Rewitalizacja fontann w Parku Hassów

518
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Katarzyna Winek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
440 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 997 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt obejmuje rozbiórkę obecnie zainstalowanych niedziałających fontann i zbudowanie nowych fontann posadzkowych, bardziej dostępnych dla mieszkańców głównie dzieci zwłaszcza w upalne dni.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.06.2022 13:00

W okresie 16.02.2022-11.05.2022 wykonano projekt rewitalizacji. 14.06.2022 zakończona została procedura przetargowa na wyłonienie Wykonawcy prac budowlanych.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Hassów w pobliżu ul. Czechowicza 24,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Hassów w pobliżu ul. Czechowicza 24,
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje rozbiórkę obecnie zainstalowanych niedziałających fontann i zbudowanie nowych fontann posadzkowych, bardziej dostępnych dla mieszkańców głównie dzieci zwłaszcza w upalne dni.
Opis projektu
Na początku projekt zakłada rozbiórkę starej uszkodzonej fontanny składającej się z trzech obelisków oraz przystosowanie miejsca pod instalację i budowę nowej fontanny posadzkowej. Fontanna posadzkowa otwarta, nie posiada lustra wody ani widocznego zbiornika wodnego, jest instalowana bezpośrednio w poziomie płyty posadzkowej, łatwa w czyszczeniu, sprzątaniu, doskonałe miejsce zabawy dla dzieci, na upalne obecnie lata to alternatywa dla przenośnej kurtyny wodnej.
Fontanna posadzkowa otwarta (in. chodnikowa) jest obecnie bardzo popularna. Może służyć jako miejsce zabawy dla dzieci, które mogą wbiegać między strumienie wody, brak ryzyka utonięcia dziecka. Fontanna posadzkowa brak widocznego zbiornika wodnego tzw. sucha fontanna. pojemniki fontanny wykonane ze stali nierdzewnej, pokrywy także ze stali nierdzewnej, odporne na nacisk przechodzących ludzi, kąpielisko, mokry chodnik. Fontanna posadzkowa strzelająca, sterowana elektronicznie, oświetlona wielokolorowymi reflektorami opartymi na dyszach LED lub halogenowymi. Fontanna, która może służyć jako miejsce zabaw z wodą dla dzieci - dzieci biegają miedzy strumieniami wody. Informacje szczegółowe: dysze i oświetlenie umieszczone są w płytach kamiennych, przykrywających nieckę fontanny. Fontanna może mieć obraz wodny dynamiczny, gdzie każdy strumień sterowany jest oddzielnie lub statyczny bez sterowania. Oświetlenie każdej dyszy może być sterowane też oddzielnie, co umożliwia stworzenie zmiennego pokazu światła i wody.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dla mieszkańców Ursusa jedną z istotniejszych potrzeb jest wypoczynek i obcowanie z przyrodą. Po wielu godzinach spędzonych w dokuczliwych warunkach (w hałasie, w wysokich temperaturach) każdy organizm domaga się wytchnienia. Nic więc dziwnego, że po pracy ludzie często poszukują miejsc spokojnych i zaciszonych. Szczególną rolę odgrywają w tym względzie miejskie strefy zieleni. Są nimi parki – Czechowicki, Achera, oraz wszelkiego rodzaju skwery wypełnione drzewami, krzewami, kwiatami. Pozytywny wpływ na samopoczucie ma również woda. Poprawia estetykę krajobrazu, ale nie tylko. Stanowi też źródło bodźców: dźwiękowych (np. szum fal), zapachowych (zapach jodu nad morzem), smakowych (smak wody z górskiego strumienia), a także czuciowo-dotykowych (np. orzeźwiające oddziaływanie chłodnej wody). Taki jej odbiór przez nasze zmysły ułatwia relaks i wypoczynek. Aby wykorzystać te zalety wody od wielu lat jest ona stosowana w wielu nowoczesnych układach i formach. Jedną z najstarszych są fontanny. I dlatego właśnie w miejscu wskazanym w miejscu wypoczynku proponuję w/w fontannę. Fontanna poprawi nie tylko estetykę otoczenia, wykształci mikroklimat, będzie miejscem odpoczynku i relaksacji dla ludzi oraz wodopojem dla fauny i flory. Fontanny obecnie znajdujące się w Parku Hassów nie działają i nie spełniają nawet funkcji dekoracyjnej. Dlatego warto zmienić tę zabudowę i nadać jej nowe wrażenie estetyczne , które będzie stanowiło atrakcję dla małych mieszkańców naszej dzielnicy. Zastąpienie masywnych budowli systemem fontann byłby o wiele bardziej przyjemne i zachęcające dzieci młodsze do dobrej zabawy ,natomiast dorośli mogliby pilnować swoich pociech i korzystać z odpoczynku w strefie zieleni czy ze smakołyków w pobliskiej kawiarni.
Wokół fontanny będzie panował doskonały mikroklimat (parująca nagrzana posadzka).
Na upalne obecnie lata to alternatywa dla przenośnej kurtyny wodnej.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Łączny koszt demontażu obecnej fontanny i wykonania nowej wynosi brutto 440000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
440 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wykonanie projektu umożliwi wymianę dotychczasowego modelu niedziałających fontann na bardziej przydatną formę fontann umożliwiającą korzystanie dla rodzin z małymi dziećmi. Nowa fontanna będzie dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników i ożywi teren Parku.

Modyfikacje

06.04.2021 12:23
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Nie można było tego zrobić raz a dobrze? Fontanna przed moim blokiem działa bez zarzutu (z drobnymi remontami) już 18 lat. Dlaczego tak łatwo wydaje się publiczne pieniądze, a tak bardzo szanuje się te prywatne? Jestem bardzo na NIE. Niech stoi i stanie się pomnikiem braku wyobraźni i lekkiej ręki przy wydawaniu publicznych pieniędzy. Ewentualnie można do nich nasypać ziemi i zasadzić kwiatki. Będą super kwietniki, a koszt o wiele tańszy :) Niech Ci, którzy będą chcieli zagłosować na ten pomysł, pomyślą o tym wszystkim. To jest 440,000 złotych... Za tę kwotę można zrealizować co najmniej pięć, jak nie więcej, o wiele lepszych pomysłów z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, czy też jeden duży, który jest bardziej potrzebny np. "Nowy chodnik na ulicy Regulskiej", czy "Wybudowanie chodnika na ulicy Sosnkowskiego".
    Mieszkaniec26464  04.05.2021 20:31
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany