Haftem malowane - wilanowskie murale

1747
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Urszula Włodarska-Sęk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na stworzeniu murali inspirowanych haftem wilanowskim, który jest symbolem Wilanowa charakterystycznym dla kultury Urzecza. Projekt zakłada jego ekspozycję w kilku miejscach dzielnicy, aby wzmocnić świadomość wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, ciekawość i zainteresowanie Warszawiaków i licznie odwiedzających Wilanów turystów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1) ul. F. Klimczaka 2 (Urząd Dzielnicy Wilanów) - pylon pod zegarem,
2) ul. Radosna 11 (Międzypokoleniowego Centrum Edukacji i Przedszkole nr 427 "Kraina Radości") - ściana frontowa i boczna (od strony SP nr 300 im. Wandy Rutkiewicz),
3) ul. Uprawna 9/17 (Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego) - ściana frontowa po lewej stronie od wejścia głównego,
4) ul. Kolegiacka 3 (Centrum Kultury Wilanów i Biblioteka Publiczna) - ścianka nad wejściem głównym do budynku.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na stworzeniu murali inspirowanych haftem wilanowskim, który jest symbolem Wilanowa charakterystycznym dla kultury Urzecza. Projekt zakłada jego ekspozycję w kilku miejscach dzielnicy, aby wzmocnić świadomość wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, ciekawość i zainteresowanie Warszawiaków i licznie odwiedzających Wilanów turystów.
Opis projektu
Charakterystyczny dla naszej dzielnicy haft wilanowski został w 2021 roku wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt ma na celu wzmocnienie świadomości wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, Warszawy, turystów, poprzez stworzenie 4 murali inspirowanych haftem wilanowskim na terenie dzielnicy:
1) ul. F. Klimczaka 2 (Urząd Dzielnicy Wilanów) – pylon pod zegarem,
2) ul. Radosna 11 (Międzypokoleniowe Centrum Edukacji i Przedszkole nr 427 „Kraina Radości”) – ściana frontowa i boczna (od strony SP nr 300 im. Wandy Rutkiewicz),
3) ul. Uprawna 9/17 (Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego) – ściana frontowa po lewej stronie od wejścia głównego,
4) ul. Kolegiacka 3 (Centrum Kultury Wilanów i Biblioteka Publiczna) – ścianka nad wejściem głównym do budynku.
Do ekspozycji muralu zostały wybrane 4 budynki użyteczności publicznej, wpisane w codzienne życie mieszkańców Wilanowa. Jednocześnie „rozrzucenie” tych murali po terenie całego Wilanowa tworzy mapę spaceru, podczas którego można poznać wszystkie miejsca, zdobyć informacje na temat haftu, jego formy i znaczenia. Na muralach będzie przedstawiony haft inspirowany charakterystycznym, czarnym haftem wilanowskim (wybrany przez realizatora projektant dopasuje projekt do estetyki i elewacji elementów budynków i okolicy), przedstawiający typowe dla niego elementy: kwiaty czy tzw. drzewko życia (reprezentujące roczny cykl przyrody). Na załączonych zdjęciach zaznaczone są rekomendowane do ozdobienia muralem ściany poszczególnych budynków.
Muralom będą towarzyszyły wkomponowane w estetykę miejsca tablice informacyjne – w przystępny sposób pogłębiające informacje na temat historii i kultury Urzecza oraz wyjątkowego znaczenia haftu wilanowskiego. Wykorzystane w muralu forma i kolorystyka haftu wilanowskiego mają bardzo duży potencjał, aby harmonijnie ożywiać elewacje budynków i ich otoczenia. Tworzą w ten sposób optymalne okoliczności do zaintrygowania bogatą kulturą miejsca, w którym żyjemy.
Murale winne być wykonane techniką zaproponowaną przez projektanta, uwzględniającą strukturę budynku, jego otoczenie i przeznaczenie. Kompozycja haftu oraz wybór jego elementów do stworzenia dzieła w każdej lokalizacji winien być skonsultowany z Centrum Kultury Wilanów.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Seria murali inspirowanych wilanowskim haftem – symbolem wpisanym na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – będzie przede wszystkim wzmacniać tożsamość kulturową mieszkańców. Dodatkowo, umieszczenie lokalnych elementów etnograficznych na budynkach publicznych doda dzielnicy, kojarzonej przede wszystkim z nowymi osiedlami, charakteru i zachęci do poznawania jej kultury, sztuki i historii. Ciekawy efekt wizualny osiągnięty przez miksturę form, symbolicznego haftu i muralu, ożywi elewacje budynków i zwiększy wizualną atrakcyjność okolicy. Utworzenie murali zainspirowanych haftem wilanowskim to także okazja do ekspozycji sztuki miejskiej i edukacji artystycznej mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Szlak murali stworzy również doskonałą okazję do międzypokoleniowych wycieczek ich śladem. Projekt ma potencjał rozwojowy i umożliwia obudowanie go przez środowiska kultury i oświaty ciekawymi formami edukacyjnymi, poznawczymi i kulturalnymi, np. warsztaty, gry terenowe, wycieczki turystyczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie murali: 270 m2 x 400 zł brutto = 108 000,00 zł
Projekty murali: 4 x 10 000,00 zł = 40 000,00 zł
Wykonanie tabliczek informacyjnych, zastosowanie innej techniki niż farba na ścianie: 12 000,00 zł
Łącznie: 160 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Stworzenie murali przedstawiających jeden z symboli Wilanowa, jakim jest haft wilanowski. Projekt zakłada ekspozycję w kilku miejscach dzielnicy aby wzmocnić świadomość wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, ciekawość i zainteresowanie Warszawiaków.

Modyfikacje

25.01.2021 22:11
Autor projektu
25.01.2021 22:21
Autor projektu
25.01.2021 23:24
Autor projektu
23.03.2021 12:04
Koordynator w Dzielnicy Wilanów
28.04.2021 10:43
Wydział Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany