Ekologiczna ochrona zachodniej części Parku Skaryszewskiego przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza poprzez posadzenie pasa krzewów wzdłuż Alei Zielenieckiej.

1908
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2805 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Nasadzenia krzewów chroniące zachodnią część Parku Skaryszewskiego przed szkodliwymi skutkami hałasu i emisji spalin Alei Zielenieckiej. Obszar o przewadze roślin zimozielonych stanowiących naturalny pas filtrujący i pochłaniający wszelkie zanieczyszczenia.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.07.2022 12:27

Nasadzenia krzewów zostaną wykonane jesienią. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wzdłuż zachodniej części parku Skaryszewskiego wzdłuż alei Zielenieckiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Mapka się nie wyświetla. Więc załączam poniżej plik pdf z mapką i koncepcją. Załączam również link do folder z nagraniami hałasu i lokalizacji- https://bit.ly/3offC1H
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nasadzenia krzewów chroniące zachodnią część Parku Skaryszewskiego przed szkodliwymi skutkami hałasu i emisji spalin Alei Zielenieckiej. Obszar o przewadze roślin zimozielonych stanowiących naturalny pas filtrujący i pochłaniający wszelkie zanieczyszczenia.
Opis projektu
Zachodnia część zabytkowego Parku Skaryszewskiego jest narażona na uciążliwy ciągły hałas od strony Alei Zielenieckiej. W tej części wyniesiona ulica miejscami nawet 4 m ponad gruntem sprawia, że poziom odczuwalnego hałasu jak i emisja zanieczyszczeń jest nieznośny o każdej porze dnia i roku, co wyłącza dużą część Parku ze spacerów i ćwiczeń na umieszczonej w tym rejonie siłowni. Nawet wewnątrz Parku słychać hałas szosy i czasami czuć spaliny!

Stąd pomysł, aby zachodnią część Parku Skaryszewskiego, z jego pięknym układem starych drzew i krzewów, z urokliwymi zakątkami jak np. Ogród Różany, ochronić maksymalnie przed hałasem i spalinami. Z uwagi na zabytkowy charakter Parku, nie mogą to być „zwykłe” betonowe czy szklane ekrany. Dlatego proponujemy osłony w postaci naturalistycznych nasadzeń wkomponowanych w istniejące założenie parkowe złożone z roślin, które historycznie występowały w Parku, zarazem świetnie nadających się do ochrony wszystkich użytkowników przed wyżej wspomnianymi zagrożeniami.

Nasadzenia ochronne miałyby się ciągnąć wzdłuż Alei Zielenieckiej po stronie Parku. Rośliny zostaną posadzone na skarpie za murkiem i swobodnie opadając w wewnętrzną część skupiny tworzącą ostoję przyrody. Początek osłony zaczynać się będzie od wejścia (schodów) do parku w rejonie przystanku Rondo Waszyngtona 03 a koniec przy wjeździe do Parku od al. Zielenieckiej (orientacyjne miejsca początku i końca osłony pokazane są na załączonej mapce). Łączny obszar obsadzeń wynosi 3600 m2.

Osłona składałaby się z roślin tak skomponowanych, aby pochłaniały hałas i spaliny (dość gęste i w dużej mierze zimozielone). Krzewy mają wypełniać lukę średnio wysokiej roślinności. Do tej funkcji świetnie mogły by się nadawać cisy, kaliny czy derenie. W tej chwili teren porastają sędziwe stare drzewa (dęby i klony), które bez krzewów i małych drzewek nie stanowią wystarczającej izolacji i ochrony dla tego terenu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Zachodnia część parku Skaryszewskiego jest narażona na duży ciągły hałas od strony Alei Zielenieckiej. W tej części park jest poniżej poziomu szosy i poziom odczuwalnego hałasu jak i zanieczyszczeń jest nieznośny nawet wieczorem i wyłącza dużą część parku ze spacerów.
W tej części park jest bardzo urokliwy i kameralny. Sprzyja spacerom i rekreacji. Znajdują się tutaj stare drzewa (rzadki ekosystem roślin) i mieszkają zwierzęta np. wiewiórki, ptaki (w 2016 roku profesor SGGW ocenił, że jest to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie słychać śpiew słowików). Hałas wytwarzany przez jadące samochody jest obecnie w tym miejscu bardzo duży. Natężenie ruchu jest spore. Ekologiczne i estetyczne zaprojektowane osłony w postaci nasadzeń specjalnych roślin (wzdłuż zachodniej części parku Skaryszewskiego) pozwolą na istotne wyciszenie hałasu, zredukują poziom pyłów i spalin (blokada spalin i generacja tlenu dzięki zieleni), dzięki czemu ta część parku stanie się przyjemna i będzie się nadawać do rekreacji, odpoczynku. Wpłynie to na poziom komfortu i zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego mieszkańców i spacerowiczów. Spacery w parku Skaryszewskim to jedna z nielicznych okazji do rekreacji, ruchu i odskocznia od siedzącego trybu pracy podczas pandemii COVID19.

Z każdym rokiem w zaskakującym tempie wzrasta gęstość zabudowy miast, zwiększa się ilość ich mieszkańców, rozwijają się przemysł, handel i usługi. Za tym wszystkim postępuje wzrost liczby samochodów, które nieustannie poruszają się po trasach komunikacyjnych. Natężenie ruchu jest coraz większe i zwiększa się hałas. Mieszkańcy miast odczuwają to już nie tylko za dnia, ale też i nocami.

Wystarczy powiedzieć, że dopuszczalny poziom hałasu wynosi 40-60 dB w dzień, a 30 - 50 dB w nocy. Średni poziom hałasu wynosi na ulicach dużych miast 70 dB. Link do nagrań ze słyszalnym hałasem od Alei Zielenieckiej- https://bit.ly/3offC1H

Żeby zrozumieć sytuację mieszkańców zabudowań sąsiadujących ze źródłami takiego hałasu wystarczy uświadomić sobie, że już natężenie 70 dB wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka (napięcie, zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca). Dodatkowym czynnikiem są zanieczyszczenia spalinami wynikając z ruchu samochodowego np. negatywny na układ nerwowy- Szczególnie istotne pod tym względem wydają się być emitowane z rur wydechowych bardzo drobne pyły, czyli PM 0.1 (ang. ultrafine particles). Tak małe cząstki mogą przedostawać się z płuc do układu krążenia i z krwią dalej do różnych organów, także do mózgu. Udowodniono negatywny wpływ na zaostrzenia astmy, układ krążenia i wpływ na rozwój płodu.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup i posadzenie roślin - 300 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa warunków środowiskowych prze skutkami hałasu i emisji spalin

Modyfikacje

27.04.2021 11:48
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni
27.04.2021 11:49
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany