Budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Wólczyńskiej (od Sokratesa do Nocznickiego) wraz z remontem chodnika na ul. Nocznickiego (od Wólczyńskiej do Cienkiej)

521
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mateusz Sawicki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
650 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1719 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Budowa drogi dla rowerów po wschodniej stronie ul. Wólczyńskiej (od ul. Sokratesa do ul. Nocznickiego) oraz remont chodnika po południowej stronie ul. Nocznickiego (od ul. Wólczyńskiej do ul. Cienkiej).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2022 13:35

Ze względu na kolizję z budową kolektora Lindego-Bis przez MPWiK projekt zostanie zrealizowany w 2023 roku. Prace MPWiK zostaną zakończone na przełomie stycznia i lutego i wówczas mogą zostać rozpoczętę prace związane z realizacją projektu. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Ul. Wólczyńska (od ul. Sokratesa do ul. Nocznickiego);
2. Ul. Nocznickiego (od ul. Wólczyńskiej do ul. Cienkiej);
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt będzie zrealizowany na terenie Dzielnicy Bielany. W ramach projektu zostanie wybudowana droga dla rowerów po wschodniej stronie ul. Wólczyńskiej na odcinku od ul. Sokratesa do ul. Nocznickiego. Ponadto, w ramach projektu przewidziany jest remont chodnika po południowej stronie ul. Nocznickiego na odcinku od ul. Wólczyńskiej do ul. Cienkiej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa drogi dla rowerów po wschodniej stronie ul. Wólczyńskiej (od ul. Sokratesa do ul. Nocznickiego) oraz remont chodnika po południowej stronie ul. Nocznickiego (od ul. Wólczyńskiej do ul. Cienkiej).
Opis projektu
Projekt zakłada wytyczenie oraz budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wólczyńskiej- od skrzyżowania z ulicą Sokratesa do skrzyżowania z ul. Nocznickiego wraz z wytyczeniem przejazdu dla rowerzystów przez ul. Wólczyńską.

Dodatkowo projekt przewiduje remont części chodnika wzdłuż południowej stronu ul. Nocznickiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Wólczyńską do skrzyżowania z ul. Cienką.

Długość projektowanej drogi dla rowerów będzie wynosić ok. 300 metrów.

Projekt miałby uwzględnić istniejącą roślinność - droga rowerowa miałaby zostać wytyczona tak, aby zachować wszystkie drzewa, ew. ograniczyć ich wycinkę do faktycznie niezbędnego minimum.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wraz z nową zabudową wzdłuż ulicy Nocznickiego oraz na Wólczyńskiej znacznie zwiększył się ruch samochodowy, pieszy i rowerowy w tej okolicy. Ulica Wólczyńska jest obecnie często uczęszczaną drogą przez okolicznych mieszkańców w drodze do metra lub na zakupy (Metro Młociny, Galeria Młociny, Biedronka na Nocznickiego). Chodnik na Wólczyńskiej jest tylko po jednej stronie jezdni - cały ruch pieszy kumuluje się więc po jednej stronie. Ze względu na bardzo duży ruch aut, jazda rowerem jezdnią nie zawsze wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem, co więcej jazda rowerem środkiem jezdni skutecznie spowalnia ruch samochodowy (co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych prób wyprzedzania). W efekcie tego rowerzyści unikają jazdy jezdnią i korzystają z chodnika, a na wspomnianym chodniku nie ma obecnie miejsca dla zwiększonego ruchu pieszych i rowerzystów. Wytyczenie drogi rowerowej w znacznym stopniu poprawią komfort i bezpieczeństwo najsłabszych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów, a ulica Wólczyńska stanie się wygodnym łącznikiem okolicznych osiedli z pozostała infrastrukturą rowerową.
Projektowana droga rowerowa stanowiłaby naturalne przedłużenie drogi rowerowej znajdującej się na ul. Sokratesa oraz ul. Conrada.
Remont chodnika wzdłuż ul. Nocznickiego znacząco poprawi komfort pieszych oraz estetykę ulicy - obecnie na ulicy Nocznickiego jest to ostatni fragment chodnika zbudowany ze starych płyt.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys:
-remont chodnika: 820 m² x 400 zł/m² = 328 000 zł;
-budowa drogi dla rowerów: 300 mb x 2,5 m x 400 zł/m² = 300 000 zł;
-projekt: 12 000 zł
-pozostałe koszty eksploatacyjne: 10 000zł
-suma: 650 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
650 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
W ramach przedmiotowego projektu zostanie wyremontowany chodnik, dzięki czemu poprawi się komfort poruszania się pieszych, a także zostanie wybudowana droga dla rowerów kosztem istniejącej zieleni, która będzie stanowiła jednolity ciąg infrastruktury rowerowej na Bielanach.

Modyfikacje

24.01.2021 11:26
Autor projektu
24.01.2021 11:31
Autor projektu
23.04.2021 14:16
Wydział Zrównoważonej Mobilności w Zarządzie Dróg Miejskich
01.06.2021 14:29
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
15.06.2021 10:14
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany