Coolturalna Praga -spotkajmy się w bibliotece

378
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
55 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ma za zadanie wzbogacenie oferty edukacyjno-kulturalnej praskich bibliotek i aktywizację lokalnej społeczności. Zapewni mieszkańcom bezpłatny udziału w wydarzeniach kulturalnych: spotkaniach autorskich, przedstawieniach teatralnych, koncertach, potańcówkach literackich, warsztatach plastycznych i lokalnych piknikach tematycznych. Spotkania będą miały charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców i użytkowników bibliotek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Stara i Nowa Praga; Rejon ulic: Skoczylasa 9 oraz ulice gdzie znajdują się filie Biblioteki Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy: ul. Radzymińska, ul. Ząbkowska, ul. Strzelecka, ul. Inżynierska, ul. Jagiellońska.55

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma za zadanie wzbogacenie oferty edukacyjno-kulturalnej praskich bibliotek i aktywizację lokalnej społeczności. Zapewni mieszkańcom bezpłatny udziału w wydarzeniach kulturalnych: spotkaniach autorskich, przedstawieniach teatralnych, koncertach, potańcówkach literackich, warsztatach plastycznych i lokalnych piknikach tematycznych. Spotkania będą miały charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców i użytkowników bibliotek.
Opis projektu
Projekt polega na wzbogaceniu oferty kulturalnej Biblioteki na terenie Dzielnicy Praga-Północ w ramach którego będą odbywały się:
1. Spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych
Forma popularyzacji literatury pięknej i popularnonaukowej, która służy promocji książki i jej twórcy. Spotkania autorskie dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa lub podjęcia własnych prób pisarskich.

2. Spektakle teatralne dla najmłodszych
Teatrzyki są atrakcyjnym narzędziem służącym do rozbudzania czytelniczych potrzeb i gustów. Sztuka teatralna odgrywa istotną rolę w kształtowaniu i zaspakajaniu potrzeb kulturalnych i społecznych odbiorców. Integruje młodego czytelnika z biblioteką i przybliża mu świat sztuki.

3. Koncerty – spotkania literacko-muzyczne
Koncert to łączenie pokoleń za pośrednictwem muzyki.

4. Potańcówki literackie – „Potańcówka z Wiechem / Potańcówka z Grzesiukiem”
Klimatyczne i pełne swady spotkanie autorskie twórców i zbieraczy warszawskiego folkloru. Przy dźwiękach muzyki warszawskich szlagierów będzie można zerwać się do tańca.

5. Warsztaty plastyczne dla dorosłych – np. cykliczne warsztaty decoupage.
Zajęcia plastyczne mają na celu rozwijanie zainteresowań plastycznych i umiejętności praktycznych.
Kształtują wyobraźnię i aktywność twórczą. Uwrażliwiają na piękno oraz uczą nawyków estetycznych.
Rozwijają sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchowej

6. Lokalne pikniki tematyczne
Teamatyczne atrakcje plenerowe dla dzieci, młodzieży,dorosłych i seniorów np. piknik ekologiczny, literacki.Będzie to wspaniała okazja do zintegrowania mieszkańców Dzielnicy Praga-Północ.

Dodatkowo koszty materiałów promocyjnych.

Biblioteki są czynne dla użytkowników od poniedziałku do piątku, w większości w godzinach 10.00-19.00. Czytelnia Naukowa jest czynna również w sobotę.
Z wszystkich wydarzeń realizowane w ramach projektu chętni będą mogli korzystać bezpłatnie. Imprezy będą organizowane w godzinach pracy bibliotek, a w szczególnych wypadkach w weekendy. Ogłoszenia o planowanych spotkaniach będą umieszczane na stronie internetowej Biblioteki i jej mediach społecznościowych oraz na stronach innych praskich instytucji, np. Urząd Dzielnicy Praga-Północ. Wstęp wolny. Przygotowywany będzie miesięczny harmonogram rekrutacji - informacje będą dostępne na stronie internetowej i FB biblioteki. W przypadku wydarzeń stacjonarnych z uwagi na ograniczoną do 15 - 20 liczbę miejsc - decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie, mailowo lub osobiście w placówce, w której będzie odbywało się dane wydarzenie. Rekrutacja na spotkania będzie prowadzona systematycznie zgodnie z przygotowanym miesięcznym harmonogramem z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W związku z trwającą sytuacją pandemiczną, w przypadku braku możliwości organizacji wydarzeń stacjonarnie - dopuszcza się przeprowadzenie i udział w nich w formie on - line.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu pozwoli mieszkańcom na bezpłatny i świadomy udział w życiu kulturalnym dzielnicy. Wzmocni więzi lokalne, sąsiedzkie i podniesie rolę Biblioteki jako ośrodka aktywizującego lokalną społeczność.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys obejmuje organizację wydarzeń, wynagrodzenie dla prowadzących i artystów, zakup materiałów oraz promocję.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
55 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Realizacja projektu pozwoli na bezpłatny i świadomy udział w życiu kulturalnym dzielnicy

Modyfikacje

09.04.2021 11:58
Wydział Kultury dla Dzielnicy Praga-Północ
29.04.2021 08:58
Koordynator w Dzielnicy Praga Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany