Zielona Północ - nowe lasy, parki i skwery dla Białołęki i Bielan

341
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Danuta Zaleska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 567 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt przewiduje urządzenie terenów zieleni w dzielnicach: Białołęka i Bielany.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
BIAŁOŁĘKA
1 Park kieszonkowy przy Leśnej Polanki i Winorośli
2 Park kieszonkowy przy Laurowej
3 Park kieszonkowy przy Ołówkowej
4 Leśny skwer edukacji ekologicznej w rejonie ul. Przyrzecze i ul. Łanowej
5 Teren rekreacyjno-sportowy pomiędzy ul. Książkową a ul. Stefanika
6 Teren przy Świderskiej

BIELANY
7 Remont brakującego fragmentu drogi biegowo-rowerowo-spacerowej na pętli w Lesie Młociny (Parku Młocińskim) od strony północnej
8 Wytyczenie nowej ścieżki biegowo-spacerowej w Uroczysku Nowa Warszawa łączącej nowo wejście na teren lasu od ul. Wóycickiego z istniejącą ścieżką zdrowia – okolice skrzyżowania ul. Ptasi Raj i ul. Dankowickiej
9 Remont fragmentów ścieżki spacerowo-Biegowej w Lesie Lindego prowadzącej od ul. Lindego do ul. Twardowskiej z budową kładki przez potok i remontem schodków
10 Nowe nasadzenia w okolicy przystanku autobusowego Metro Młociny 03
11 Skwer przy ul. Zgrupowania AK Kampinos

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje urządzenie terenów zieleni w dzielnicach: Białołęka i Bielany.
Opis projektu
Projekt przewiduje urządzenie terenów zieleni w dzielnicach: Białołęka i Bielany
1. Park kieszonkowy przy Leśnej Polanki i Winorośli; dz. 31/5 obręb 40109
Zakres: dostawa i montaż elementów drobnych form architektury krajobrazu (ławka, kosz na śmieci, stojak rowerowy lub inne wg projektu); dostawa i montaż elementów dedykowanym ptakom (np. budka lęgowa, karmnik); wytyczenie ścieżek naturalnych, dosadzenie roślinności, której owoce będą stanowić pokarm dla ptaków; montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO"
Ponadto w projekcie bezwzględnie uwzględnić 2 pomniki przyrody znajdujące się na działce i 15 m strefę ochronną tych drzew, a także szpaler drzew do zachowania znajdujący się w północnej części działki, oraz pomniki przyrody, znajdujące się na sąsiedniej działce, których strefa ochrony zakrawa o przedmiotową działkę. Prace prowadzać w uzgodnieniu z Biurem Ochrony Środowiska.
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 600 000 zł.
2. Park kieszonkowy przy Laurowej dz. 81 obręb 40633
Zakres: dostawa i montaż elementów drobnych form architektury krajobrazu (ławka, kosz na śmieci, stojak rowerowy lub inne wg projektu); dostawa i montaż elementów dedykowanym ptakom i/lub owadom (np. budka lęgowa, karmnik, hotel dla owadów); wytycznie naturalnych ścieżek, dosadzenie roślin, montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO".
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 250 000 zł.
3. Park kieszonkowy przy Ołówkowej dz. 1/9 obręb 40504
Zakres: dostawa i montaż elementów drobnych form architektury krajobrazu (ławka, kosz na śmieci, stojak rowerowy lub inne wg projektu); dostawa i montaż elementów dedykowanym ptakom i/lub owadom (np. budka lęgowa, karmnik, hotel dla owadów); wytycznie naturalnych ścieżek, dosadzenie roślinności, montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO".
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 250 000 zł.
4. Leśny skwer edukacji ekologicznej w rejonie ul. Przyrzecze i ul. Łanowej działka nr 52 obręb 40125
Zakres: Dostawa i montaż profili zwierząt, ław, koszy na śmieci i stojaka na rowery, montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO"
5. Teren rekreacyjno-sportowy pomiędzy ul. Książkową a ul. Stefanika dz. 209 i 211, obręb 40122
Zakres: dostawa i montaż drobnych form architektury krajobrazu i/lub innego wyposażenia (ławka, kosz na śmieci, stojak rowerowy lub inne wg projektu) poprawa bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie elementów typu monitoring i/lub latarnie solarne; dostawa i montaż elementów dedykowanym owadom lub/i ptakom (np. hotel dla owadów, budka lęgowa); montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO"
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 850 000 zł.
6. Teren przy Świderskiej otwiera się na mieszkańców dz. 11, 12/3, 13/5 o.40307
Zakres: ustawienie ławek, koszy; latarni solarnych, tabliczka "zrealizowano w ramach BO" - 379 000 zł
7. Remont brakującego fragmentu drogi biegowo-rowerowo-spacerowej na pętli w Lesie Młociny (Parku Młocińskim) od strony północnej - 250 000 zł
8. Wytyczenie nowej ścieżki biegowo-spacerowej w Uroczysku Nowa Warszawa łączącej nowo wejście na teren lasu od ul. Wóycickiego z istniejącą ścieżką zdrowia – okolice skrzyżowania ul. Ptasi Raj i Dankowickiej - 200 000 zł
9. Remont fragmentów ścieżki spacerowo-Biegowej w Lesie Lindego prowadzącej od ul. Lindego do ul. Twardowskiej z budową kładki przez potok i remontem schodków - 250 000 zł
10. Nowe nasadzenia w okolicy przystanku autobusowego Metro Młociny 03 dz. 223/2 z obrębu 70702
Wprowadzenie nowych nasadzeń; montaż tabliczki "zrealizowano w ramach BO" - 173 000 zł
11. Skwer przy ul. Zgrupowania AK Kampinos dz. ew. nr 2/2 i cześć dz. ew. 7/2 o. 71104 Zakres: • nasadzenie drzew, krzewów, bylin oraz roślin cebulowych;
• dostawa i montaż drobnych form architektury krajobrazu i/lub innej infrastruktury (np. kosz na śmieci, ławka, stojak rowerowy lub inne wg projektu);
• utworzenie ścieżki lub/i niewielkiego placyku z nawierzchni utwardzonej, wodnoprzepuszczalnej lub/i mineralnej/żwirowej;
• dostawa i montaż elementów dedykowanych owadom (np. hotel dla owadów);
• dostawa i montaż tabliczki „zrealizowano w ramach BO”
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 265 000 zł.

RAZEM: 3 567 000,00 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Intensywna zabudowa Białołęki, wymaga zabezpieczenia przestrzeni miejskiej pod tereny zielone, parki, skwery. Miejsca relaksu i odpoczynku na łonie natury.

Znaczny poziom urbanizacji i wzrost powierzchni zabudowanych powodują utratę otwartych terenów zieleni. Obecnie pocket parki są bardzo popularną formą urbanistycznej odpowiedzi na brak przestrzeni pozwalającej na oddech i wytchnienie nie tylko ludziom, ale i miejskiej faunie. Dzięki parkom kieszonkowym istnieje możliwość wprowadzania zieleni w miejscach szczególnie zwartej zabudowy lub przy przystankach komunikacji miejskiej, również poza centrami miast.

Bielany to dzielnica, której jednym z największych atutów, zdaniem mieszkańców są tereny zielone – są to piękne parki, są lasy miejskie, są zielone podwórka, są skwery. Projekt wychodzi naprzeciw tej potrzebie mieszkańców i ma na celu zwiększyć dostępność terenów zielonych oraz wprowadzić zieleń w miejsca, gdzie wskutek powstałej zabudowy i infrastruktury powstały obszary puste. W zamyśle nowe nasadzeni powinny zostać tak dobrane, by przede wszystkim upiększać nasze miasto, cieszyć oczy przez cały sezon kwiatami, kolorami i formami.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W związku z tym, że na etapie weryfikacji nie jest możliwe opracowanie projektu wykonawczego, łączny koszt realizacji oszacowano na 3 567 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 567 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Nowe miejsca na zielonej mapie Warszawy

Modyfikacje

18.01.2021 19:25
Autor projektu
22.01.2021 14:40
Autor projektu
27.04.2021 09:21
Dział Budżetu Obywatelskiego
27.04.2021 10:57
Dział Budżetu Obywatelskiego
28.04.2021 09:29
Dział Budżetu Obywatelskiego
28.04.2021 09:33
Dział Budżetu Obywatelskiego
28.04.2021 09:34
Dział Budżetu Obywatelskiego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetna inicjatywa
  Mieszkaniec10830  22.01.2021 16:03
 • Bardzo dobry projekt. Gratulacje ;-)
  Waldemar Kamiński  25.01.2021 21:51
 • Super pomysł!!!
  Sylwia Bednarczyk  26.01.2021 00:54
 • Jak najbardziej za. Im więcej drzew i krzewów w naszych okolicach, tym lepiej :)
  Mieszkaniec13147  28.01.2021 22:54
 • Przy nasadzeniach roślinności warto wybierać gatunki przede wszystkim ze względu na ich walory przyrodnicze, nie ozdobne (oczywiście jedno nie wyklucza drugiego). Gatunki powinny być rodzime, w przypadku krzewów dodatkowym atutem będą owoce jadalne dla ptaków.

  Hotele dla owadów powinny być stawiane w miejscach, w pobliżu których przez cały sezon jest baza pokarmowa (kwitnące rośliny, przede wszystkim rodzime, bardzo wartościowe jest pozostawienie dzikiej roślinności) - zakres lotu pszczół to często zaledwie kilkadziesiąt-kilkaset metrów od gniazda. Ponieważ ma to być pomoc dla lokalnych populacji, nie powinno się wystawiać przy domkach kupionych z hodowli kokonów murarki ogrodowej.
  Mieszkanka26075  02.02.2021 17:57
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany