiej patologi został sprowadzony BO.
  Przykład projekt nr 1235 z 2019, budowa "naturalnego" placu zabaw w Parku Dolinka Służewiecka.
  Tylko przy tym projekcie jest tyle przekrętów, że prokuratura na pewno będzie miała co robić.
  1 mln??, poproszę o info który Audytor tyle weźmie
  Kolejny przekręt Roberta Buciaka z naszych pieniędzy.
  Mieszkanka26502  15.06.2021 09:57
 • Tak, szczególnie plac zabaw w Dolince Służewieckiej/Służewskiej jest wykonywany wbrew woli mieszkańców, ponad 2,5 tysiąca osób podpisało petycję. Ojej czyżby ten sam projektodawca tych wniosków będzie siebie audytował....ciekawe jakie będą konkluzje.
  Mieszkaniec26642  15.06.2021 17:15
 • To jakaś kpina! Najciemniej pod latarnią. Dolina Służewiecka, ulica Dąbrowskiego "chodniki wolne od rowerów"- w 3 dni mieliśmy więcej podpisów przeciw niż za było w głosowaniu, spacery dotyczące ławeczek, szlaki poległych projektów, 666 tęczowych ławeczek. Wstrętne metody działania np. w moim odczuciu podstępne wykorzystanie wizerunku dzieci ze szkoły podstawowej na ulicy Wiktorskiej w celu promocji siebie i organizacji bez zgody rodziców. Zawłaszczanie budżetu partycypacyjnego.

  Teraz między innymi 1 mln na audyt. Czy jeszcze są jakieś granice absurdu?
  Czy miasto, województwo, państwo nie ma organów kontrolnych?
  Mieszkaniec24945  26.06.2021 23:57
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany