Zielono mi - zamieniamy betonowy plac miejski na kwiecisty zieleniec

410
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Tomasz Kwiatkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
177 793 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada skucie betonu z miejskiego placu, wysianie trawnika z siewu oraz założenie kwietników. Wisienką na torcie będzie posadzenie 14 drzew. Placem, na którym mają zostać dokonane zmiany jest plac Gugulskiego, położony w sercu Mokotowa, ok. 70 metrów od ulicy Domaniewskiej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Gugulskiego na Mokotowie
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada skucie betonu z miejskiego placu, wysianie trawnika z siewu oraz założenie kwietników. Wisienką na torcie będzie posadzenie 14 drzew. Placem, na którym mają zostać dokonane zmiany jest plac Gugulskiego, położony w sercu Mokotowa, ok. 70 metrów od ulicy Domaniewskiej.
Opis projektu
Projekt zakłada kilka etapów prac, możliwych do wykonania w ciągu jednego roku kalendarzowego:
a) wykonanie dokumentacji projektowej w cenie 10 000 złotych
b) dokonanie rozpłytowania na powierzchni 464m2 - zakładając cenę rozpłytowania ok. 200 zł./m2, całkowity koszt rozpłytowania wynosi 92 800 złotych
c) wysiania trawnika po rozpłytowaniu zakładając cenę trawnika z siewu 22 zł./m2, całkowita cena wyniesie 10 208 złotych
d) założenie kwietnika na obszarach zaznaczonych na zielono na załączonej mapce o powierzchni 121m2, zakładając cenę założenia kwietnika 385zł./m2, daje to łączny koszt 46 585 zł.
e) posadzenie 14 drzew o obwodzie pnia 14-16cm w cenie 1300 złotych od każdego drzewa - łączny koszt 18 200 złotych

W załączonych dokumentach wykorzystano informację publiczną dostępną na stronie internetowej https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=fast_mapa . Informacja została wytworzona przez Biuro Geodezji i Katastru prawdopodobnie w 2020 roku. Informacja została pozyskana w dniu 19.01.2021r. Informacja została przetworzona przez Tomasza Kwiatkowskiego. Informuję, że informacja publiczna została przetworzona poprzez wycięcie fragmentu zdjęcia-mapy Warszawy oraz naniesienie dodatkowych symboli i oznaczeń wskazujących na proponowany zakres zmian w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Plac Gugulskiego jest zbudowany głównie z betonu, a zdaniem wielu mieszkańców okolicy na tym placu powinny być posadzone drzewa wraz z kwietnikami celem uczynienia okolicy bardziej zielonej.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
177 793,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Brak możliwości realizacji projektu z uwagi na fakt, że m.st. Warszawa nie posiada tytułu prawnego do dysponowania gruntem. Wskazany teren należy do dewelopera.Plac Gugulskiego nie został jeszcze formalnie oddany do użytkowania a na jego realizację obowiązują terminy gwarancji i rękojmi. Jego projekt zatwierdzony w 2019 r był zgodny z ustaleniami mpzp Służewca Przemysłowego w rejonie ulicy Konstruktorskiej i zawierał wiele elementów zieleni, które być może nie zostały jeszcze wykonane. Plac pełni także rolę dojazdu pożarowego do okolicznych budynków. Brak również możliwości wprowadzenia zmian zaproponowanych przez Autora (zupełna zmiana lokalizacji i zmiana pierwotnych założeń projektu)

Modyfikacje

24.01.2021 21:51
Autor projektu
25.01.2021 22:25
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo dobry projekt, swoją drogą ten plac jest kuriozum. Oddany całkiem niedawno jest zaprzeczeniem idei adaptacji miasta do zmian klimatu. Betonowy sen urzędników i projektantów. Pytanie czy za chwilę nie będą rzucane kłody pod nogi w postaci obowiązującej gwarancji na wykonanie (?)
    Sylwia Jedyńska  30.01.2021 08:25
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany