Bezpłatne kursy pierwszej pomocy

415
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Katarzyna Małecka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
22 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
  • zdrowie
  • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada przeszkolenie ok. 200 osób z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez instruktorów posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej. Kursy przeznaczone będą dla młodzieży od 16 r.ż. i osób dorosłych. W zakres szkolenia wejdzie moduł teoretyczny oraz praktyczny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Sale konferencyjne Ratusza Dzielnicy Ursynów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Sale konferencyjne Ratusza Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeszkolenie ok. 200 osób z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez instruktorów posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej. Kursy przeznaczone będą dla młodzieży od 16 r.ż. i osób dorosłych. W zakres szkolenia wejdzie moduł teoretyczny oraz praktyczny.
Opis projektu
Projekt polegać będzie na przeprowadzeniu 10 kursów z zakresu pierwszej pomocy, dzięki którym uczestnicy zdobędą wiedzę niezbędną do prawidłowego udzielania pomocy przedmedycznej. W kursach uczestniczyć będą mogły osoby dorosłe i młodzież od ukończenia 16 roku życia - mieszkańcy Ursynowa. W zakres każdego kursu wejdzie część teoretyczna (zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa podczas udzielania pierwszej pomocy, etapów jej udzielania, sposobów oceny stanu poszkodowanego oraz podtrzymywania życia u dorosłych i dzieci, jak również aspektów prawnych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy) oraz część praktyczna (ćwiczenia polegające na przeprowadzeniu przez uczestników, pod nadzorem instruktorów, pozorowanych akcji ratunkowych). Kursy przewidziane są do realizacji w grupach ok. 15 do 20 osób. Każdy kurs prowadzony będzie przez instruktorów – praktyków, posiadających doświadczenie z zakresu medycyny ratunkowej. Czas trwania szkolenia jednej grupy przewidziany jest na 3 godziny zegarowe. Ogólna liczba osób planowanych do przeszkolenia szacowana jest na 200 mieszkańców. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające jego ukończenie oraz maskę resuscytacyjną CPR na breloczku z nadrukowanym kodem QR. Po zeskanowaniu kodu w telefonie powinna załadować się strona z instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy zostanie stworzona zakładka na stronie internetowej z instrukcją pierwszej pomocy, która powinna zostać opracowana we współpracy z ratownikami medycznymi. Po jej otwarciu od razu pojawiłaby się instrukcja przeprowadzenia resuscytacji, tak, aby mogła zostać wykorzystana w nagłym przypadku. Zapisy dla chętnych do udziału w kursie mieszkańców odbywać się będą telefoniczne i mailowo - u koordynatora projektu. Promocja projektu polegać będzie na zamieszczanie informacji o możliwości uczestnictwa w szkoleniu na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz na portalach społecznościowych, jak również na umieszczeniu plakatów w placówkach oświatowych, ośrodkach sportowych, bibliotekach i innych instytucjach na terenie Ursynowa. Kursy organizowane będą w dniach i godzinach umożliwiających uczestnictwo w nich zróżnicowanym grupom mieszkańców, tj. w dni powszednie i w weekendy, w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Umiejętności udzielenia sprawnej i skutecznej pomocy przedlekarskiej osobie poszkodowanej w wypadku powinna posiadać każda osoba, praktycznie niezależnie od wieku. Od prędkości i prawidłowego sposobu naszego działania zależy w takich razach życie i zdrowie poszkodowanej osoby. Uczestnictwo w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwoli nie tylko na zdobycie podstawowych informacji oraz umiejętności praktycznych w tym zakresie, lecz również da uczestnikowi kursu pewność siebie, która, w sytuacjach stresowych, związanych z koniecznością udzielenia pomocy może przesądzić o szybkim podjęciu zdecydowanych działań, które mogą uratować ludzkie życie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Orientacyjne koszty projektu:
10 000 zł - koszty opracowania, przygotowania i przeprowadzenia 10 kursów (łącznie 300 godzin dla ok. 200 uczestników)
5 500 zł - maski CPR z nadrukiem kod QR, dyplomy (200 kompletów)
3 500 zł - koordynator, rekrutacja, księgowość projektu itp.
2 000 zł - promocja projektu
1 000 zł - zakup niezbędnych materiałów, środków do dezynfekcji, wody itp.
Razem: 22 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
22 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
1. Edukacja mieszkańców z zakresu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
2. Podnoszenie kompetencji mieszkańców Ursynowa, prowadzące do wzrostu ich partycypacji społecznej i propagowania idei wolontariatu.
3. Tworzenie bezpiecznego, przyjaznego, świadomego i odpowiedzialnego kapitału ludzkiego i społecznego.

Modyfikacje

02.03.2021 10:10
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
19.04.2021 15:32
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany