Komunikacja bez przemocy w ursynowskich szkołach – warsztaty dla dzieci, rodziców i nauczycieli

417
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Katarzyna Małecka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów w ursynowskich szkołach dotyczących metody Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC). Jest to sposób porozumiewania się, który dzięki skupieniu uwagi na uczuciach i potrzebach pozwala na wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Publiczne placówki oświatowe - szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Publiczne placówki oświatowe - szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów w ursynowskich szkołach dotyczących metody Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC). Jest to sposób porozumiewania się, który dzięki skupieniu uwagi na uczuciach i potrzebach pozwala na wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu.
Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 15 warsztatów dotyczących metody Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC). Warsztaty zostaną przeprowadzone w każdej z zainteresowanych, ursynowskich szkół (szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące), oddzielnie dla poszczególnych grup (dzieci i młodzież - uczniowie, ich rodzice/dziadkowie/opiekunowie, nauczyciele/pedagodzy). Szacowany czas trwania pojedynczego warsztatu do 3 godzin. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami/doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu warsztatów (trenerzy certyfikowani tej metody). NVC to sposób porozumiewania się, który dzięki skupieniu uwagi na uczuciach i potrzebach pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu. NVC jest formą dialogu, na który składają się dwie fazy: empatia tj. wysłuchanie rozmówcy z głębokim współczuciem oraz szczere wyrażenie siebie. Formalnie każda z tych faz składa się jeszcze z czterech elementów: spostrzeżenia (pozbawione własnych osądów i interpretacji), uczucia (emocje odseparowane od myśli), potrzeby, prośby (wyrażone w sposób jasny i konkretnie, bez żądań).
Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Porozumienie_Bez_Przemocy
W sytuacji przedłużenia się obostrzeń związanych z pandemią, zajęcia mogą zostać poprowadzone przez trenerów w formie on-line, poprzez platformę Ms Teams lub podobną, do której umożliwią oni uczestnikom swobodny dostęp.
Projekt będzie promowany przez plakaty wywieszone na terenie dzielnicy, Dzienniki Elektroniczne w placówkach oświatowych oraz stronę internetową i w mediach społecznościowych Urzędu Dzielnicy Ursynów. Zapisy do projektu będą prowadzone przez jego wykonawcę, rozpoczną się przynajmniej na dwa tygodnie przed przystąpieniem do realizacji i będą kontynuowane w trakcie projektu. Warsztaty będą się odbywały w różnych dniach i porach - tak, by umożliwić udział dorosłym osobom zainteresowanym (rodzice, opiekunowie, nauczyciele itd.) również po godzinach ich pracy/w dni wolne od pracy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt jest odpowiedzią na coraz częściej obecną przemoc, także werbalną, nie tylko w szkołach, ale ogólnie w lokalnym społeczeństwie. Udział mieszkańców Ursynowa w warsztatach pozwoli im nabyć umiejętności porozumiewania się w sposób empatyczny, szanujący potrzeby i uczucia drugiej osoby. Jest to droga to budowania kultury dialogu, współpracy, kapitału społecznego.
Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy Ursynowa, publiczne placówki oświatowe są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Orientacyjny kosztorys projektu:
Przygotowanie koncepcji warsztatów, ew. zakup licencji do platformy: 2 500 zł
Przeprowadzenie warsztatów: 15 warsztatów x 3h x 2 trenerów x 250 zł brutto = 22 500 zł
Promocja projektu (projekty graficzne, informacje, publikacje, wydruki, dystrybucja): 1 000 zł
Rekrutacja, koordynacja, promocja, obsługa administracyjna, księgowość, ewaluacja i pozostałe koszty realizacji: 5 000 zł
Razem: 31 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
1. Przeciwdziałanie występowaniu następujących zjawisk: przemocy, agresji, hejtu - profilaktyka i edukacja w ww. zakresie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Ursynowa.
2. Stwarzanie bezpiecznego środowiska lokalnego poprzez podnoszenie świadomości, odpowiedzialności i kompetencji obywateli - edukacja mieszkańców Ursynowa w zakresie prawidłowej i skutecznej komunikacji werbalnej i niewerbalnej, podstaw Komunikacji Bez Przemocy.
3. Integracja i aktywizacja mieszkańców, w tym środowisk szkolnych (kadra pedagogiczna + uczniowie + rodzice/opiekunowie).

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzień dobry,
  popieram ten projekt! Zdaje mi się, że już był ten lub podobny w poprzedniej edycji. Też popierałam.
  To bardzo ważna sprawa bo od najmłodszych lat dzieci powinny się uczyć porozumiewania bez złości i swobodnego wyrażania swoich emocji bez nieopanowanej agresji i atakowania osoby po przeciwnej stronie. Przy okazji może nauczą się kompromisowego rozwiązywania sporów i współpracy w grupie. Tego wciąż nie ma w dorosłym życiu :(
  Będę głosowała.
  Pozdrawiam,
  Hanna Żelichowska
  Mieszkaniec811  20.01.2021 16:55
 • Ja niestety tego projektu nie popieram w głosowaniu w tym budżecie. Od tego są psycholodzy, nauczyciele a takie projekty powinno sie zgłaszać dzielnicy w ciągu roku szkolnego. Projekt skierowany do bardzo małej grupy odbiorców.
  Mieszkaniec25803  26.01.2021 12:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany