Wreszcie zielony plac przy fontannach Hlonda/Al. RP

979
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Małgorzata Gabriel
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
70 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zazielenienie placu przy fontannach u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Hlonda w roku 2022

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren placu przy skrzyżowaniu ulicy Hlonda i al. Rzeczypospolitej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zazielenienie placu przy fontannach u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Hlonda w roku 2022
Opis projektu
Projekt polegający na nasadzeniu do gruntu drzew (6 -8 dużych o obwodzie pnia 30-35 cm) i krzewów na placu przy fontannach znajdujących się u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Hlonda. Nasadzenia mogłyby być prowadzone już wiosną 2022 r. po wcześniejszym ich zaprojektowaniu. Gwarancja na prace związane z zagospodarowaniem tego terenu wygasa 10 sierpnia 2021 r., a zatem projekt może być realizowany przez cały rok 2022 (należy zauważyć, że projekt ten zgłoszony został w ubiegłym roku i jedyną przyczyną odmowy dopuszczenia projektu do głosowania było wskazanie, że nie jest on możliwy do zrealizowanie w czasie od sierpnia do grudnia 2021 r.) Na placu przy fontannach swój czas wolny chętnie spędzają głównie rodziny z dziećmi. Wieczorami jest to również miejsce odpoczynku w upalne dni. W chwili obecnej jednak na placu brakuje drzew dających cień i chłód. Plac jest wyłożony płytami, a rośliny są niewielkie, nie dające chłodu, posadzone w donicach. Projekt zakłada zasadzenie do gruntu dorodnych drzew oraz krzewów, tak by plac zmienił się w miejsce pełne zieleni. Drzewa (sugerowane platany, tak jak występujące na terenie sąsiedniej wspólnoty nasadzenia szpalerowe) dadzą nie tylko cień na odkrytym, nieosłoniętym od słońca placu, ale też będą skutecznie filtrowały powietrze z cząstek szkodliwych substancji. Warszawa zmaga się ze smogiem, którego źródłem są prócz niskiej emisji spaliny samochodowe. Szczególnie ważne jest by przy tak uczęszczanej ulicy jaką jest al. RP znalazły się dorodne drzewa o dużej skuteczności pochłaniania zanieczyszczeń. Z tak zmienionego placu będzie można korzystać 24 h na dobę. Dzięki niemu zmienimy największy betonowy plac Miasteczka Wilanów w zielony skwer z fontannami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Z uwagi na zmiany klimatyczne, konieczne jest odbetonowywanie przestrzeni publicznych i zastępowanie betonu/płyt oraz roślin doniczkowych, sadzonymi do gruntu dużymi drzewami. Dzięki tej zmianie miejsce stanie się dużo bardziej przyjazne dla mieszkańców Wilanowa oraz wpłynie na polepszenie jakości powietrza skażonego w tym rejonie z uwagi na spory ruch samochodowy w al. Rzeczypospolitej. Miasteczko Wilanów cierpi na brak miejsc zieleni publicznej, stąd konieczność tworzenia jej na terenach, które są w gestii miasta. Tworzenie zielonych miejsc w sąsiedztwie mieszkań wpływa również pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców. Aleja Rzeczypospolitej jako droga będąca jedną z głównych osi reprezentacyjnych Miasteczka Wilanów wymaga dbałości o szlachetność zieleni i nasadzeń szpalerowych, których w tym miejscu brak.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
70 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W tej konkretnej lokalizacji, pomimo obiektywnie istniejących technologii pozwalających pogodzić niektóre sieci z nasadzeniami, na etapie oceny projektu nie można, bez zlecenia dokładniejszych analiz, zagwarantować możliwości nasadzeń we wskazanych w projekcie miejscach.
Nie ma możliwości zlecenia takiej analizy w ramach oceny projektu do BO - wymaga ona kosztów finansowych, na co nie zezwala regulamin budżetu obywatelskiego. W tym momencie nie wiadomo więc czy proponowane nasadzenia będą możliwe.

Modyfikacje

23.03.2021 11:50
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry pomysł, inwestycja wręcz niezbędna dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców odwiedzających ten plac. Latem nie da się wytrzymać na tym placu, jest jak na patelni, bo beton dodatkowo się nagrzewa.
  Mieszkaniec22063  27.04.2021 17:03
  • Od kilku lat jest to bardzo widoczne - plac stanowi wyspę ciepła w mieście, a zgodnie z polityką klimatyczną miasta należy je redukować. Do tego nasadzenia szpalerowe byłyby zgodne z założeniami urbanistycznymi MW. No i wszystkim byłoby miło usiąść w końcu w cieniu. Mamy nadzieję, że urzędnicy dopuszczą ten projekt do głosowania. Pozdrawiam Małgosia Gabriel
   Małgorzata Gabriel  29.04.2021 13:38 Autor projektu
 • Wielka szkoda ze projekt nie zaakceptowany - popieram z całego serca
  Mieszkaniec16970  11.06.2021 17:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany