Topole dla Warszawy

1685
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 500 zł
Kategoria
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada posadzenie topól w pasach drogowych, skarpach cieków wodnych oraz warszawskich parkach (55 drzew należących do gatunków/odmian najlepiej dopasowanych do tego celu lub rzadkich i cennych). Topole są drzewami dobrze radzącymi sobie w trudnych warunkach miejskich - dającymi miejsce do życia zwierząt i oczyszczającymi powietrze.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Drogi kategorii krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej, skarpy cieków wodnych (np. Kanał Bródnowski i Kanał nr 26) oraz parki (np. Park Pole Mokotowskie, Park Morskie Oko, Park nad Książęcem i Park Skaryszewski) na terenie całej Warszawy- wybrane przez jednostkę miejską realizującą projekt.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada posadzenie topól w pasach drogowych, skarpach cieków wodnych oraz warszawskich parkach (55 drzew należących do gatunków/odmian najlepiej dopasowanych do tego celu lub rzadkich i cennych). Topole są drzewami dobrze radzącymi sobie w trudnych warunkach miejskich - dającymi miejsce do życia zwierząt i oczyszczającymi powietrze.
Opis projektu
Projekt zakłada posadzenie 55 drzew należących do rodzaju topola w pasach drogowych, na skarpach cieków wodnych oraz w warszawskich parkach.
Topole są drzewami szybko rosnącymi i dobrze radzącymi sobie w trudnych warunkach miejskich. Według badań, w ścisłych centrach miast większość drzew dożywa średnio około 10 lat - oznacza to, że nie osiągają one znacznych rozmiarów, a co za tym idzie korzyści z nich są stosunkowo małe. W czasach, gdy każde duże drzewo jest na wagę złota, należy inwestować w drzewa szybko rosnące oraz łatwo przystosowujące się do trudnych warunków miejskich. Drzewa te charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem! Dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami siedliskowymi, a duża ilość pokrytych woskami liści oraz często długi okres ulistnienia pozwalają na sprawne oczyszczanie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Topole coraz częściej wskazywane są jako warte uwagi, a architekci krajobrazu oraz osoby odpowiedzialne za zieleń to potwierdzają.

Pośród 55 drzew przyulicznych i parkowych zakłada się posadzenie m.in. odmiany krajowych gatunków takie jak np.:
- topola czarna 'Vereecken'
- topola czarna 'Brandaris'
- topola osika 'Tapiau'
- topola biała 'Raket'
oraz inne świetnie radzącą sobie w warunkach miejskich takie jak np. topola Simona oraz odmiany rzadkie i cenne.
Dla drzew w pasach drogowych i skarpach cieków wodnych ze względu na szybki wzrost, akceptowalne powinny być drzewa nawet o wymiarach 14-16 cm obwodu na wys. 100 cm - które dodatkowo dzięki mniejszym rozmiarom lepiej przyjmą się po posadzeniu i wcześniej rozpoczną silny wzrost. Drzewa posadzone byłyby w najlepszych do tego celu miejscach, w pasach drogowych dróg kategorii krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej oraz warszawskich parkach. Wyżej wskazane topole są jednymi z najlepszych odmian wyselekcjonowanych do miasta. W razie potrzeby dopuszcza się posadzenie także innych gatunków/odmian po wcześniejszym uzgodnieniu tej kwestii z dendrologiem.
W parkach dopuszczalne jest sadzenie drzew o mniejszych rozmiarach które w lepszych warunkach siedliskowych w krótkim czasie nadrobią szybkim wzrostem.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt umożliwi posadzenie drzew, które w krótkim czasie osiągną znaczne rozmiary i pełną zdolność oczyszczania powietrza oraz ochładzania miasta. Są to jedne z nielicznych drzew które potrafią się dostosować do panujących w mieście warunków. Przy właściwej pielęgnacji nie powinny stanowić również problemu w starszym wieku. Efekty projektu będą widoczne bardzo szybko.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
55 drzew o parametrach minimum 14-16 cm 1100 zł szt. (55 x 1100zł = 60 500 zł)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Topole posiadają właściwości fitoremediacyjne korzystnie wpływające na bezpośrednie otoczenie drzew. Wprowadzając świadomie wybrane odmiany drzew z rodzaju Topola do przestrzeni miejskiej uzyskujemy trwałe i odporne na trudne warunki miejskie elementy zieleni wysokiej dające szybki efekt dzięki intensywnej sile wzrostu.

Modyfikacje

22.04.2021 16:34
Dział Koordynacji Ogrodniczej w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Topole to są chwasty drzewne - szybko rosną, pylą i są kruche na wietrze. Nie polecam tego gatunku.
  Mieszkaniec12995  04.03.2021 21:26
  • Napisać taki komentarz po tak fachowym uzasadnieniu, jakie czytamy w projekcie... trzeba mieć odwagę :) Na poparcie dla topoli zacytuję kilka zdań z nowo wydanego przewodnika "Drzewa Warszawy": .
   "Topolom niesłusznie przypięto łatkę chwastów, drzew kruchych, krótkowiecznych, nie wartych sadzenia, uczulających swym puchem. Wszystkie te kalumnie trzeba stanowczo zdementować. Topola to wciąż jedno z najważniejszych drzew miejskich. Nazywanie krótkowiecznym drzewa, które potrafi żyć dwukrotnie dłużej niż człowiek, jest cokolwiek niezrozumiałe. Topole należy koniecznie sadzić! Szczególnie tam, gdzie jest na to teren - ponieważ to drzewa duże, potrzebują miejsc, gdzie mogą się swobodnie rozrastać. W Warszawie można spotkać wspaniałe topole mieszańcowe [...]" (Drzewa Warszawy. Przewodnik po wybranych, ważnych drzewach Warszawy, autorka rozdziału Ewa Kalnoj-Ziajkowska. Wyd. Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", 2020)
   Mieszkaniec16906  06.03.2021 15:06
 • świetna inicjatywa - topole szybko rosną, są wyjątkowo piękne i wcale nie są takie delikatne - po kilku burzach na moim osiedlu padło sporo drzew, ale ani jedna z kilikunastu wielkich, starych topoli!
  Bardzo się cieszę, popieram i na pewno zagłosuję za tym projektem.

  A tu bardzo rozsądny tekst o topolach napisany przez pana Dehnela: https://www.facebook.com/jacek.dehnel/posts/10156151405414914
  Mieszkaniec26293  06.03.2021 18:52
  • Mam odmienne zdanie. Po burzy topole zgubiły tyle gałęzi, że trzeba było je przyciąć o 1/3 wysokości. Tyle się mówi o smogu, a razem z nim polecane urządzenia pomiarowe mierzą ilość alergenów w powietrzu. Proponuję zasadzić w Warszawie same topoli i lipy - i wyprowadzić alergików z miasta.
   Mieszkaniec12995  08.03.2021 08:35
  • Pyłki topoli nie są istotnym alergenem, uczulenie na nie zdarza się rzadko, o wiele częściej występuje uczulenie na np. pyłki traw.
   Natomiast biały puch topoli to nie pyłki i w ogóle nie wywołuje uczulenia.

   Trochę więcej wiadomości tutaj: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61640,pylek-topoli
   "Pomimo wysokich stężeń pyłku topoli, nadwrażliwość na alergeny tych drzew jest w Polsce stosunkowo niewielka."

   https://portal.abczdrowie.pl/topoli-puch-czy-to-winowajca-alergii
   "Pyłki topoli uczulają stosunkowo słabo, a "biały puch" unoszący się w powietrzu – wcale."

   https://mamotoja.pl/alergia-na-pylki-topoli,alergie-artykul,17329,r1p1.html
   "Wbrew powszechnemu przekonaniu, topola dla alergików nie jest bardzo groźna: mimo że stężenia ziaren pyłku w powietrzu może być nawet bardzo wysokie, zwykle nie powodują one dużych dolegliwości."
   Mieszkaniec26293  08.03.2021 09:57
 • Absolutnie jestem PRZECIW topolom w naszym mieście! Najwięcej ludzi jest uczulonych na ich pyłki, a pylą jak szalone, całe ulice są tym zasłane. Wręcz popieram ich wycinkę i zastępowanie innymi nasadzeniami. Najwyraźniej autor czy autorzy projektu nigdy nie mieli żadnej alergii - zazdroszczę.
  Mieszkaniec20951  18.06.2021 15:45
  • ten biały puch to nie pyłki, puch nie wywołuje alergii
   proponuje zbadać się u alergologa - przypuszczalnie to jest uczulenie na pyłki traw
   Mieszkaniec26293  18.06.2021 21:50
 • Topole śmiecące białym puchem to skaranie boskie. Wala się on potem tygodniami po ulicach, chodnikach i trawnikach. Oblepia parkujące samochody, budynki, latarnie i ogrodzenia. Wdziera się na klatki schodowe i do mieszkań.

  Jeśli sadzić ten gatunek drzew, to taką odmianę, która nie pyli.

  Każde drzewo może zostać wywrócone przez wichurę ale, jeśli rośnie w pobliżu zbudowań mieszkalnych, szkół, żłobków czy przedszkoli, lepiej żeby nie było wysokie, gdyż straty mogą być przeogromne.

  Sadźmy topole na dużych przestrzeniach, w parkach, zadala od gęstej zabudowy oraz szlaków komunikacyjnych.
  Mieszkaniec25535  20.06.2021 18:17
  • Dokładnie. Co z tego, że pyłki topoli nie uczulają, skoro syf jest w całej okolicy. Na Grochowie w sezonie pylenia topoli wygląda to jakby padał śnieg...
   Mieszkanka27135  30.06.2021 13:40
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany