Warsaw Orient Races 2022 - Warszawskie biegi na orientację 2022

380
Trwa ocena
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Eugeniusz Jasinowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
124 160 zł
Kategoria
  • edukacja
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt przewiduje organizację 18-stu imprez w biegu na orientację w każdej dzielnicy Warszawy. Wydarzenie będzie miało charakter rekreacyjno-sportowo-edukacyjny. Podstawowe cele to: zachęcenie mieszkańców do ruchu na świeżym powietrzu, polepszenie fizycznej i zdrowotnej kondycji po pandemii, doskonalenie umiejętności orientacji w terenie, poznawanie przyrody i krajobrazu w najbliższej okolicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bemowo (park „Górczewska”, al.H.Jordana), Białołęka (Choszczówka, ul.Chlubna), Bielany (Las Bielański, ul.Dewajtis), Mokotów (park Dygata), Ochota (park Szczęśliwicki), Praga Południe (Park Skaryszewski), Praga Północ (park Praski), Rembertów (las Rembertowski), Śródmieście (Ogród Saski), Targówek (las bródnowski, ul.Malborska), Ursus (park Czechowicki - Stary Ursus), Ursynów (park Romana Kozłowskiego), Wawer (Międzylesie, trakt Napoleoński), Wesoła (ul.Bolesława Prusa), Wilanów (Wysoki Wilanów, osiedle przy ul.Królowej Maryseńki), Włochy (park im. Marka Kotańskiego), Wola (park Moczydło), Żoliborz (Sady Żoliborskie).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje organizację 18-stu imprez w biegu na orientację w każdej dzielnicy Warszawy. Wydarzenie będzie miało charakter rekreacyjno-sportowo-edukacyjny. Podstawowe cele to: zachęcenie mieszkańców do ruchu na świeżym powietrzu, polepszenie fizycznej i zdrowotnej kondycji po pandemii, doskonalenie umiejętności orientacji w terenie, poznawanie przyrody i krajobrazu w najbliższej okolicy.
Opis projektu
W ramach zadania planowane są następujące aktywności: 
1) Przygotowanie osiemnastu dokładnych map do biegu na orientację, w oparciu o międzynarodowe symbole sprinterskie ISSprOM 2019 i najnowsze rozwiązania technologiczne.
2) Stworzenie 4 tras o zróżnicowanym poziomie trudności, w tym dedykowanych dla osób niepełnosprawnych. 
3) Prowadzenie otwartych 18 etapowych zawodów z wykorzystaniem najnowszego systemu pomiaru czasu SPORTident i wynikami online. Zachęcenie do aktywności fizycznej mieszkańców i polepszenia kondycji zdrowotnej po pandemii. Rozdanie medali dla najbardziej aktywnych uczestników.
4) Promocja zadania, Biegu na Orientację, jak i samej idei Budżetu Obywatelskiego.

Lokalizacja osiemnastu etapów Warsaw Orient Races 2022:
Bemowo (park „Górczewska”), Białołęka (Choszczówka), Bielany (Las Bielański), Mokotów (park Dygata), Ochota (park Szczęśliwicki), Praga Południe (Park Skaryszewski), Praga Północ (park Praski), Rembertów (las Rembertowski), Śródmieście (Ogród Saski), Targówek (las bródnowski), Ursus (park Czechowicki - Stary Ursus), Ursynów (park Romana Kozłowskiego), Wawer (Międzylesie), Wesoła (ul.Bolesława Prusa), Wilanów (Wysoki Wilanów, osiedle przy ul.Królowej Maryseńki), Włochy (park im. Marka Kotańskiego), Wola (park Moczydło), Żoliborz (Sady Żoliborskie).

Ideą projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz poprzez zachęcenie mieszkańców dzielnicy do aktywnego wypoczynku na miejskich terenach zielonych. Plenerowa impreza na orientację umożliwi im aktywne spędzenia wolnego czasu ze swoimi bliskimi, z dala od telewizora czy komputera. Formuła imprezy opiera się na dobrej zabawie uczestników, a nie tylko na sportowej rywalizacji, dlatego wziąć w niej udział może każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Startować można rodzinnie – z dziećmi, w grupie przyjaciół lub indywidualnie – na jednej z 4 tras, zróżnicowanych pod względem trudności i długości. Na początku uczestnicy otrzymują elektroniczny czip SPORTident służący do potwierdzania punktów oraz papierową mapę z zaznaczonymi miejscami, które trzeba odnaleźć w terenie. Potwierdzanie obecności we właściwej lokalizacji odbywa się za pomocą umieszczonej tam elektronicznej bazy kontrolnej. Zadaniem uczestnika jest dotarcie do wszystkich punktów w dowolnym tempie. Na mecie przewidziane są zdrowy poczęstunek i picie.

Korzyści wynikające z projektu:
- popularyzacja aktywnych form spędzania wolnego czasu na łonie natury
- poprawa kondycji fizycznej mieszkańców dzięki ruchowi na świeżym powietrzu
- rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie w formie ćwiczeń praktycznych
- promocja krajobrazu i przyrody miejskich parków i lasów
- wzbogacenie oferty korzystania przez mieszkańców z walorów terenów zielonych

Czynniki zachęcające mieszkańców do udziału:
- rekreacyjna formuła imprezy
- impreza dostępna jest dla każdego
- dobra zabawa w postaci odnajdywania punktów kontrolnych umieszczonych w parku
- możliwość wyboru długości i trudności trasy
- poczęstunek i picie na zakończenie
- medale dla najbardziej aktywnych uczestników

Grupą docelową są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, w tym osoby niepełnosprawne. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i chcą aktywnie wypocząć wśród otaczającej nas zieleni, przy okazji sprawdzając swoje umiejętności w posługiwaniu się mapą, a także chcą w niebanalny sposób spędzić wolny czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
Wydarzenie będzie ogólnodostępne oraz całkowicie bezpłatne.

W założeniu w projekcie na każdym etapie weźmie udział około 200 osób (łącznie we wszystkich etapach około 3600 osób). Uczestnicy zgłaszać się będą za pomocą formularza zgłoszeniowego udostępnionego na dedykowanej projektowi stronie internetowej. Zgłoszenia zostaną uruchomione co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem i będą dostępne do dnia, w którym ono się odbędzie. Zapisać będzie się można również w dniu imprezy bezpośrednio w sekretariacie.

Wydarzenie będzie promowane przede wszystkim za pomocą elektronicznych nośników informacji (strona internetowa, media społecznościowe), jak również plakatów informacyjnych wywieszanych na terenie dzielnicy na tablicach ogłoszeniowych.

Kosztorys (na wszystkie 18 imprez):
Opracowanie kartograficzne osiemnastu map zgodnie ze standardem międzynarodowym ISSproM 2019, budowa tras różnego stopnia trudności – 72 000 zł
Obsługa sprzętu elektronicznego SPORTident – 3 600 zł
Kadra 3 osobowa – 10 800 zł
Koordynator projektu – 9 000 zł
Zabezpieczenie techniczne – 12 600 zł
Opracowanie graficzne i wydruk map – 4 500 zł
Poczęstunek i picie – 2 160 zł
Toalety – 7 200 zł
Ulotki i banery reklamowe – 900 zł
Medale eko (200 sztuk) – 1 400 zł

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wśród celów zadania można wskazać upowszechnienie aktywności fizycznej czy prozdrowotne oddziaływanie na społeczeństwo. Ruch i aktywność fizyczną dobrze wpływają na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dbałość o zdrowie w dobie pandemii/po pandemii wydaje się szczególnie istotnym aspektem. 
 
Uczestniczyć w projekcie mogą ludzie w dowolnym wieku i o różnym stopniu umiejętności posługiwania się mapą. To właśnie czyni dyscyplinę jaką jest bieg na orientację, sportem unikatowym. Dodatkowym atutem terenów parkowych jest dostosowanie treningów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zawodnicy mogliby pokonywać trasę na wózkach/ z opiekunem.
 
Praca z mapą i kompasem przy jednoczesnym wysiłku fizycznym wpływa na rozwój wielu cennych umiejętności. Dzieci kształcące się pod kątem orientacji sportowej lepiej radzą sobie na lekcjach geografii, zdobywają umiejętności podejmowania decyzji. W jednym terenie można zaprojektować nieskończenie wiele tras. To właśnie czyni ten sport wyjątkowym!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
124 160,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

29.01.2021 19:35
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
04.02.2021 14:17
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany