Ekologiczna ochrona zachodniej części Parku Skaryszewskiego przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza poprzez posadzenie pasa krzewów wzdłuż Alei Zielenieckiej.

1908
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • zdrowie publiczne
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2805 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Nasadzenia krzewów chroniące zachodnią część Parku Skaryszewskiego przed szkodliwymi skutkami hałasu i emisji spalin Alei Zielenieckiej. Obszar o przewadze roślin zimozielonych stanowiących naturalny pas filtrujący i pochłaniający wszelkie zanieczyszczenia.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wzdłuż zachodniej części parku Skaryszewskiego wzdłuż alei Zielenieckiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Mapka się nie wyświetla. Więc załączam poniżej plik pdf z mapką i koncepcją. Załączam również link do folder z nagraniami hałasu i lokalizacji- https://bit.ly/3offC1H
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nasadzenia krzewów chroniące zachodnią część Parku Skaryszewskiego przed szkodliwymi skutkami hałasu i emisji spalin Alei Zielenieckiej. Obszar o przewadze roślin zimozielonych stanowiących naturalny pas filtrujący i pochłaniający wszelkie zanieczyszczenia.
Opis projektu
Zachodnia część zabytkowego Parku Skaryszewskiego jest narażona na uciążliwy ciągły hałas od strony Alei Zielenieckiej. W tej części wyniesiona ulica miejscami nawet 4 m ponad gruntem sprawia, że poziom odczuwalnego hałasu jak i emisja zanieczyszczeń jest nieznośny o każdej porze dnia i roku, co wyłącza dużą część Parku ze spacerów i ćwiczeń na umieszczonej w tym rejonie siłowni. Nawet wewnątrz Parku słychać hałas szosy i czasami czuć spaliny!

Stąd pomysł, aby zachodnią część Parku Skaryszewskiego, z jego pięknym układem starych drzew i krzewów, z urokliwymi zakątkami jak np. Ogród Różany, ochronić maksymalnie przed hałasem i spalinami. Z uwagi na zabytkowy charakter Parku, nie mogą to być „zwykłe” betonowe czy szklane ekrany. Dlatego proponujemy osłony w postaci naturalistycznych nasadzeń wkomponowanych w istniejące założenie parkowe złożone z roślin, które historycznie występowały w Parku, zarazem świetnie nadających się do ochrony wszystkich użytkowników przed wyżej wspomnianymi zagrożeniami.

Nasadzenia ochronne miałyby się ciągnąć wzdłuż Alei Zielenieckiej po stronie Parku. Rośliny zostaną posadzone na skarpie za murkiem i swobodnie opadając w wewnętrzną część skupiny tworzącą ostoję przyrody. Początek osłony zaczynać się będzie od wejścia (schodów) do parku w rejonie przystanku Rondo Waszyngtona 03 a koniec przy wjeździe do Parku od al. Zielenieckiej (orientacyjne miejsca początku i końca osłony pokazane są na załączonej mapce). Łączny obszar obsadzeń wynosi 3600 m2.

Osłona składałaby się z roślin tak skomponowanych, aby pochłaniały hałas i spaliny (dość gęste i w dużej mierze zimozielone). Krzewy mają wypełniać lukę średnio wysokiej roślinności. Do tej funkcji świetnie mogły by się nadawać cisy, kaliny czy derenie. W tej chwili teren porastają sędziwe stare drzewa (dęby i klony), które bez krzewów i małych drzewek nie stanowią wystarczającej izolacji i ochrony dla tego terenu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Zachodnia część parku Skaryszewskiego jest narażona na duży ciągły hałas od strony Alei Zielenieckiej. W tej części park jest poniżej poziomu szosy i poziom odczuwalnego hałasu jak i zanieczyszczeń jest nieznośny nawet wieczorem i wyłącza dużą część parku ze spacerów.
W tej części park jest bardzo urokliwy i kameralny. Sprzyja spacerom i rekreacji. Znajdują się tutaj stare drzewa (rzadki ekosystem roślin) i mieszkają zwierzęta np. wiewiórki, ptaki (w 2016 roku profesor SGGW ocenił, że jest to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie słychać śpiew słowików). Hałas wytwarzany przez jadące samochody jest obecnie w tym miejscu bardzo duży. Natężenie ruchu jest spore. Ekologiczne i estetyczne zaprojektowane osłony w postaci nasadzeń specjalnych roślin (wzdłuż zachodniej części parku Skaryszewskiego) pozwolą na istotne wyciszenie hałasu, zredukują poziom pyłów i spalin (blokada spalin i generacja tlenu dzięki zieleni), dzięki czemu ta część parku stanie się przyjemna i będzie się nadawać do rekreacji, odpoczynku. Wpłynie to na poziom komfortu i zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego mieszkańców i spacerowiczów. Spacery w parku Skaryszewskim to jedna z nielicznych okazji do rekreacji, ruchu i odskocznia od siedzącego trybu pracy podczas pandemii COVID19.

Z każdym rokiem w zaskakującym tempie wzrasta gęstość zabudowy miast, zwiększa się ilość ich mieszkańców, rozwijają się przemysł, handel i usługi. Za tym wszystkim postępuje wzrost liczby samochodów, które nieustannie poruszają się po trasach komunikacyjnych. Natężenie ruchu jest coraz większe i zwiększa się hałas. Mieszkańcy miast odczuwają to już nie tylko za dnia, ale też i nocami.

Wystarczy powiedzieć, że dopuszczalny poziom hałasu wynosi 40-60 dB w dzień, a 30 - 50 dB w nocy. Średni poziom hałasu wynosi na ulicach dużych miast 70 dB. Link do nagrań ze słyszalnym hałasem od Alei Zielenieckiej- https://bit.ly/3offC1H

Żeby zrozumieć sytuację mieszkańców zabudowań sąsiadujących ze źródłami takiego hałasu wystarczy uświadomić sobie, że już natężenie 70 dB wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka (napięcie, zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca). Dodatkowym czynnikiem są zanieczyszczenia spalinami wynikając z ruchu samochodowego np. negatywny na układ nerwowy- Szczególnie istotne pod tym względem wydają się być emitowane z rur wydechowych bardzo drobne pyły, czyli PM 0.1 (ang. ultrafine particles). Tak małe cząstki mogą przedostawać się z płuc do układu krążenia i z krwią dalej do różnych organów, także do mózgu. Udowodniono negatywny wpływ na zaostrzenia astmy, układ krążenia i wpływ na rozwój płodu.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup i posadzenie roślin - 300 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Poprawa warunków środowiskowych prze skutkami hałasu i emisji spalin

Modyfikacje

27.04.2021 11:48
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni
27.04.2021 11:49
Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany